منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • ماموریت InSight ناسا به پایان رسید – نگاهی به دستاوردهای زیاد فرودگر مریخ • TechCrunch

ماموریت InSight ناسا به پایان رسید – نگاهی به دستاوردهای زیاد فرودگر مریخ • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ماموریت InSight ناسا به پایان رسید - نگاهی به دستاوردهای زیاد فرودگر مریخ • TechCrunch

ربات دیگری در مریخ برای خواب طولانی و طولانی مستقر می شود.

با چسبیدن گرد و غبار به صفحات خورشیدی خود، InSight توانایی خود را برای شارژ مجدد برای ماه ها از دست داد – در بهار هنگام فرود تنها با یک دهم توان خود کار می کرد. اکنون، لایه های ضخیم غبار ممکن است اینسایت را برای همیشه محکوم کرده باشد. ناسا در 19 دسامبر اعلام کرد که فرودگر InSight آن به ارتباطات زمین پاسخ نداده است و “این باور وجود دارد که InSight ممکن است به پایان عملیات خود رسیده باشد”.

InSight، مخفف کاوش داخلی با استفاده از تحقیقات لرزه‌ای، ژئودزی و حمل و نقل حرارتی، در 26 نوامبر 2018 بر روی مریخ فرود آمد. مأموریت آن مطالعه ساختار داخلی و ترکیب مریخ برای یک دوره 709 سولا مریخی (روزهای مریخی محلی) بود. یا 728 روز زمین، در درجه اول از طریق ثبت لرزه نگاری. مانند بسیاری از مریخ نوردهای ناسا، این کاوشگر بسیار فراتر از مدت زمان برنامه ریزی شده ماموریت بوده است و تا 20 دسامبر 1445 بار سفر کرده است.

مرگ InSight در اثر گرد و غبار غیرمنتظره نبود. به دلیل ملاحظات فضا و وزن، کاوشگر به ابزارهای حذف گرد و غبار مجهز نبود و با تکیه بر باد دمدمی مزاج مریخی برای تمیز کردن صفحات خورشیدی استفاده می‌کرد.

غروب مریخ

اینسایت این عکس را از غروب خورشید در مریخ در ۲۵ آوریل ۲۰۱۹ گرفته است. اعتبار تصویر: NASA/JPL-Caltech

در یک بیانیه مطبوعاتی در 25 آوریل 2022 که تمدید هشت ماموریت علمی سیاره‌ای، از جمله InSight را اعلام کرد، ناسا درباره فرودگر مریخ نوشت: «اگر فضاپیما سالم بماند، مأموریت تمدید شده به نظارت لرزه‌ای و هواشناسی InSight ادامه خواهد داد. با این حال، به دلیل انباشته شدن گرد و غبار روی پنل های خورشیدی خود، توان الکتریکی خروجی InSight کم است و بعید است این ماموریت در طول مأموریت طولانی فعلی خود به کار خود ادامه دهد، مگر اینکه پانل های خورشیدی آن توسط “شیطان گرد و غبار” رهگذر در مریخ پاک شود. جو.»

کمتر از یک ماه پس از تمدید ماموریت InSight، ناسا جدول زمانی مورد انتظار تاخیر فرودگر و پایان ماموریت نهایی را اعلام کرد: دسامبر 2022، یک پیش بینی بسیار دقیق. لوری گلیز، مدیر بخش علوم سیاره ای ناسا، در بیانیه مطبوعاتی گفت: «اینسایت درک ما از فضای داخلی سیارات سنگی را تغییر داد و زمینه را برای مأموریت های آینده فراهم کرد. ما می‌توانیم آنچه را که در مورد ساختار درونی مریخ آموخته‌ایم در زمین، ماه، زهره و حتی سیارات سنگی در دیگر منظومه‌های شمسی به کار ببریم.

از آنجایی که سطوح توان در تابستان امسال بسیار پایین بود، تیم InSight تمام ابزارهای علمی را به جز لرزه‌سنج خود که حداقل تا ۲۲ اکتبر ۲۰۲۲ در حال جمع‌آوری داده‌ها بود، خاموش کرد.

ناسا قصد دارد دوباره با InSight تماس بگیرد، اما اگر فرودگر دو ارتباط متوالی را از دست بدهد، تیم رسما پایان ماموریت را اعلام خواهد کرد. ناسا در بیانیه ای در 1 نوامبر نوشت: «شبکه فضای عمیق ناسا پس از آن برای مدتی گوش می دهد، فقط در صورت امکان.

