منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چرا DFI های بین المللی به دنبال استارت آپ های آفریقایی هستند تا تلاش های سرمایه گذاری تاثیرگذاری خود را تقویت کنند • TechCrunch

چرا DFI های بین المللی به دنبال استارت آپ های آفریقایی هستند تا تلاش های سرمایه گذاری تاثیرگذاری خود را تقویت کنند • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چرا DFI های بین المللی به دنبال استارت آپ های آفریقایی هستند تا تلاش های سرمایه گذاری تاثیرگذاری خود را تقویت کنند • TechCrunch

چرا DFI های بین المللی به دنبال استارت آپ های آفریقایی هستند تا تلاش های سرمایه گذاری تاثیرگذاری خود را تقویت کنند • TechCrunch

حتی به عنوان بودجه VC در سراسر جهان خشک می شود، موسسات مالی توسعه (DFIs) از اروپا به دنبال استارتاپ های آفریقایی هستند تا پودر خشک خود را به کار گیرند.

سرمایه‌گذاری بین‌المللی بریتانیا (BII)، یک DFI بریتانیا، اخیراً به TechCrunch گفت که تا پایان سال 2026، 500 میلیون دلار برای استارت‌آپ‌ها اختصاص خواهد داد که نیمی از آن برای شرکت‌های فناوری آفریقا در نظر گرفته شده است. علاوه بر حمایت از صندوق‌های خطرپذیر در منطقه، این سازمان قصد دارد سرمایه‌گذاری مستقیم بیشتری را در استارت‌آپ‌ها انجام دهد و به چهار شرکت آفریقایی که در سال گذشته در آنها سرمایه‌گذاری کرد اضافه کند.

BII که قبلا به عنوان شرکت توسعه مشترک المنافع شناخته می شد، تنها نیست: شرکت مالی بین المللی بانک جهانی (IFC) و بانک کارآفرین هلند (FMO) هر کدام در بیش از 10 استارت آپ در چهار سال گذشته سرمایه گذاری کرده اند. IFC همچنین اخیراً یک صندوق 225 میلیون دلاری را برای حمایت از استارت آپ های اولیه در آفریقا، آسیای مرکزی، خاورمیانه و پاکستان راه اندازی کرده است.

این طرح‌های تامین مالی که اغلب با کشورهایی مرتبط هستند که بخش‌های بزرگی از قاره را مستعمره کرده‌اند و هنوز روابط مالی، اجتماعی و تاریخی با کشورهای منطقه دارند، تکمیل و جبران سرمایه‌گذاری عقب مانده از سوی صندوق‌های خطرپذیر و سایر سرمایه‌گذاران نهادی هستند.

داریو جولیانی، موسس و مدیر شرکت تحقیقاتی بریتر بریجز، گفت: «این یک تغییر پارادایم است که در آن «مالی توسعه» به شرکت خصوصی به عنوان وسیله ای برای توسعه اجتماعی-اقتصادی می نگرد.

تصمیم BII به دنبال برنامه‌هایی برای مضاعف کردن تلاش‌ها و سرمایه‌گذاری حدود 6 میلیارد دلار در آفریقا در طی پنج سال و سرمایه‌گذاری 100 میلیون دلاری در استارت‌آپ‌ها در مصر است. این سازمان از سال 2020 بر روی هشت استارت آپ آفریقایی سرمایه گذاری کرده است.

اما چه چیزی باعث می‌شود که این سازمان‌ها در آفریقا سرمایه‌گذاری کنند، حتی اگر سرمایه‌گذاران در سراسر جهان ترجیح می‌دهند فقط در شرط‌بندی مطمئن‌تر سرمایه‌گذاری کنند؟ به نظر می‌رسد که آنها جذب فناوری‌هایی می‌شوند که توسعه اجتماعی-اقتصادی گسترده‌تری را امکان‌پذیر می‌سازند، زیرا روشی مقیاس‌پذیر و کارآمد برای ایجاد تأثیر اقتصادی ارائه می‌دهند.

سرمایه گذاری در فناوری برای دستیابی به اهداف توسعه

به طور معمول با استقرار سرمایه از صندوق های توسعه ملی یا بین المللی، DFI ها از پروژه های توسعه و بخش خصوصی در اقتصادهای کمتر صنعتی برای ترویج ایجاد شغل و رشد اقتصادی پایدار حمایت می کنند. این سازمان‌ها در پی پیوستن به این مأموریت‌ها، به دنبال حمایت از استارت‌آپ‌های فناوری هستند که می‌توانند تأثیرگذار باشند – برای مثال، فناوری‌هایی که دسترسی به خدمات مالی، غذا و انرژی را برای گروه‌های به حاشیه رانده شده فراهم می‌کنند و افزایش می‌دهند.