منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چگونه Mastodon در میان خروج توییتر رشد می کند • TechCrunch

چگونه Mastodon در میان خروج توییتر رشد می کند • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه Mastodon در میان خروج توییتر رشد می کند • TechCrunch

توییتر در بحران است این روزها. تحت مالکیت جدید الون ماسک، این سرویس بیش از نیمی از کارکنان خود را به دلیل اخراج و خروج از کار از دست داده است، در استراتژی های محصول و پلتفرم خود حرکت های آشفته ای انجام داده است و با گزارش هایی در مورد سلامت مالی خود مواجه است.

این اختلال، در مد واقعی صنعت فناوری، تعداد زیادی جایگزین را ایجاد کرده است، برخی از آنها هنوز در جوانی هستند و برخی دیگر کاملاً شکل گرفته اند و منتظر لحظه خود در کانون توجه هستند.

در میان آنها، یکی از رهبرانی که ظهور کرده است، Mastodon است، شبکه ای که بر اساس پروتکل ActivityPub ساخته شده است که سرورهای خود را اجرا می کند و به دیگران اجازه می دهد به پیوستن و/یا ایجاد سرورهای خود برای تعامل و مشاهده محتوای دیگران بپیوندند.

Eugen Rochko، خالق Mastodon – و در حال حاضر تنها کارمند تمام وقت آن – در مصاحبه با TechCrunch گفت که این سرویس بسیار سریع رشد کرده است و اکنون 2.5 میلیون کاربر فعال ماهانه در کمتر از 8600 سرور مختلف دارد. Mastodon چندین مورد از اینها را مستقیماً اداره می کند و بزرگترین آنها، mastodon.social، 881000 کاربر ثبت شده دارد که 210000 نفر از آنها فعال هستند.

Rochko سرورهای Mastodon را برای ثبت نام های جدید بسته است. این حرکتی است که او آن را یک “راه حل بدون قربانی” توصیف کرد، زیرا مکان های بسیار دیگری برای ثبت یک حساب کاربری وجود دارد و هنوز هم با دنیای گسترده تر ماستودون تعامل دارید. با این حال، این حرکت وضعیت کمبود/تقاضای عجیبی را ایجاد کرده است: افراد و سازمان‌ها با روچکو تماس گرفته‌اند و درخواست دسترسی برای دریافت حساب‌ها در سرورهای او را به هر حال کرده‌اند.

“دلیل اصلی بسته شدن ثبت نام در حال حاضر این است که بار بزرگی برای توسعه DevOps است که فراتر از تعداد کاربران است. [we have now]او گفت: “منظورم این نیست که بگویم “اوه، نرم افزار به اندازه کافی برای مقیاس بندی خوب نیست” یا هر چیز دیگری. این واقعاً دلیل نیست، فقط این است که شما در حال حاضر یک شخص اختصاصی DevOps ندارید. من نمی توانم همه آن چیزهای سازمانی و بقیه را مدیریت کنم. فقط ساده تر است که ثبت نام ها را ببندم و اطمینان حاصل کنیم که افرادی که از قبل آنجا هستند کیفیت خدمات خوبی دارند، نه اینکه به افراد بیشتری اجازه ثبت نام بدهند، و سپس کند می شود. و سپس باید بیدار بمانید، شب های بی خوابی و همه چیز را درست کنید.

ماهیت غیرمتمرکز و این واقعیت که بسیاری از سرورهای دیگر برای ثبت نام وجود دارد به این معنی است که این یک راه حل بدون قربانی است.

روچکو اکنون در حال بررسی مراحل بعدی عمل خود است.

Mastodon، همانطور که در حال حاضر وجود دارد، به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی ایجاد شد، که تا حد زیادی توسط یک حساب Patreon ایجاد شده توسط Rochko، که در حال حاضر 31,000 دلار در هر ماه به ارمغان می آورد، تامین می شود – رقمی که به گفته او “در ماه گذشته به طرز چشمگیری رشد کرده است … از 7000 دلار. ”

روچکو گفت که ماستودون غیرانتفاعی باقی خواهد ماند، اما در حال بررسی چیزی است که او به عنوان یک مدل تقسیم شده توصیف می کند، “مانند موزیلا، که در آن سازمان غیرانتفاعی به کار بر روی محصول اصلی ادامه خواهد داد، که منبع باز، غیرانتفاعی و غیره باقی خواهد ماند. و ممکن است یک کسب و کار جانبی نرم افزار به عنوان یک سرویس انتفاعی راه اندازی کنیم، ابتدا میزبانی برای Mastodon برای کسانی که می خواهند ارائه دهیم.

او گفت که هدف “یک تجارت پایدار و صادقانه است … ما فقط میزبانی را انجام خواهیم داد و سرور کاملاً تحت کنترل شما خواهد بود. و بدیهی است که ما به شما اجازه خواهیم داد داده های خود را بگیرید و در آینده به ارائه دهنده هاست خود منتقل کنید یا از یک ارائه دهنده میزبانی دیگر و غیره مهاجرت کنید.

