منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • ناشر D&D به واکنش های شدید در مورد مجوز بحث برانگیز پاسخ می دهد • TechCrunch

ناشر D&D به واکنش های شدید در مورد مجوز بحث برانگیز پاسخ می دهد • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ناشر D&D به واکنش های شدید در مورد مجوز بحث برانگیز پاسخ می دهد • TechCrunch

پس از یک هفته سکوت در میان واکنش‌های شدید، ناشر Dungeons & Dragons، Wizards of the Coast (WoTC) سرانجام به نگرانی‌های جامعه خود در مورد تغییرات مجوز بازی‌های باز پرداخت.

مجوز بازی های باز (OGL) از سال 2000 وجود داشته است و این امکان را برای اکوسیستم متنوعی از توسعه دهندگان شخص ثالث برای انتشار نرم افزار دسکتاپ مجازی، کتاب های توسعه و موارد دیگر فراهم کرده است. بسیاری از این سازندگان می توانند به لطف OGL امرار معاش کنند. اما در هفته گذشته، پس از ارسال WoTC به برخی از سازندگان برتر، نسخه جدیدی از OGL به بیرون درز کرد. بیش از 66000 طرفدار Dungeons & Dragons نامه سرگشاده ای را با نام #OpenDnD قبل از اعلام مورد انتظار امضا کردند و موجی از کاربران اشتراک های خود را در D&D Beyond، پلتفرم آنلاین WoTC حذف کردند. اکنون WoTC اعتراف کرده است که “از واکنش مشخص است که ما یک عدد 1 رول کردیم.”

این شرکت در بیانیه‌ای نوشت: «ما می‌خواستیم اطمینان حاصل کنیم که OGL برای سازنده محتوا، تولیدکننده خانگی، طراح مشتاق، بازیکنان ما و جامعه است – نه برای شرکت‌های بزرگ که برای اهداف تجاری و تبلیغاتی خود استفاده کنند.»

اما طرفداران این زبان را مورد انتقاد قرار دادند زیرا WoTC – یکی از شرکت های تابعه Hasbro – به خودی خود یک “شرکت بزرگ” است. Hasbro در سه ماهه سوم 2022 1.68 میلیارد دلار درآمد کسب کرد.

TechCrunch با سازندگان محتوا صحبت کرد که به‌روزرسانی OGL منتشر نشده را از WoTC دریافت کردند. شرایط این OGL به روز شده، هر سازنده ای را که بیش از 50000 دلار داشته باشد مجبور می کند درآمد خود را به WoTC گزارش دهد. سازندگانی که بیش از 750000 دلار درآمد ناخالص دارند، ملزم به پرداخت 25 درصد حق امتیاز خواهند بود. سازندگان دوم نزدیک‌ترین چیزی هستند که محتوای شخص ثالث Dungeons & Dragons به «شرکت‌های بزرگ» دارد – اما درآمد ناخالص منعکس‌کننده سود نیست، بنابراین اشاره به این شرکت‌ها به عنوان یک نام اشتباه است.

مایک هولیک، سردبیر Mage Hand Press، که نامه #OpenDnD را سازماندهی کرد، می گوید که کسب و کار او تحت تاثیر این حق امتیاز ۲۵ درصدی قرار خواهد گرفت. همانطور که او به TechCrunch گفت، اکثر Kickstarter هایی که این مقدار پول را جمع آوری می کنند، حتی 25 درصد سود نمی برند زیرا بیشتر پول جمع آوری شده صرف انجام سفارشات، چاپ کتاب و پرداخت هزینه به مشارکت کنندگان می شود.

Kickstarter شامل تعداد زیادی محصولات کوچک است، بنابراین حاشیه سود شما در واقع کاهش می‌یابد زیرا شما واقعاً به مردم مقداری تاس و ماجراجویی و مجموعه‌ای از جعبه ارائه می‌دهید، و همه این موارد فردی در نهایت حاشیه سود شما را تا حدی کاهش می‌دهد. هولیک گفت. کیک استارترها با 80 درصد پول و سود خود کنار نمی روند. هیچ کدام از اینها قانونی نیست. نمی‌دانم این ۲۵ درصد فراتر از کجا به دست می‌آورند… آن‌ها تلاش می‌کنند رقابت را کاملاً در هم بشکنند.”

