منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • کپسول اوریون ناسا همزمان با پرواز ماه‌نشین فضایی به زمین بازمی‌گردد • TechCrunch

کپسول اوریون ناسا همزمان با پرواز ماه‌نشین فضایی به زمین بازمی‌گردد • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
کپسول اوریون ناسا همزمان با پرواز ماه‌نشین فضایی به زمین بازمی‌گردد • TechCrunch

یکشنبه یک روز بزرگ برای سرمایه گذاری های فضایی تجاری و عمومی بود، کپسول اوریون ناسا تنها چند ساعت پس از پرتاب یک ماه نورد با بودجه خصوصی و ساخته شده توسط شرکت ژاپنی ispace به زمین بازگشت.

این دو ماموریت – تکمیل آرتمیس I ناسا و ماموریت فضایی 1 – برخی از واضح‌ترین نشانه‌هایی هستند که نشان می‌دهد ماه احتمالاً به مکانی دائمی برای مأموریت‌های علمی و فعالیت‌های تجاری تبدیل می‌شود.

فرودگر آی اسپیس راه خود را به سطح ماه باز می کند

ایسپیس ماموریت 1 را با موشک فالکون 9 اسپیس ایکس از ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا پرتاب کرد. در صورت موفقیت آمیز بودن، این ماموریت اولین باری خواهد بود که یک فرودگر کاملاً خصوصی و ساخته شده را بر روی سطح ماه قرار می دهد.

کپسول اوریون ناسا همزمان با پرواز ماه‌نشین فضایی به زمین بازمی‌گردد • TechCrunch

اعتبار تصویر: اسپیسکس (در یک پنجره جدید باز می شود)

این استارت آپ که در توکیو مستقر است، بیش از یک دهه است که روی فناوری ماه کار می کند. این شرکت به عنوان تیم Hakuto در Google Lunar X Prize، رقابتی برای ترویج توسعه فرودگرهای تجاری ماه کار می کند. پس از اینکه این رقابت بدون برنده به پایان رسید، ispace به توسعه فناوری خود ادامه داد. او نام Hakuto را برای فرودگر ماه که در روز یکشنبه به فضا پرتاب شد، به نام “Hakuto-R” دوباره راه اندازی کرد – هم برای ادای احترام به داستان اصلی آن و هم برای تشخیص اینکه این پروژه “راه اندازی مجدد” پروژه اصلی است.

تاکشی هاکامادا، مدیر عامل ispace، هفته گذشته در طی یک پنل در TC Sessions: Space به TechCrunch گفت: این راه طولانی برای پرتاب بوده است.

او گفت: «12 سال زمان زیادی برای زنده ماندن است. ما فراز و نشیب های زیادی داشته ایم.»

این افزایش ها شامل مقدار قابل توجهی از بودجه است: این شرکت بیش از 235 میلیون دلار را در یک سری دور جمع آوری کرده است که جدیدترین آنها در اوت گذشته بسته شد. هاکامادا اهمیت تامین مالی برای شرکت های فناوری محور را تصدیق کرد.

در صنعت فضایی، بسیاری از مردم فکر می کنند که فناوری بسیار مهم است. اشتباه نیست.» با این حال، پول مهمتر است. برای شروع کاری، به پول نیاز داریم، باید افراد را استخدام کنیم، باید چیزی تهیه کنیم. فکر کردن به تامین مالی اولین کاری است که باید انجام دهید، حتی به عنوان یک شرکت فناوری.

این شرکت 10 مرحله ماموریتی را برای ماموریت 1 تعیین کرده است، ماموریتی که یکشنبه با موشک فالکون 9 اسپیس ایکس پرتاب شد. Ispace مرحله 1 و 2 را تکمیل کرد (تکمیل آماده سازی پرتاب و خود پرتاب). این شرکت پس از اینکه فرودگر Hakuto-R قدرت و ارتباطات پایداری را در سطح ماه برقرار کرد، نقطه عطف نهایی را تأیید خواهد کرد. این فرودگر که بارهای دولتی و تجاری متعددی را برای مشتریانی از جمله کانادا و امارات متحده عربی حمل می کند، انتظار می رود در ماه آوریل بر روی ماه فرود بیاید. Space قصد دارد دومین ماموریت خود را در سال 2024 راه اندازی کند.

آرتمیس اول با بازگشت جبار به پایان می رسد

ساعاتی پس از پرتاب کاوشگر توسط فضاپیمای فضایی، فضاپیمای اوریون ناسا به اقیانوس آرام پرتاب شد و پایانی دیدنی برای ماموریت آرتمیس I آژانس بود. Artemis I که با پرتاب موشک پرتاب فضایی در ماه نوامبر پرتاب شد، اولین مورد از سری ماموریت های برنامه ریزی شده با هدف بازگرداندن انسان ها به ماه تا پایان این دهه بود. هدف اصلی آرتمیس اول آزمایش فضاپیمای اوریون قبل از حمل خدمه بود. بیل نلسون، مدیر ناسا، اندکی پس از فرود به خبرنگاران گفت که این ماموریت “به طرز قابل توجهی موفقیت آمیز بود.”

“این آغاز یک شروع جدید است، یعنی کشف بهشت.”

این کپسول در ماموریت 25 روزه خود در اطراف ماه و بازگشت 1.4 میلیون مایل را طی کرد. اگرچه آژانس هنوز در حال بررسی داده‌های مربوط به عملکرد Orion، به‌ویژه عملکرد سپرهای حرارتی آن است، مدیر برنامه ناسا Orion، هاوارد هو، طی یک نشست خبری گفت که آژانس از آنچه تاکنون بررسی کرده‌اند، راضی است.

Artemis II که قرار است زودتر از سال 2024 نباشد، سرنشین دار خواهد شد، اگرچه تیم چهار نفره روی ماه فرود نخواهد آمد. این افتخار نصیب اعضای خدمه آرتمیس سوم خواهد شد. ناسا قراردادی 2.9 میلیارد دلاری به اسپیس ایکس برای ساخت سیستم فرود استارشیپ برای این مأموریت، که قرار است قبل از پایان دهه پرتاب شود، اعطا کرد.