منو سایت

چند خبر خوب از امسال در فناوری • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چند خبر خوب از امسال در فناوری • TechCrunch

هنگامی که فکر میکنی از بزرگ‌ترین داستان‌های فناوری سال، احتمالاً به چیزهایی مانند خرید ایلان ماسک توییتر، واندرکند سابق رمزارز سام بانکمن-فرید FTX، درخواست ورشکستگی، همه افرادی که پس‌اندازهای خود را در اثر سقوط UST از دست داده‌اند یا ده‌ها هزار مورد فکر می‌کنید. کارکنان فناوری که اخراج شده اند. خوشبینانه ترین سالی که تا به حال در دنیای فناوری داشته ایم نبود. با این حال، از پیشرفت در فناوری آب و هوا، پیشرفت در فناوری هوش مصنوعی، تا الهام‌بخش‌ترین تصاویر از فضا که می‌توانیم رویای آن‌ها را داشته باشیم، در پایان سال 2022، چیزهای زیادی برای هیجان‌انگیز شدن وجود دارد.

فناوری آب و هوا که توسط قانون کاهش تورم حمایت می شود

پس از سال‌ها انفعال، کنگره سرانجام با لایحه‌ای شگفت‌انگیز – و به‌طور شگفت‌انگیز بزرگ – گامی در جهت رسیدگی به تغییرات آب و هوا برداشت که همه چیز از هیدروژن سبز گرفته تا پمپ‌های حرارتی هوای سرد را تأمین می‌کند. به نظر می رسید قانون کاهش قیمت، مانند هر لایحه آب و هوایی قبل از آن، محکوم به شکست است، تا اینکه ناگهان شکست خورد. ناسازگاری سناتور جو مانچین (D-WV) به نظر تلاشی حساب شده برای از بین بردن این لایحه بود، اما در واقعیت ممکن است صرفاً تلاشی برای تضمین رقابت پذیری آمریکا در برخی از صنایع مهم قرن بیست و یکم باشد. این قانون 369 میلیارد دلار برای ابتکارات مختلف آب و هوایی در نظر گرفته است، و اگرچه برای رسیدگی به دامنه مشکل کافی نیست، اما بسیار بهتر از هیچ است. و اگر تمایل سرمایه گذاران چیزی باشد، می تواند فریب مورد نیاز برای وارد کردن آنها به فناوری آب و هوا باشد.
تیم د چانت

هوش مصنوعی مولد در حال بلند شدن است

البته هوش مصنوعی مولد مشکلات خودش را دارد. اما پتانسیل مخرب مثبت غیرقابل انکاری نیز دارد. از آنجایی که هوش مصنوعی مولد در سال جاری با پشتیبانی از تکنیک‌های هوش مصنوعی در حال ظهور به میدان آمد، ما اجمالی از کاری که می‌تواند در هنر صرفه‌جویی کند (نگاه کنید به: Stable Diffusion، DALL-E 2)، برنامه‌نویسی (GitHub Copilot) و دنیای نویسندگی دریافت کردیم. (GPT-3، ChatGPT). هنر تولید هوش مصنوعی می‌تواند کارهای پیش پاافتاده مانند طراحی پس‌زمینه عکس‌های پرتره را حذف کند، در حالی که کد تولید هوش مصنوعی می‌تواند میزان کدنویسی تکراری را که یک برنامه‌نویس باید تکمیل کند، کاهش دهد. هیئت منصفه در مورد اینکه آیا این یک شبکه خوب است یا خیر، نمی‌داند، اما اگر رسانه‌های اجتماعی می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند، هوش مصنوعی مولد در حال حاضر جریان کار نیروی کار یقه سفید را تقویت می‌کند.
– کایل ویگرز

