منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • Fast Forward Venture Studio برای ایجاد استارت آپ های آفریقایی از ایده تا مقیاس • TechCrunch

Fast Forward Venture Studio برای ایجاد استارت آپ های آفریقایی از ایده تا مقیاس • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Fast Forward Venture Studio برای ایجاد استارت آپ های آفریقایی از ایده تا مقیاس • TechCrunch

Opeyemi Awoyemi، یکی از بنیانگذاران سرشناس سریال در نیجریه با لباس دیگری بازگشته است. این بار، این یک شرکت فناوری نیست – Awoyemi یک سایت شغلی آنلاین Jobberman (که توسط ROAM آفریقا در سال 2016 خریداری شد) و Whogohost، یک پلتفرم میزبانی استارت‌آپ – در عوض، یک استودیوی خطرپذیر است: Fast Forward Venture Studio.

انتخاب این مسیر توسط Awoyemi بسیار جالب است، به ویژه با توجه به اینکه بسیاری از بنیانگذاران آفریقایی یا پس از یا در طول سفرهای کارآفرینی خود، سندیکا یا صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر راه اندازی می کنند. اما اگر هیچ چیز دیگری نباشد، او و هم بنیانگذارش، اومولارا آوویمی، تجربه عملیاتی بسیار مورد نیاز را برای ایجاد یک استودیوی مخاطره آمیز به ارمغان می آورند، یک شاهکار نادر در این بخش ها. بعد از ترک Jobberman، Awoyemi، شریک مدیریت شرکت، یک مدیر ارشد محصولات فنی در Indeed بود. از سوی دیگر، Omolara، شریک عملیاتی آن، به عنوان رئیس بخش فناوری مالی Jumia در نیجریه و مدیر ارشد برنامه در فیس بوک کار می کرد.

با چنین نقش‌هایی، از جمله به عنوان سرمایه‌گذاران فرشته، ایده‌های طوفان فکری و استناد به فرصت‌ها بر اساس روندها و بادهای مخالف در فضای فناوری اجتناب‌ناپذیر است (برای مثال، Awoyemi سال گذشته یک بانک دیجیتالی برای مهاجران را تأسیس کرد که از آن زمان از خدمات مشتری به کسب‌وکار تبدیل شده است). . با این حال، با وجود ظرفیت اندک یا بدون ظرفیت برای پیگیری این ایده‌ها، راه‌اندازی یک استودیوی مخاطره‌آمیز و آوردن دستان توانا برای مدیریت این پروژه‌ها بهترین کار بعدی بود.

همانطور که Awoyemi در مصاحبه با TechCrunch توضیح داد، در اینجا نحوه عملکرد Fast Forward آمده است. این کار با یک ایده “متمرکز بر تاثیر” شروع می شود که بر اساس آن Fast Forward می تواند یک تجارت قوی ایجاد کند. انتخاب ایده های استودیو سرمایه گذاری این شرکت بسیار دیدنی است. به گفته شریک موسس، شرکت به کسانی پایبند است که معتقد است می‌توانند حداقل 10 میلیون نفر را تحت تأثیر قرار دهند و حداقل 10 میلیون دلار درآمد سالانه در طی 3 تا 5 سال ایجاد کنند.

هنگامی که ایده ایجاد شد، استودیوی سرمایه گذاری اپراتور باتجربه ای را پیدا می کند که معتقد است می تواند به تناسب محصول با بازار دست یابد، محصول را مقیاس بندی کند و شرکت را رهبری کند. Fast Forward به عنوان یکی از بنیانگذاران این شرکت عمل می کند.

هنگامی که طرفین در یک صفحه قرار گرفتند، FastForward 100000 دلار به اپراتور یا مؤسس ارائه می کند – و ارزش افزوده هایی مانند استخدام هم بنیانگذار، پشتیبانی مهندسی، استراتژی محصول اولیه، اجرای سمت رشد، عملیات اداری مانند حسابداری و حقوقی – در معاوضه 20 درصد از شرکت

ما از روز اول از کارآفرینان حمایت می کنیم، بنابراین تقریباً به طور انحصاری ما اولین پول در شرکت هستیم. لارا و من کارآفرینانی هستیم که کسب و کارها را در آفریقا افزایش داده‌ایم، بنابراین ما خود را نه تنها سرمایه‌گذار بلکه سازنده می‌بینیم. تجارت . ما بازار را درک می کنیم و معتقدیم بهترین راه برای باز کردن برخی از این فرصت ها که اکثر مردم حتی به آن فکر نمی کنند، قرار دادن کارآفرینان در مرکز است. ایده ها ممکن است از ما بیایند، اما آنها یک دوجین سکه هستند. کار واقعی اجراست.»

