منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • Artemis I ماموریت مهتابی ناسا برای آغاز دوره جدیدی از اکتشافات فضایی – TechCrunch است.

Artemis I ماموریت مهتابی ناسا برای آغاز دوره جدیدی از اکتشافات فضایی – TechCrunch است.

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Artemis I ماموریت مهتابی ناسا برای آغاز دوره جدیدی از اکتشافات فضایی - TechCrunch است.

پنجاه و سه سال پس از اولین قدم گذاشتن انسان به ماه، ناسا برنامه بلندپروازانه آرتمیس خود را برای بازگرداندن ما به ماه راه اندازی می کند که با پرتاب یک موشک جدید بدون سرنشین جدید در روز دوشنبه آغاز می شود.

ماموریت آرتمیس I که برای صبح دوشنبه برنامه ریزی شده است، اولین پرواز موشک سیستم پرتاب فضایی (SLS) و دومین پرواز کپسول اوریون را خواهد دید. تا سکوی پرتاب راه زیادی بود.

داستان منشا SLS به سال 2010 باز می گردد، زمانی که کنگره به ناسا دستور داد تا موشکی را به عنوان دنباله دار شاتل فضایی بسازد. اگر ظاهر موشک آشنا به نظر می رسد – به خصوص دو تقویت کننده جامد که مخزن هیدروژن مایع مرکزی را احاطه کرده اند – به این دلیل است که بسیاری از فناوری خود را از شاتل به عاریت گرفته است. اما حتی با ظهور شرکت‌های پرتاب خصوصی مانند اسپیس ایکس که هنر استفاده مجدد راکت‌ها را به کمال رسانده است، ناسا، کنگره و پیمانکاران دفاعی که استخدام می‌کنند به توسعه SLS ادامه می‌دهند.

در تمام این مدت، این پروژه در گرانی هزینه ها و تاخیرهای فنی غرق شده است. در مجموع، SLS بیش از 20 میلیارد دلار هزینه دارد – و از آنجایی که هیچ بخشی از موشک قابل استفاده مجدد نیست، هزینه های مرتبط با این پروژه بسیار پایان یافته است.

با این حال، پرتاب روز دوشنبه هنوز آغاز دوره ای است که می تواند گسترده ترین و گسترده ترین دوره اکتشاف فضایی بشر باشد. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، انسان ها می توانند ماه را که قبلا هرگز لمس نشده بود، کاوش کنند. ممکن است وارد دوره‌ای شده‌ایم که ماه فقط یک گوی زیبا و درخشان در آسمان نیست، بلکه یک ایستگاه تحقیقاتی پایدار مانند قطب جنوب یا یک ایستگاه راه برای سایر بخش‌های منظومه شمسی، به مریخ و فراتر از آن است.

ماموریت

هدف اصلی این ماموریت آزمایش اوریون و اجزای حیاتی آن، مانند سپر حرارتی ورود مجدد و سیستم‌های ارتباطی، قبل از اینکه کپسول در نهایت انسان را در اواخر این دهه حمل کند، است. ناسا برای درک بهتر از نحوه رفتار افراد در کپسول، یک مانکن در داخل آن نصب کرد. ناسا گفت این ساختگی که Moonikin Campos به افتخار مهندس برق دوران آپولو 13 آرتورو کامپوس نامگذاری شده است، مجهز به حسگرهایی برای اندازه گیری تشعشعات و همچنین “ارتعاشات و شتاب هایی” خواهد بود که انسان تجربه خواهد کرد.

شکارچی کمتر از 9 دقیقه پس از بلند شدن به مدار اولیه خود می رسد. کپسول حدود دو ساعت پس از پرتاب از مرحله اصلی جدا می شود و پس از آن مرحله به تقویت کننده های موشک جامد می پیوندد تا به اقیانوس برگردد (هیچ بخشی از SLS قابل استفاده مجدد نیست). در طول ماموریت چهار تا شش هفته‌ای خود، اوریون 280000 مایل از زمین را طی خواهد کرد و چندین پرواز نزدیک از ماه را پیش از پاشیدن در آب‌های ساحلی کالیفرنیا در 10 اکتبر انجام خواهد داد. به گفته ناسا، این دورترین فضاپیمایی است که برای استفاده انسانی تا کنون سفر کرده است. ماموریت Artemis I همچنین 10 CubeSat را در مدار قرار خواهد داد که هر کدام اهداف علمی و فنی خاصی دارند.

کارت آرتمیس آی

اعتبار تصویر: ناسا

بعدش چی

پنجره پرتاب دو ساعته دوشنبه ساعت 8:33 صبح به وقت شرقی باز می شود. این اولین فرصت از چندین فرصت برای ارسال موشک و کپسول 322 فوتی به فضا است. اگر ناسا موشک را در بازه زمانی دو ساعته روز دوشنبه پرتاب نکند، شانس دیگری در 2 سپتامبر و فرصتی دیگر در 5 سپتامبر خواهد داشت. اگر پرتاب در هیچ یک از این سه روز اتفاق نیفتد، موشک باید به VAB بازگردانده شود و آزمایش‌های حیاتی – از جمله سیستم پایان پرواز بسیار مهم، مجموعه‌ای از اجزایی که اطمینان می‌دهند موشک می‌تواند به طور ایمن منهدم شود، بازگردانده شود. پس از شلیک در صورت لزوم – باید دوباره انجام شود.

پنجره راه اندازی بعدی از 20 سپتامبر تا 4 اکتبر و با فرصتی دیگر از 17 اکتبر تا 31 اکتبر اجرا خواهد شد.

پس از این ماموریت، ناسا قصد دارد در سال 2024 Artemis II را پرتاب کند. این ماموریت سرنشین دار خواهد بود. پس از آن آرتمیس سوم در اواسط دهه، شاهد قدم زدن یک زن و یک رنگین پوست بر روی ماه خواهد بود. برای این ماموریت نهایی، یک وسیله نقلیه استارشیپ اسپیس ایکس، فضانوردان را در مرحله نهایی از مدار ماه به سطح خواهد برد، که بخشی از قرارداد 2.9 میلیارد دلاری است که این شرکت در آوریل گذشته به دست آورد.

ناسا پرتاب را به صورت زنده در کانال یوتیوب خود پخش خواهد کرد. این ویدئو در ساعت 6:30 صبح دوشنبه به وقت شرقی آغاز خواهد شد.