او گفت برخلاف رویکرد وردپرس، هیچ برنامه‌ای برای گنجاندن تبلیغات به عنوان بخشی از سرویس میزبانی شده وجود ندارد. این موقعیتی است که به نظر می رسد از احساسات خود او نسبت به آنها نشات می گیرد، اما او آنها را به طور کامل رد نمی کند.

او گفت: «شما باید ماهیت متنوع شبکه را در نظر بگیرید. هر کسی می تواند با استفاده از پروتکل ActivityPub یک پلتفرم دیگر توسعه دهد [that Mastodon does]، اما با نرم افزارهای کاملاً متفاوت پیرامون آن، با انتظارات و ویژگی های متفاوت. و اگر می خواستند تبلیغات را در آن جاسازی کنند، در تئوری می توانستند.

سؤال این است که فقط به عنوان یک مصرف کننده، آیا به سرویسی مراجعه می کنید که دارای تبلیغات باشد و برای مؤثرتر کردن آن تبلیغات، این سرویس علایق و مکان شما را ردیابی می کند؟ یا فقط سراغ یکی دیگر می روی که این را ندارد؟ ما در Mastodon علاقه ای به تبلیغات تجاری و تعبیه تبلیغات در کد خود نداریم. اما همانطور که گفتم، رایگان و متن باز است، بنابراین هر کسی می تواند آن را تغییر دهد. آنها این کار را با خطرات خودشان و با مدل های مختلف کسب و کار انجام می دهند.

در مورد اپراتورهای سرور Mastodon، او گفت که آن را برای آنها باز می گذارد، اما از قضا چیزی شبیه به آنچه ماسک برای خود توییتر منتشر کرد را ترجیح می دهد.

فکر می‌کنم روشی را در نوعی چارچوب برای ایجاد شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی قابل همکاری می‌بینم. شما می توانید یک سرور مجزا را به عنوان یک شبکه اجتماعی مجزا در نظر بگیرید، مانند تامبلر یا اینستاگرام. “با قابلیت همکاری که بلافاصله ایجاد شده است، فکر می کنم منطقی است که آنها بتوانند مدل های مختلف کسب و کار را بررسی کنند یا شاید ویژگی های متفاوتی ایجاد کنند.” من فکر می کنم که احتمالاً منصفانه ترین مدلی که می تواند در اکوسیستم ظاهر شود، مدل حساب پولی باشد. این چیزی است که در گذشته App.net سعی کرد انجام دهد اما به نظر من شکست خورد. مشخص نبود که آیا این به خاطر بخش پرداختی حساب است یا به این دلیل که آنها واقعاً یک محصول سرب خوب تولید نکرده‌اند.»

او فاش کرد که با سرمایه گذاران نیز صحبت کرده است، اگرچه در اکثر موارد به نظر می رسد که بسیاری از کسانی که می خواهند به او پول بدهند واقعاً نمی دانند که او چه کاری می خواهد انجام دهد، با یک موضوع تکراری ایده – تجاری سازی بیشتر پلت فرم

«در طول سال‌ها، من قطعاً تماس‌های سرد غیرقابل پیش‌بینی زیادی از VC‌های مختلف دریافت کردم. قبلاً آنها را نادیده می گرفتم، اما اکنون فلیکس را داریم [Hlatky]، که عمدتاً به عنوان مدیر مالی کار می کند، اما هنوز به طور رسمی این عنوان را ندارد. حالا آنها را به او ارجاع می دهم و بعد سعی می کند با آنها صحبت کند یا گاهی اوقات به تماس ها می پیوندم. “در چند هفته گذشته، ما سعی کردیم با برخی از VCها در مورد این کسب و کار میزبانی صحبت کنیم. اگرچه باید بگویم که آنها علاقه مند هستند که به نوعی وارد محصول اصلی شوند و چندان علاقه ای به یک تجارت میزبانی پایدار ندارند. بنابراین VC ها در اینجا کمکی نمی کنند. ما به هیچ وجه آنها را در محصول اصلی عرضه نمی کنیم. بنابراین بله، احتمالاً باید با یک سرمایه‌گذار فرشته برویم، یا فقط سرمایه‌گذاری جمعی برای کسب و کار میزبانی جداگانه یا فقط، نمی‌دانم، شاید سرمایه شخصی کافی باشد. این کاملاً روشن نیست.»

Mastodon به دلیل جلب توجه پس از درام توییتر قابل توجه است – به طوری که قانون جدیدی را در دوران ماسک ایجاد کرد که لینک‌ها را به شبکه‌های اجتماعی رقیب ممنوع می‌کرد و حضور توئیتر ماستودون را در این فرآیند متوقف کرد.

