منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • FTX ارزش Chipper Cash را از 2 میلیارد دلار به 1.25 میلیارد دلار کاهش داد • TechCrunch

FTX ارزش Chipper Cash را از 2 میلیارد دلار به 1.25 میلیارد دلار کاهش داد • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
FTX ارزش Chipper Cash را از 2 میلیارد دلار به 1.25 میلیارد دلار کاهش داد • TechCrunch

بر اساس اسنادی که توسط فایننشال تایمز برای سبد سرمایه گذاری خطرپذیر Alameda به اشتراک گذاشته شده است، Chipper Cash آفریقای فین تک، قبل از ورشکستگی FTX، ارزش خود را از 2 میلیارد دلار به 1.25 میلیارد دلار کاهش داد.

TechCrunch این اطلاعات را از منابع آشنا به امور مالی این شرکت دریافت کرده است، و اگرچه شرکت پرداخت های فرامرزی آفریقا این خبر را زمانی که از او پرسیده شد تایید نکرد، اسناد اطلاعات منابع ما را تایید می کند. این خبر یک روز پس از آن منتشر شد که چیپر کش 12.5 درصد از نیروی کار خود (حدود 50 کارمند) را اخراج کرد.

در ماه می گذشته، Chipper Cash یک سرمایه ۱۰۰ میلیون دلاری از سری C به رهبری SVB Capital، بازوی سرمایه‌گذاری بانک تجاری پیشرفته ایالات متحده بانک Silicon Valley، جمع آوری کرد. شش ماه بعد، 150 میلیون دلار دیگر دریافت کرد. صرافی ارزهای دیجیتال سام بنکمن-فرید که اکنون از بین رفته است، FTX، پیشتاز این دور شد و ارزش چیپر کش به 2 میلیارد دلار افزایش یافت و در سال گذشته به یکی از پنج تک شاخ آفریقا تبدیل شد.

بر اساس پرونده‌هایی که سهام Alameda و FTX را فاش می‌کنند، FTX بیش از یک چهارم دور تمدید شده Chipper Cash را به مبلغ 40 میلیون دلار تأمین مالی کرد. علیرغم جمع آوری بیش از 250 میلیون دلار در سال 2021، Chipper Cash، که ستاره Afrobeats Burna Boy و بازیکن سابق فوتبال حرفه ای فرانسوی پاتریس اورا به عنوان حامیان مشهور حضور دارند، امسال برای جمع آوری پول بیشتر به بازار رفته است، به احتمال زیاد به عنوان بالشتکی برای مقابله با این مشکل. وضعیت اقتصاد کلان فعلی اما مانند بسیاری از استارت‌آپ‌ها در سال جاری، ممکن است به یک دور کاهشی بسنده کند. مشخص نیست که این استارت‌آپ چهار ساله چقدر توانسته است در بودجه جدید جذب کند، اما بایگانی‌ها نشان می‌دهند که Chipper Cash 35 میلیون دلار اضافی به عنوان SAFE از FTX با ارزش 1.25 میلیارد دلار دریافت کرده است. ارزش گذاری جدید، که در تاریخ بعدی به طور کامل اعمال خواهد شد، نشان دهنده کاهش 37.5 درصدی ارزش گذاری Chipper Cash است که ماه ها پیش اعمال شد.

رشد مستمری که به رونق یک دهه ای در سهام فناوری دولتی و سرمایه گذاری خصوصی دامن زد، کند شده است و موج جدیدی از کاهش مشاغل و هزینه ها را به وجود آورده است. این یک تضاد کامل با محیط جمع آوری کمک های مالی سال گذشته است، جایی که استارت آپ ها به سرعت استخدام می کردند و پول جمع می کردند. اکنون بسیاری برای اثبات و حفظ ارزش‌های بلندی که با بازگشت آونگ از بازار بنیان‌گذار به بازار سرمایه‌گذار به دست آورده‌اند، تلاش می‌کنند.

ارزش‌گذاری چندین استارت‌آپ، به‌ویژه ارزش‌های شرکت‌های فین‌تک، امسال به طرز چشمگیری کاهش یافته است و غول‌هایی مانند Stripe و Klarna به ترتیب تا ۸۵ و ۶۱ درصد ارزش‌گذاری را کاهش داده‌اند. هنگامی که TechCrunch دیروز اخراج Chipper Cash را گزارش کرد، ما متوجه شدیم که برخی از استارت آپ های مطرح در آفریقا ارزش گذاری داخلی خود را مانند همتایان جهانی خود کاهش داده اند. همانند Chipper Cash، گزارش‌هایی مبنی بر کاهش فروش ثانویه سهام استارت‌آپ‌ها بین 20 تا 60 درصد گزارش شده است که در نتیجه ارزش 409A آن‌ها کاهش یافته است (تخمین مستقلی از ارزش بازار منصفانه یک استارت‌آپ، که اغلب برای قیمت‌گذاری گزینه‌های سهام کارکنان استفاده می‌شود).

