منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • پلتفرم Ventures در مراحل اولیه پان آفریقایی، صندوق را می بندد، به 46 میلیون دلار می رسد • TechCrunch

پلتفرم Ventures در مراحل اولیه پان آفریقایی، صندوق را می بندد، به 46 میلیون دلار می رسد • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پلتفرم Ventures در مراحل اولیه پان آفریقایی، صندوق را می بندد، به 46 میلیون دلار می رسد • TechCrunch

ونچرز پلتفرم، یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر پان آفریقایی در مراحل اولیه، صندوق 46 میلیون دلاری خود را بسته است زیرا به دنبال افزایش دو برابری شرکت های “پیشرو در رده” در سراسر قاره است.

این شرکت شش ساله که 11 نفر را استخدام می کند، در ابتدا برای جمع آوری 40 میلیون دلار برای این صندوق وارد بورس شد و در دسامبر گذشته به اولین بسته شدن نامشخص رسید. به گفته بنیانگذار و شریک عمومی کولا آینا، اکثر شرکای محدود آن در اولین بسته شدن، عمدتاً در آفریقا مستقر بودند، که تلاشی عمدی بود.

برای ما استراتژیک بود که برای اولین تعطیلی خود سرمایه محلی به دست آوریم. اما بسته دوم، همانطور که خواهید دید، از یک صندوق جهانی وجوه و DFI خواهد بود که در آن تعهداتی داریم.» او در مصاحبه دسامبر گفت. با این حال، در نهایت، به همان اندازه که سرمایه خارجی حیاتی است، فکر می کنم به نفع سرمایه خارجی است که از منظر کاهش ریسک در بستر سرمایه داخلی باشد.

پلتفرم Ventures نه تنها از هدف اصلی خود فراتر رفت، بلکه کالاها را از نظر مجموعه شرکای محدود بعدی خود نیز تحویل داد. بانک استاندارد، بزرگترین بانک آفریقا از نظر دارایی، یکی از جدیدترین LP های صندوق است، و همچنین چهار موسسه مالی توسعه (DFIs): شرکت مالی بین المللی (IFC)، سرمایه گذاری بین المللی بریتانیا (BII)، پروپارکو با FISEA و آفریقا گرو، یک صندوق. وجوهی که توسط Allianz Global Investors مدیریت می شود. سایر شرکای محدود شامل شرکت تأثیر اجتماعی A تا Z Impact، شرکت‌ها، بانک‌های تجاری، سرمایه‌گذاران نهادی جهانی و افراد با ارزش خالص بالا (HNIs) هستند.

آینا به TechCrunch افزود: «هیچ صندوق دیگری در منطقه مانند ما دارای چهار DFI به عنوان LP نیست. بسیار خوب است که این ترکیب متنوع را داشته باشیم، که از چندین جنبه مهم است، زیرا می‌توانیم به تخصص آنها تکیه کنیم و به شرکت‌های پرتفوی خود سرمایه بلندمدت ارائه دهیم.»

پلتفرم Ventures بیش از 60 سرمایه گذاری از زمان راه اندازی خود در سال 2016 در بخش هایی مانند فین تک، بیمه فناوری، فناوری مراقبت های بهداشتی، edtech، agritech، SaaS سازمانی، بازی های زیرمجموعه دیجیتال و شتاب دهنده های استعدادهای دیجیتال انجام داده است. برخی از نام‌های قابل توجه از مجموعه آن عبارتند از Marketforce، Mono، PiggyVest و Nomba و Reliance HMO، دو تا از ارزشمندترین استارت‌آپ‌های آفریقایی YC.

اکثر این سرمایه گذاری ها در مراحل قبل و اولیه انجام می شود. با این حال، از اولین بسته شدن این صندوق، Ventures Platform که در حین فروش Paystack به Stripe کاملاً خارج شد، بازی خود را ارتقا داده و اکنون در حال کاهش چک های سری A برای شرکت های سبد سهام خود است که برخی از آنها دسترسی مستقیم به سرمایه بعدی (سری B بالا) از شرکای محدود شرکت. آینا خاطرنشان کرد که شرکت در مراحل اولیه مستقر در ابوجا و لاگوس قصد دارد در دورهای پیش از تخم گذاری و تخم گذاری، به طور متوسط ​​250000 دلار سرمایه گذاری کند، در حالی که در دورهای سری A شرکت کرده و چک های بعدی بیش از 1 میلیون دلار را می نویسد.