جامعه طرفداران همچنین نگران این هستند که آیا WoTC اجازه دارد آثار اشخاص ثالث را بدون اعتبار دادن به سازنده اصلی منتشر کند و از آنها سود ببرد. نوح داونزشریک در پخش زنده Premack Rogers و Dungeons & Dragons، به TechCrunch گفت که بندی در سند وجود دارد که به WoTC مجوز فرعی دائمی و بدون حق امتیاز برای تمام محتوای شخص ثالث ایجاد شده تحت OGL می دهد.

اکنون به نظر می رسد که WoTC هم بند حق امتیاز و هم مجوز دائمی را باز می گرداند.

“چی [the next OGL] شامل هیچ ساختار حق امتیازی نخواهد بود. همچنین شامل مفاد استرداد مجوز نمی شود، زیرا برخی از مردم می ترسیدند وسیله ای برای سرقت کار باشد. این فکر هرگز به ذهن ما خطور نکرد.» WoTC در بیانیه ای نوشت. «با هر OGL جدید، شما مالک محتوایی که ایجاد می کنید خواهید بود. ما نداریم.» WoTC ادعا می کند که این زبان را در نسخه لو رفته OGL گنجانده است تا از سازندگان جلوگیری کند تا بتوانند “به دروغ ادعا کنند” که WoTC کار آنها را دزدیده است.

در سراسر سند، WoTC به سندی اشاره می‌کند که سازندگان خاصی به‌عنوان پیش‌نویس دریافت کرده‌اند – اما سازندگانی که سند را دریافت کرده‌اند به TechCrunch گفته‌اند که این سند به قصد امضای آن برای آنها ارسال شده است. واکنش شدید علیه این اصطلاحات به حدی بود که سایر ناشران بازی های نقش آفرینی رومیزی (TTRPG) وارد عمل شدند.

Paizo ناشر Pathfinder، یک بازی محبوب است که توسط WoTC OGL اصلی پوشش داده شده است. مالک و رؤسای Paizo رهبران جادوگران ساحل بودند که OGL در ابتدا در سال 2000 منتشر شد و دیروز در بیانیه ای نوشت که این شرکت آماده است به دادگاه برود به دلیل این ایده که WoTC می تواند به طور ناگهانی مجوز OGL را از پروژه های موجود لغو کند. همراه با ناشران دیگری مانند Kobold Press، Chaosium و Legendary Games، Paizo اعلام کرده است که مجوز Open RPG Creative خود (ORC) را راه اندازی خواهد کرد.

ما هیچ علاقه ای به Wizards OGL جدید نداریم. در عوض، ما طرحی داریم که معتقدیم به طور غیرقابل انکار روح مجوز بازی باز را زنده نگه می دارد.” مجوز هنوز منتشر نشده است.

سازندگان محتوای Dungeons & Dragons هنوز در مورد تأثیر تغییرات OGL بر جامعه محتاط هستند، حتی اگر به نظر برسد که WoTC ممکن است برخی امتیازات را بدهد.

«در پایان، اقدام جمعی امضاکنندگان نامه سرگشاده و لغو اشتراک D&D Beyond تفاوت را ایجاد کرد. ما دیدیم که تنها چیزی که آنها به فکر سود هستند و ما در حال رسیدن به نتیجه نهایی آنها هستیم.” اریک سیلور، پادکست بازی Master of Dungeons & Dragons به مهمانی بپیوندید. او به TechCrunch گفت که پاسخ WoTC در روز جمعه “فقط یک بیانیه روابط عمومی” بود.

سیلور گفت: «تا زمانی که آنچه را به زبان واضح بیان می‌کنند نبینیم، نمی‌توانیم پایمان را از روی پدال گاز برداریم.» بازی شرکتی این است که منتظر بمانیم تا مردم خسته شوند. ما نمی توانیم و نخواهیم کرد.»