منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • مایکروسافت غروب آفتاب اجتماعی VR پیشگام AltspaceVR • TechCrunch

مایکروسافت غروب آفتاب اجتماعی VR پیشگام AltspaceVR • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مایکروسافت غروب آفتاب اجتماعی VR پیشگام AltspaceVR • TechCrunch

AltspaceVR چند تماس نزدیک در طول سال ها داشته است، اما شرکتی که مدت ها قبل از اینکه کلمه “metaverse” یک کلمه خانگی باشد، فضاهای اجتماعی مجازی ساخته بود، این بار برای همیشه تعطیل می شود.

مایکروسافت پس از اعلام این که در سال 2017 فروشگاه خود را تعطیل می کند، وارد عمل شد و شرکت را زیر بال غول فناوری قرار داد. اکنون مایکروسافت پلتفرم واقعیت مجازی AltspaceVR را تعطیل می‌کند، شبکه‌ای از فضاهای اجتماعی همهجانبه که مردم را دعوت می‌کند تا با دوستان یا همکاران خود به عنوان آواتارهای سه‌بعدی معاشرت کنند.

AltspaceVR از 10 مارس دیگر وجود نخواهد داشت و مایکروسافت می گوید منابع بیشتری را بر روی پلت فرم واقعیت ترکیبی Microsoft Mesh خود متمرکز خواهد کرد.

در این اطلاعیه آمده است: «ما مشتاقانه منتظر آنچه در پیش است، از جمله راه‌اندازی Microsoft Mesh، پلتفرم جدیدی برای اتصال و همکاری هستیم که با فعال کردن مکان‌های کاری در سراسر جهان آغاز می‌شود.

“در کوتاه مدت، ما تلاش های VR خود را بر روی تجربه در محل کار متمرکز می کنیم، از مشتریان و شرکای اولیه خود یاد می گیریم و در کنار آنها می آموزیم و اطمینان می دهیم که پایه ای را فراهم می کنیم که امنیت، اعتماد و انطباق را ممکن می سازد.”

خارج از بازی، مایکروسافت بسیاری از محصولات خود را با طرز فکری سازمانی ساخته است و واقعیت مجازی و واقعیت ترکیبی تفاوتی ندارند. این شرکت خاطرنشان می‌کند که قصد دارد برنامه‌های VR خود را برای مصرف‌کنندگان پس از ایجاد در محل کار «گسترش» کند.

AltspaceVR ممکن است هرگز یک پایگاه کاربری عالی ایجاد نکرده باشد – یک کار دشوار در VR با توجه به سخت افزار سفارشی مورد نیاز – اما این شرکت خیلی زود وارد برنامه های اجتماعی واقعیت مجازی شده بود.

تا سال 2015، AltspaceVR یک پلت فرم اجتماعی VR قوی ایجاد کرد که در آن کاربران می‌توانستند در اتاق‌های چوبی با مناظر آرام قدم بزنند، موزیک ویدیوهای تیلور سویفت را با هم تماشا کنند یا از طریق یک مرورگر مجازی در وب گشت و گذار کنند. صدای فضایی تجربه را فراگیرتر کرده است و نحوه درک صدا را در محیط های واقعی تکرار می کند و زمینه را برای رویدادهای مجازی فراهم می کند.

در آن زمان، بیشتر منابع و توجه در VR به جای فضاهای پاتوق مجازی، بر روی برنامه‌های بازی پیشرفته متمرکز بود. متا شش سال بعد، Horizon Worlds را راه‌اندازی کرد، تجربه‌ای شبیه به AltspaceVR با فضای داخلی خنثی بی‌ضرر و آواتارهای نه چندان واقعی خود.

مشخص نیست که آیا مایکروسافت قصد دارد این محصول را در دیگر تلاش‌های واقعیت مجازی خود بگنجاند یا پروژه را رها کند. با توجه به زمان‌بندی، سرنوشت AltspaceVR احتمالاً به ادغام چشمگیر شرکت مایکروسافت در این هفته مرتبط است. TechCrunch برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنچه که با تیم و فناوری AltspaceVR در پرتو این اخبار اتفاق می افتد، با این شرکت تماس گرفت.

در بحبوحه اخراج های عمیق در صنعت فناوری، مایکروسافت اعلام کرده است که 5 درصد از نیروی کار خود را کاهش می دهد که بر 10000 کارمند تأثیر می گذارد. ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت، عدم اطمینان اقتصادی و رکود ناشی از دوران رونق فناوری در آغاز همه‌گیری را به عنوان دلیلی برای اخراج‌های قابل توجه ذکر کرد.

نادلا گفت: “ما به سرمایه گذاری در زمینه های استراتژیک برای آینده خود ادامه خواهیم داد، به این معنی که ما سرمایه و استعداد خود را به حوزه هایی با رشد جهانی و رقابت بلندمدت برای شرکت اختصاص می دهیم، در حالی که خود را از حوزه های دیگر واگذار می کنیم.”

مشخص نیست که آیا مایکروسافت برخی از برنامه های خود را برای متاورس ارائه می کند یا اینکه AltspaceVR صرفاً قربانی اخراج های گسترده در سراسر شرکت است. فقط یک سال پیش بود که فیس بوک جسورانه خود را به عنوان “متا” تغییر نام داد و صنعت را در یک چرخه تبلیغاتی حول یک چشم انداز همه جانبه تر و احتمالا مبتنی بر واقعیت مجازی از شبکه های اجتماعی فرو برد.

یک سال بعد، گفتمان متاورس به سرعت در مرحله واکنش متقابل حرکت کرد و آینده فضاهای اجتماعی مجازی مبتنی بر آواتار را مبهم گذاشت. این امکان وجود دارد که متاورس اصلاً به سخت‌افزار اختصاصی نیاز نداشته باشد – جهان‌های آنلاین غیر VR هنوز در سال 2023 پر رونق هستند – اما شایسته است شرکتی را به یاد بیاوریم که سال‌ها قبل از ظهور غول‌های بزرگ از فناوری‌ها در حال بررسی این احتمالات بود.