بسته شدن این صندوق در زمانی اتفاق می افتد که فعالیت جریان معاملات در آفریقا به دلیل عقب نشینی سرمایه گذاران داخلی و بین المللی در بحبوحه افزایش نرخ بهره و معکوس شدن در بازارهای عمومی جهانی کاهش یافته است. این چرخش رویدادها در تعداد سرمایه های خطرپذیر ثبت شده در طول دو سال مشهود است. به عنوان مثال، استارت آپ های آفریقایی کمی بیش از 5 میلیارد دلار جمع آوری کردند، رقمی که بسیاری معتقد بودند در اوایل سال 2022 به طور قابل توجهی از آن فراتر خواهد رفت. با این حال، با شمارش معکوس تا پایان سال، به نظر می رسد که این رقم حفظ خواهد شد یا اندکی از آن فراتر خواهد رفت.

استارت‌آپ‌ها در این دوره تلاش می‌کنند تا باند فرودگاه خود را تا حد امکان طولانی‌تر کنند و سوختگی خود را بهینه کنند. و در حالی که پلتفرم Ventures تمهیداتی برای حمایت و مقیاس‌بندی شرکت‌های پرتفوی خود در چنین مواقعی از طریق یک مسیر ارزش افزوده به نام «پلتفرم و شبکه‌ها» دارد، آینا، مانند بسیاری از سرمایه‌گذاران، از تنظیم مجدد فعلی در محیط جمع‌آوری سرمایه در آفریقا خوشحال است.

در چند سال گذشته، به ویژه در سال‌های 2020 و 2021، فشار زیادی برای شتاب‌زدگی فرآیندها وجود داشته است. اما اکنون ما بسیار خوشحالیم که در جایی هستیم که بازار در آن قرار دارد زیرا شاهد عادی شدن ارزش‌گذاری‌ها و سرعت معقول‌تر هستیم.» “بنابراین ما قادر به انجام اقدامات لازم و مدیریت صحیح هستیم. ما نسبت به نوع بنیان‌گذارانی که حمایت می‌کنیم آگاه‌تر هستیم، زیرا این یک مشارکت طولانی‌مدت است که مدل‌های کسب‌وکار و اقتصاد را در نظر می‌گیرد و اطمینان می‌دهد که ذخایر سرمایه کافی برای حفظ شرکت‌هایمان را داریم.»

دسامبر گذشته، آینا اشاره کرد که پلتفرم Ventures در حال افزایش فعالیت های خود در سایر بازارهای خارج از نیجریه است و به طور فعال به دنبال فرصت هایی در مناطقی مانند کنیا، مصر و غرب آفریقای فرانسوی زبان است. به روز رسانی این است که این شرکت در سال گذشته از 20 استارت آپ حمایت کرده است که برخی از آنها از سنگال، کنیا، اوگاندا و آفریقای جنوبی هستند.

پلتفرم Ventures همچنین یک سری موارد استراتژیک را در سطوح مشارکت و مدیریت ارشد به تیم اضافه کرده است. ابتدا، دامیولا تدی، مدیر سابق پشتیبانی استارت‌آپ‌ها در انکوباتور CcHUB، سرپرست تیم شبکه و پلتفرم شرکت است، و دسیگان چینیا، مهندس اولیه در eBay و سرمایه‌گذار برجسته‌ای که از برخی استارت‌آپ‌های آفریقایی حمایت کرده است، به عنوان شریک سرمایه‌گذاری به این شرکت می‌پیوندد.

پلتفرم Ventures در مراحل اولیه پان آفریقایی، صندوق را می بندد، به 46 میلیون دلار می رسد • TechCrunch

LR: دوتون اولوپوروکو (شریک مدیر) و کولا آینا (شریک عمومی)

سپس Ventures Platform از Dotun Olowoporoku به عنوان شریک مدیریت خود استقبال کرد. Olowoporoku در میان لیست کوچکی از متخصصان فناوری است که در نقش های بنیانگذار، سرمایه گذار و اپراتور در این قاره خدمت کرده اند. او یک دهه پیش پلتفرم تحویل غذای درخواستی را در بریتانیا راه‌اندازی کرد، استارتا، یک شرکت مشاوره برای استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های بزرگ در این قاره را اداره می‌کند، به عنوان مدیر در صندوق پان‌آفریقایی Novastar Ventures خدمت می‌کرد و اخیراً رئیس آن بود. افسر تجاری (CCO) در TeamApt، با پشتیبانی QED.

اولووپروکو در گفتگو با TechCrunch گفت: “کولا و من تصمیم گرفتیم مکمل یکدیگر باشیم و نقش هایی را ایفا کنیم که از نقاط قوت، تجربه و تخصص ما استفاده می کند.” “من مسئولیت اصلی رهبری فرآیند سرمایه گذاری و حاکمیت، تجزیه و تحلیل بازار و تحقیقات بازار، تجزیه و تحلیل و تحقیق بازار، پشتیبانی پورتفولیو، ارتباطات و تعامل اکوسیستم را بر عهده دارم.” -دوستانه در اکوسیستم فناوری نیجریه، به دنبال انجام شرط‌بندی‌های سودآور برای کمک به بازگرداندن این وجوه دارای اشتراک بیش از حد هستند.