منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • مدیر عامل علی‌بابا پس از قطعی بزرگ سرور، بخش ابری را رهبری می‌کند • TechCrunch

مدیر عامل علی‌بابا پس از قطعی بزرگ سرور، بخش ابری را رهبری می‌کند • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مدیر عامل علی‌بابا پس از قطعی بزرگ سرور، بخش ابری را رهبری می‌کند • TechCrunch

مدیر عامل علی‌بابا پس از قطعی بزرگ سرور، بخش ابری را رهبری می‌کند • TechCrunch

زمانی که جک ما، مدیرعامل سابق علی‌بابا مشعل را به دانیل ژانگ سپرد، او سیستمی را ایجاد کرد که به طور منظم مدیران را به چرخش در می‌آورد تا اطمینان حاصل شود که شرکت همیشه در فضای اینترنت که به سرعت در حال تغییر است، چابک باقی می‌ماند. زمان تنظیم مجدد امسال فرا رسیده است – تایتان تجارت الکترونیک و رایانش ابری در روز پنجشنبه اعلامیه های بزرگی را برای تنظیم مجدد انجام داد.

راه حلی که برجسته است در Alibaba Cloud، سومین ارائه‌دهنده بزرگ زیرساخت‌های ابر عمومی در جهان، تنها پس از AWS و مایکروسافت اتفاق می‌افتد. جف ژانگ، رئیس سابق Alibaba Cloud Intelligence، از سمت خود کناره گیری می کند، در حالی که دانیل ژانگ (غیر مرتبط)، مدیرعامل علی بابا، سرپرستی موقت را بر عهده می گیرد.

زمان تجدید ساختار گمانه زنی ها را برانگیخته است. کمی کمتر از دو هفته پیش، سرورهای Alibaba Cloud در هنگ کنگ دچار قطعی بزرگی شدند که بسیاری از خدمات را در این منطقه از کار انداختند. صرافی اصلی ارز دیجیتال OKX. خرابی سیستم که برای برخی از مشتریان تا یک روز به طول انجامید، این حادثه را به یکی از بزرگترین رویدادها در میان ارائه دهندگان ابری چینی در تاریخ اخیر تبدیل کرد.

جف نرفته است، اما در عوض توجه خود را بر مؤسسه تحقیقاتی پایه علی بابا، Damo Academy متمرکز خواهد کرد. ژانگ به عنوان یکی از 29 عضو شراکت علی بابا، گروهی از مدیران انحصاری با نفوذ زیادی بر مدیریت شرکت، از زمان پیوستن به این شرکت از دو دهه پیش، نقش کلیدی ایفا کرده است. از یک طرف، او نقش مهمی در طراحی زیرساخت سیستم برای Taobao، یکی از بزرگترین بازارهای آنلاین جهان ایفا کرد.

در Damo، او همچنان مسئول ابتکارات اینترنت اشیا و تیم توسعه تراشه های T-Head علی بابا خواهد بود که با حرکت چین به سمت تشدید تحریم های فناوری از سوی ایالات متحده اهمیت جدیدی پیدا کرده است.

دانیل در یک ایمیل داخلی به کارکنان گفت: «در چهار سال گذشته، جف تیم هوش ابری علی‌بابا را برای دستیابی به نتایج برجسته در نوآوری فناوری و تأثیر صنعت رهبری کرده است.

مدیر عامل شرکت علاوه بر در دست گرفتن سکان کسب و کار ابری، DingTalk، اپلیکیشن ارتباطات سازمانی علی بابا را نیز اجرا خواهد کرد که با واحد ابری همکاری نزدیک دارد. همانطور که در سال 2020 نوشتیم:

در اجلاس سالانه خود در این هفته، Alibaba Cloud آخرین استراتژی خود را برای “ادغام ابر در Dingtalk (به زبان چینی)،” برنامه همکاری Slack مانند خود تکرار کرد.

این شعار به نقش استراتژیکی که علی بابا می خواهد Dingtalk ایفا کند اشاره می کند: یک سیستم عامل ساخته شده بر روی Alibaba Cloud، سومین زیرساخت بزرگ جهان پس از آمازون و مایکروسافت. همانطور که ژانگ جیانفنگ، رئیس Alibaba Cloud قبلاً در مصاحبه ای (به زبان چینی) پیشنهاد کرده بود، این رابطه ای است که بین مایکروسافت 365 و Azure تکرار می شود.

تصور اینکه دانیل در درازمدت به تجارت ابری متعهد باشد سخت است و احتمالاً به همین دلیل است که به او عنوان رئیس جمهور موقت داده شده است. به عنوان دومین تجارت بزرگ علی بابا، که 10 درصد از کل درآمد را در سه ماهه دوم به خود اختصاص داده است، بخش ابر مطمئناً تمام تلاش خود را برای یافتن رئیس مناسب بعدی انجام می دهد.

جانشین هر که باشد، کار کوچکی نخواهد بود. بخش ابر در سه ماهه اخیر رشد کندی را تجربه کرده است زیرا منابع مهم درآمد خود را در خارج از کشور از دست داده است. زمانی Alibaba Cloud راه حلی برای بسیاری از شرکت های اینترنتی چینی بود که در خارج از کشور گسترش می یافتند، اما با افزایش تنش های ژئوپلیتیکی، آنها برای قطع روابط با چین به ارائه دهندگان خارجی مانند AWS روی آوردند. نمونه‌ای از آن این است که پس از اینکه TikTok داده‌های خود را از سرویس خود خارج کرد، Alibaba Cloud ضربه بزرگی خورد.

همانطور که این شرکت در صحبت های خود در مورد سود ماه نوامبر خود خاطرنشان کرد:

«درآمدهای مشتریان در [the] صنعت اینترنت حدود 18 درصد کاهش یافت که عمدتاً به دلیل کاهش درآمد از بزرگترین مشتری اینترنت بود که به تدریج استفاده از سرویس ابری ما در خارج از کشور را برای تجارت بین‌المللی خود، مشتریان آموزش آنلاین و همچنین کاهش تقاضا از سایر مشتریان در صنعت اینترنت چین متوقف کرد. “

در داخل کشور، Alibaba Cloud با رقیب دشمن خود Tencent روبرو است که دارای یک سنگر در بازی است. این شرکت همچنین با هواوی و تیانی، بازوی ابری غول مخابراتی دولتی China Telecom رقابت می‌کند، که هر دوی آنها در حمایت از زیرساخت‌های دولتی و عمومی پیشرو هستند.