استارت آپ های کوچکتر آفریقایی نیز از این مسیر ارزیابی مستثنی نیستند. به عنوان مثال، به گفته منابع آشنا با وضعیت مالی این شرکت، ارزش پلتفرم تجارت اجتماعی بریمور مصر تا 50 درصد کاهش یافت. در ماه اکتبر، ما در مورد استارتاپ ژنومیک نیجریه ای 54gene گزارش دادیم که نه تنها ارزش آن از 170 میلیون دلار به 50 میلیون دلار کاهش یافت، بلکه به دور نزولی سرمایه گذاران با درخواست 4 برابر اولویت انحلال پایان داد.

مشخص نیست که آیا چیپر کش این ارزش گذاری را در دور بعدی قیمت گذاری خود حفظ خواهد کرد، زیرا سرمایه گذار اصلی آن FTX در حال حاضر در ورشکستگی است. به گفته FT، فین تک چهار ساله یکی از بیش از 450 سرمایه گذاری بود که سام بانکمن-فرید می خواست به عنوان وثیقه در تلاش برای جمع آوری پول برای گروه FTX، که شامل 10 شرکت هلدینگ مانند Alameda Research است، ارائه دهد. FTX Ventures، FTX Trading، Maclaurin Investments و Clifton Bay Investments (بازویی که برای سرمایه گذاری در Chipper Cash استفاده می شود.)

دیگر استارت آپ های آفریقایی در این لیست عبارتند از: OVEX، یک بورس دارایی دیجیتال آفریقای جنوبی و میز OTC (5 میلیون دلار از FTX با ارزش گذاری 122 میلیون دلار). شرکت اتوماسیون پرداخت و تسویه حساب مستقر در کنیا AZA Finance (25 میلیون دلار سفته / وام)؛ پول موبایل آفریقایی Unicorn Wave (10 میلیون دلار سهام). پلتفرم تبادل ارز دیجیتال آفریقای جنوبی VALR (سه میلیون دلار) استارتاپ مبادلات ارز دیجیتال نیجریه Bitnob (500000 دلار از FTX با ارزش گذاری 20 میلیون دلار). نست کوین، یک پلتفرم وب 3 نیجریه ای که دارایی های آن در پلتفرم صرافی شکست خورده SBF (250000 دلار سهام از FTX با ارزش 30 میلیون دلار) و استارتاپ web3 مستقر در کنگو Jambo (500000 دلار توکن) مسدود شده است.

شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه برخی از شرکت های پرتفوی FTX و Alameda به دلیل ورشکستگی FTX، کل سرمایه گذاری های ذکر شده در صورت های مالی را دریافت نکرده اند. اگر Chipper Cash در این دسته قرار می گیرد، سخت نیست که بفهمیم چرا ممکن است کارکنان خود را برای نجات مسیر کاهش دهد، زیرا به گفته دو نفر از افراد آشنا به معاملات شرکت با شکست FTX، این شرکت می گوید در معرض سقوط FTX قرار نگرفته است. تبادل.

Chipper Cash در سال 2018 تاسیس شد تا یک سرویس پرداخت رایگان همتا به همتا برای آفریقایی ها ارائه دهد. به گفته این شرکت، پلتفرم آن توسط بیش از 5 میلیون مشتری در غنا، اوگاندا، نیجریه، تانزانیا، رواندا، آفریقای جنوبی و کنیا استفاده می‌شود – و اخیراً در ایالات متحده و بریتانیا، جایی که استارت‌آپ با پشتیبانی FTX امسال برای تسهیل در این زمینه گسترش یافت. حرکت همتا به همتای پول از هر دو کشور به مناطق منتخب آفریقا. ماه گذشته، اپلیکیشن پرداخت های فرامرزی آفریقایی اعلام کرد که شرکت فین تک زامبیایی Zoona را در تلاش برای توسعه در این کشور آفریقای جنوبی خریداری می کند.

این پلتفرم که تراکنش‌های P2P، ارزهای دیجیتال، سهام و کارت‌های مجازی را ارائه می‌کند، شاهد رشد 21 برابری درآمد ناخالص آن از 8 میلیون دلار در سه ماهه اول 2021 به حدود 169 میلیون دلار در سه ماهه اول 2022 و TPV آن 8 برابر از 213 میلیون دلار به 1.65 میلیارد دلار در سه ماهه مشابه افزایش یافت. طبق داده های مالی که توسط TechCrunch مشاهده شده است.