Fast Forward به بخش‌های زیر علاقه‌مند است: خدمات B2B و B2B2C، فین‌تک زیرساخت، تجارت الکترونیک، آینده کاری، edtech، مراقبت‌های بهداشتی، لجستیک، فناوری عمیق، بلاک چین و SaaS مقیاس‌پذیر جهانی در خارج از آفریقا. FastForward سالانه قصد دارد با 10 ایده در این بخش ها کار کند و 3-5 شرکت را که بودجه بعدی را از سایر سرمایه گذاران دریافت می کنند و در شتاب دهنده هایی مانند Y Combinator و Techstars پذیرفته می شود، جدا کند.

در اینجا برخی از استارتاپ‌های موجود در مجموعه استودیوهای مخاطره‌آمیز او آورده شده است. Bumpa یک پلت فرم تجارت اجتماعی برای بیش از 100000 کسب و کار کوچک است (لارا موسس است). اخیراً با متا ادغام شد و یک دور دانه بسته شد. AltSchool یک پلت فرم تحت حمایت Techstars برای یادگیری کدنویسی و سایر مهارت های مرتبط با فناوری است. TalentQL، یکی از زیرمجموعه های AltSchool، پلتفرمی است که استعدادهای فناوری را با کارفرمایان مرتبط می کند (Awoyemi یکی از بنیانگذاران است). Dojah یک پلت فرم تأیید هویت و KYC با پشتیبانی YC برای مشاغل آفریقایی است که همچنین در حال بسته شدن یک حلقه است. و Buzzline، یک سیستم عامل تلفن همراه برای کارآفرینان انفرادی.

Fast Forward همچنین یک صندوق سندیکایی را اداره می‌کند که به طور انتخابی 20000 دلار در برخی از شرکت‌های استودیو – به گفته سایتش Bumpa تنها گیرنده آن است – در مراحل اولیه و اولیه سرمایه‌گذاری می‌کند. این صندوق، که شامل معاملات انجام شده توسط شرکای قبل از تاسیس خود نیز می شود، در استارتاپ هایی مانند Casava، Convoy، Odiggo و Reliance Health سرمایه گذاری کرده است. Awoyemi خاطرنشان کرد: “صندوق اولیه برای انجام معاملات فرصت طلبانه و دنبال کردن شرکت ها در استودیوی سرمایه گذاری وجود دارد.”

علاوه بر پیشرفتی که استودیوی FastForward Venture داشته است، یکی دیگر از نتایج جذاب برای این استودیو این است که علیرغم یک فضای تکنولوژی به طور کلی کمی خارج شده، شروع به ثبت خروج و بازگشت در نسخه بتا کرده است. این یکی از نکاتی است که Awoyemi به آن اشاره کرد زیرا او استدلال کرد که استودیوهای خطرپذیر معمولاً در موقعیت بهتری برای کمک به مؤسسان نسبت به انکوباتورها، شتاب دهنده‌ها و صندوق‌ها هستند. برای Fast Forward، Awoyemi خاطرنشان کرد که استارت‌آپ‌ها همچنین از مزیت سوار شدن بر پشت شرکا و روابط آن‌ها با کارفرمایان بین‌المللی قبلی، و همچنین شرکای مخاطره‌آمیز که نقش‌هایشان شامل ایجاد روابط با سرمایه‌گذار، ارتباطات استراتژیک و پشتیبانی از شرکت‌های پرتفولیو است، دارند. جیک برایت، خبرنگار سابق TechCrunch در آفریقا، یکی از شرکای سرمایه گذاری آن است.

«اول، ما به جای صندوق‌ها و انکوباتورها یا شتاب‌دهنده‌ها، دستی کار هستیم. ما از کارآفرینان و اپراتورهای صوتی با همکاری نزدیک با آنها بر روی ایده های خود حمایت می کنیم. «بازده از نظر نقدینگی نیز بسیار بالاتر است. این برای هواداران و همچنین برای ما بهتر است. با تمام چک هایی که تاکنون نوشته ایم، به طور کلی اکنون 64 برابر سرمایه سرمایه گذاری شده داریم که بسیاری از صندوق های کوچک یا صندوق های اولیه نمی توانند به آن مباهات کنند.

با این حال، شایان ذکر است که در حالی که چندین استودیو سرمایه گذاری دارای مزایای قابل بحث نسبت به سایر نهادهای سرمایه گذاری هستند، این مدل موفقیت خاصی نداشته و برای بنیانگذاران و اپراتورها جذابیت کمتری داشته است. با این حال، FastForward امیدوار است که دانشی دور از ذهن باشد که دیگران بتوانند از آن پیروی کنند. همچنین، اگر فعالیت‌های اخیری که TechCrunch از این صنعت پوشش داده است، پیش‌گوی آینده‌ای باشد، این الگو می‌تواند بازگشتی داشته باشد. به عنوان مثال، در چند ماه گذشته، یک استودیوی مستقر در کنیا، آزمایشگاه‌های آدانیان، اعلام کرد که قصد دارد طی پنج سال آینده 300 استارت‌آپ بسازد، و Purple Elephant Ventures، یک استودیوی دیگر مستقر در کنیا، یک میلیون دلار پیش‌بودجه جمع‌آوری کرد. ایجاد حدود چهار استارتاپ در سال در تلاقی گردشگری، آب و هوا و فناوری.