اینترنت مداری به جهان کمک می کند تا آنلاین شود

وعده اتصال به اینترنت ماهواره ای در حال تحقق است، اگرچه طبق معمول این فناوری هنوز به طور مساوی توزیع نشده است. اما قبلاً Starlink را دیده‌ایم که قطب جنوب و اوکراین جنگ‌زده را به هم متصل می‌کند، که هر دو مورد آزمایش بسیار شدید هستند. اگر آنها بتوانند این کار را در آنجا انجام دهند (یا در یک قایق تفریحی)، می توانند این کار را در مناطق روستایی آمریکا، مناطق فاجعه آمیز یا روستاهای دور افتاده در کشورهای در حال توسعه انجام دهند. حتی ممکن است شاهد ظهور اتصالات اینترنتی غیرقانونی در مکان هایی مانند چین و کره شمالی باشیم که کنترل اطلاعات آنها را دور می زند. این یک فناوری با پتانسیل فوق العاده است و سال 2022 سالی بود که از آزمایشی به محصول دیگر رفت. و فقط صبر کنید تا بتوانید این کار را با تلفن خود انجام دهید!
– دوین کلدوی

ادغام

یکی از بزرگ‌ترین انتقادات رایج به کریپتو این است که چقدر انرژی می‌تواند داشته باشد. بسته به اینکه چگونه یک بلاک چین تراکنش های خود را تأیید می کند، صرف خرید NFT ها می تواند مقدار بی حد و حصر انرژی مصرف کند، و با درگیر شدن افراد بیشتری در این فضا در سال 2021، تأثیر زیست محیطی صنعت کریپتو به طور فزاینده ای نگران کننده می شود. برای سال‌ها، تیم پشت بلاک‌چین اتریوم یک رویداد بزرگ به نام The Merge را وعده داده است که اتریوم را از پروتکل اثبات کار انرژی‌بر به فرآیند اثبات سهام سبزتر منتقل می‌کند. در سپتامبر، این تغییر – The Merge، با M بزرگ – سرانجام پس از سال‌ها تلاش برنامه‌نویسی موفق شد.

آیا ما می گوییم که رمزارز ذاتا خوب است؟ @ من نکن اما آیا این خبر خوبی است که دومین بلاک چین محبوب اخیراً حدود 99 درصد انرژی کارآمدتر شده است؟ اوه بله.
– آماندا سیلبرلینگ

سال اولین‌های تاریخی در سازمان‌دهی کارگری

امسال به نظر … وضعیت داوود و جالوت، و این اغراق نیست. آمازون تمام تلاش‌های زیادی را انجام داده است – مانند زیر پا گذاشتن قوانین کار و صرف میلیون‌ها دلار برای مشاوران ضد اتحادیه‌ها – تا از حمایت مرکز استیتن آیلند از خود جلوگیری کند. اما با وجود همه چیز، آمازون اکنون باید با اتحادیه مبارزه کند.

در همین حال، در صنعت بازی‌های ویدیویی، آزمایش‌کننده‌های Raven Software QA در Activision Blizzard برنده اولین ادغام تاریخی در یک شرکت بزرگ بازی در ایالات متحده شدند. و همین چند هفته پیش، گروه دوم آزمایش کنندگان QA در غول بازی سازی نیز اتحادیه ای تشکیل دادند. چندین فروشگاه اپل نیز اولین اتحادیه های ایالات متحده خود را در این سال برنده شدند. خارج از فناوری، بیش از 250 فروشگاه استارباکس را در دو سال گذشته دیده‌ایم که اتحادیه دارند، در حالی که اتحادیه‌ها در فرنچایزهایی مانند Trader Joe در حال افزایش هستند.

و در دنیای اقتصاد گیگ سودهای اندکی در سطح ملی حاصل می شود. نبرد بر سر طبقه‌بندی کارگران گیگ معمولاً در سطح ایالتی انجام می‌شود، اما امسال وزارت کار حکمی را پیشنهاد کرد که در صورت تصویب، کارمند شدن رانندگان و رانندگان حمل‌ونقل مبتنی بر اپلیکیشن را در صورت امکان آسان‌تر می‌کند. ثابت کنند که از نظر اقتصادی به یک شرکت وابسته هستند.
– آماندا سیلبرلینگ و ربکا بلن