همچنین به دلیل نوع برخورد آن با فضای اجتماعی جالب است.

Mastodon بر اساس یک مفهوم منبع باز، “فدرال” است که در آن سرورهای مختلف از پروتکل یکسانی برای صحبت با یکدیگر و به اشتراک گذاری محتوا استفاده می کنند. اپراتورهای سرور بر فعالیت کاربران ثبت نام شده و میزبانی شده در سرورهای مربوطه نظارت می کنند.

ممکن است برای افراد ناآشنا کمی گیج کننده به نظر برسد، اما ابزارهایی وجود دارد که به شما کمک می کند دنیای توییتر خود را به Mastodon وارد کنید و همان تجربه را حفظ کنید.

اگر از استعاره پیروی کنیم، سرورها مانند گله ای از حیوانات، حتی ماستودون ها، متفاوت می شوند، اما عموماً در یک جهت حرکت می کنند. گرچه با دور شدن از این استعاره، اخلاق ماستودون از بین رفته است: همانطور که توضیح دادیم، منبع باز چیزی است که تعدادی دیگر از پلتفرم های رسانه های اجتماعی، از جمله توییتر، به طور جدی در حال بررسی آن هستند.

به طور خاص به نظر می رسد که Mastodon واقعاً تأثیرگذار بوده است. برنامه های موبایل این پلتفرم به طور متوسط ​​حدود 4000 دانلود در روز است، اما در اوج اخیر، 149000 برای اندروید و 235000 برای iOS دانلود شده است.

روچکو گفت، این جهش در روزهایی اتفاق افتاد که توییتر دور گسترده ای از کاهش مشاغل را اعلام کرد که کل بخش های این شرکت را از بین برد، از جمله آنهایی که ارتباطات با رسانه ها را مدیریت می کنند، اما همچنین آنهایی که روی اعتدال، امنیت و سرپرستی کار می کنند. و همچنین تعدادی از تیم های فنی.

در واقع، این تغییر معکوس – سقوط توییتر برابر با ظهور Mastodon است – در حال حاضر برای دومی بسیار خوب است.

سوال این است که آیا دوام خواهد داشت یا خیر. البته، فراز و نشیب‌های توییتر به‌عنوان یک پلتفرم تقریباً از زمان آغاز به کار این شرکت یکی از ویژگی‌های بارز آن بوده است، تا جایی که بسیاری تعجب کردند که آیا بهتر است به آن به عنوان یک ابزار کاربردی فکر شود تا یک تجارت.

با این وجود، توییتر باقی ماند و رشد کرد. و در حالی که این درگیری اخیر برای بسیاری مانند “آخرین نی” به نظر می رسد، فقط زمان نشان می دهد که آیا همه چیز حل می شود و کاربران در نهایت هر آنچه که وضعیت موجود جدید ایجاد می شود را می پذیرند یا اینکه واقعاً تغییر قابل توجهی در سیستم عامل های اجتماعی رخ می دهد.

در هر صورت، گاهی به نظر می رسد که تکامل در فناوری یک شبه اتفاق می افتد، اما گاهی سال ها طول می کشد. (درباره نحوه گذراندن آن سالها در TC+ روچکو بیشتر بخوانید.)

برای ماستودون، این جنبه مالی است که بدون توجه به او ادامه می دهد.

برای یک چیز، در چگونگی رشد شرکت نقش داشت. Rochko ممکن است تنها کارمند تمام وقت باشد، اما وجود دارد پنج نفر دیگر به عنوان ناظر در سرورهای خود ماستودون، علاوه بر فلیکس هلاتکی در بخش مالی فهرست شده در صفحه ماستودون، مشغول به کار هستند. یکی از تمرکزها این بود که بفهمیم چگونه افراد بیشتری را به روشی پایدار جذب کنیم.

روچکو گفت: 31000 دلار در ماه که او از طریق Patreon به دست می آورد واقعاً برای تأمین مالی یک کارمند کافی یا به اندازه کافی پایدار نیست، اما او به یک تجارت حاشیه ای فکر می کند تا درآمد پایدارتری برای کسب و کار ایجاد کند، مانند راه اندازی یک سرویس دوم که در آن ارائه می کند. خدمات میزبانی سرور Mastodon برای دیگران.

او گفت: “من تنها کارمند تمام وقت هستم و بقیه – پنج نفر – در حال حاضر پیمانکار هستند.” “من به دنبال گسترش تیم به طور تمام وقت هستم و در حال کار بر روی برخی از آگهی های شغلی هستم. این یک نوع روند کند است. کاش می توانستم خیلی سریعتر این کار را انجام دهم. اما این یک مرز جدید برای شرکتی است که به مدت شش سال یک شرکت انفرادی بوده است. تا اینجا خیلی خوب بود، اما اکنون به افراد بیشتری نیاز داریم.