هوش مصنوعی منبع باز برای تولید متن در حال شکوفا شدن است

مدل‌های هوش مصنوعی توانمند برای تولید متن زمانی در حوزه انحصاری آزمایشگاه‌ها و شرکت‌هایی بودند که بودجه خوبی داشتند (به OpenAI و DeepMind آلفابت فکر کنید). اما در سال گذشته، جامعه AI منبع باز با چالش توسعه جایگزین های رایگان و مجاز با مجوز روبرو شده است. BigScience، پروژه ای مبتنی بر جامعه برای در دسترس قرار دادن سیستم های زبان طبیعی به طور گسترده برای تحقیق، Bloom را منتشر کرده است که از نظر قابلیت هایش تقریباً برابر با GPT-3 OpenAI است. اخیراً، BigScience پروژه Petals را راه‌اندازی کرد که به داوطلبان اجازه می‌دهد تا قدرت سخت‌افزاری خود را برای مدیریت برخی از حجم کاری تولید متن و استفاده از دیگران برای انجام کارهای بزرگ‌تر، مشابه Folding@home و سایر تنظیمات محاسباتی توزیع‌شده، اهدا کنند. مطمئناً، این یک چرخش امیدوارکننده از رویدادها است – به ویژه با سرعت گرفتن پیشرفت در حوزه تولید متن.
– کایل ویگرز

کهکشان های فراوان

تابستان امسال، JWST اولین تصاویر میدان عمیق خود را ارائه داد که اوج 26 سال کار سخت بود. سخت است که در تصاویر خیره کننده زیبای پنج نفره استفان یا سحابی کارینا گم نشوید، اما آنچه این عکس های باورنکردنی نشان می دهند حتی تماشایی تر است. همانطور که آریا علمالهدایی خودمان گفت: «این دستاوردها تازه شروع است. دانشمندان هنوز سؤالات زیادی دارند – در مورد سیارات فراخورشیدی، شکل گیری جهان و موارد دیگر – و اکنون آنها یک ابزار قدرتمند جدید در زرادخانه خود برای جستجوی پاسخ دارند.
– آماندا سیلبرلینگ

یک تبلت بریل واقعی

Dot Pad یک گام بزرگ به جلو در دنیای نمایشگرهای بریل است که به طور سنتی حجیم، گران و دارای عملکرد محدود بوده است. Dot Pad نه تنها می تواند چندین خط متن را به طور همزمان نمایش دهد، بلکه نمایشگر لمسی آن می تواند شبیه گوشی یا رایانه باشد و نمادها و تصاویر را به شکل لمسی نمایش دهد. هنوز هم راه خود را از توسعه به تولید در مقیاس کامل طی می کند، اما چاپخانه آمریکایی برای نابینایان قبلاً مجوز این فناوری را صادر کرده و در حال ساخت نسخه خود است—ما آن را در CES آزمایش خواهیم کرد.
– دوین کلدوی

تقویت برای fediverse

در اینجا یک ایده نه چندان داغ وجود دارد: شاید وقتی شرکت های رسانه های اجتماعی که محرک گفتگوی عمومی هستند، سازمان های انتفاعی هستند که می توانند در بازار سهام معامله شوند و/یا متعلق به میلیاردرهای خود شیفته باشند، خوب نباشد! سال بزرگی برای Mastodon بود، یک شبکه اجتماعی غیرانتفاعی منبع باز که بخشی از fediverse است، اکوسیستمی از پلتفرم‌های قابل همکاری که در ActivityPub اجرا می‌شوند. از زمانی که ایلان ماسک توییتر را بلعید، Mastodon در محبوبیت منفجر شد. بر اساس داده های Similarweb، ترافیک به joinmastodon.org (دایرکتوری سرور Mastodon) بیش از 1500٪ سال به سال در ماه نوامبر افزایش یافته است. در کمتر از دو هفته، کاربران فعال ماهانه Mastodon دو برابر شد و به بیش از 1 میلیون نفر رسید. هیئت منصفه هنوز در مورد موقتی بودن یا نبودن خروج از ماستودون صحبت نمی کند – اصطکاک زیادی در روند اقتباس وجود دارد که دسترسی به مخاطبان اصلی را برای Mastodon دشوار می کند. اما شاید هرگز زمانی نبوده باشد که چشم انداز رسانه های اجتماعی، مستقل از غول های فناوری، در دسترس تر به نظر برسد.
– آماندا سیلبرلینگ