قبل از خداحافظی نهایی خود با فرودگر – حتی می‌توانید یک کارت پستال مجازی برای InSight و تیمش بفرستید تا موفقیت آنها را جشن بگیرید – ما نگاهی به نکات برجسته این ماموریت می‌اندازیم.

CubeSats

هنگامی که InSight در 5 می 2018 با موشک Atlas V پرتاب شد، دو ربات دیگر در آن حضور داشتند: CubeSats با نام مستعار “WALL-E” و “EVE”. بخشی از ماموریت Mars Cube One (MarCO)، این ماهواره‌های به اندازه کیف، توانایی CubeSats برای زنده ماندن در اعماق فضا را نشان دادند. آن‌ها با موفقیت داده‌های InSight را هنگام فرود بر روی مریخ به زمین ارسال کردند و پس از مدت کوتاهی تماس خود را از دست دادند.

ابزار SEIS InSight

لرزه نگار InSight در زیر یک سپر باد و حرارت قرار دارد. اعتبار تصویر: NASA/JPL-Caltech

صدای مریخ

اندکی پس از فرود، InSight چیزی را جمع‌آوری کرد که محققانش آن را «محبت برنامه‌ریزی نشده» نامیدند: استفاده از فرودگر به عنوان یک میکروفون غول‌پیکر برای گوش دادن به صدا از سطح مریخ. بسیار ساکت است (همانطور که در یک جو نازک انتظار می رود) و عمدتاً فقط باد است (همانطور که انتظار می رود)، اما فقط شنیدن سطح دنیای دیگری هیجان انگیز بود. از آن زمان، ما همچنین صدای ضبط شده توسط مریخ نورد Perseverance در هلیکوپتر Ingenuity را شنیده ایم. در زیر می توانید به باد ثبت شده توسط InSight گوش دهید:


زمین لرزه های مریخ

در 6 آوریل 2019، InSight با استفاده از ابزار آزمایش ساختار داخلی لرزه ای (SEIS) اولین لرزش را ثبت کرد – نسخه مریخ از یک زلزله. از آن زمان تاکنون، بیش از 1300 زمین لرزه از جمله زلزله 5 ریشتری در 4 می 2022 اندازه گیری شده است که بزرگترین زلزله ثبت شده تاکنون است. در مطالعه زمین لرزه، محققان دریافتند که ترکیب درونی مریخ شامل یک پوسته 12 تا 23 مایلی (20 تا 37 کیلومتری)، یک گوشته ضخیم 969 مایلی (1560 کیلومتری) و یک هسته مذاب با شعاع است. از 1137 مایل (1830 کیلومتر). اگر ما قصد انجام عملیات معدنی را در آنجا داشته باشیم مفید است.

“ارواح” مغناطیسی

InSight اولین مغناطیس‌سنج را به مریخ برد و از آن برای مطالعه سنگ‌ها در سطح و چندین مایل زیر آن استفاده کرد. او در آنها آثاری از میدان مغناطیسی قبلی سیاره پیدا کرد که دیگر وجود ندارد. این سنگ ها مغناطیس قدرتمندی را نشان دادند که حدود 10 برابر قوی تر از آنچه دانشمندان بر اساس داده های ماهواره ای قبلی انتظار داشتند.

زمان مریخ

Insight همچنین به عنوان یک ایستگاه هواشناسی کوچک مریخ عمل می کند و هر پدیده جوی را ثبت می کند. این اولین ضبط صوتی از باد مریخی را در 1 دسامبر 2018 انجام داد و افت فشارهای متعدد از عبور “شیاطین غبار” یا گرداب ها را ثبت کرد. عموم مردم حتی می‌توانند پیش‌بینی‌های آب و هوای روزانه InSight را که تا ۲۵ اکتبر ۲۰۲۰ به صورت آنلاین منتشر می‌شد، مطالعه کنند.

آخرین سلفی InSight

جدیدترین سلفی InSight لایه ضخیمی از غبار را روی پنل های خورشیدی نشان می دهد. اعتبار تصویر: NASA/JPL-Caltech

تا آخر بجنگ

اگرچه InSight به دلیل تجمع گرد و غبار روی صفحات خورشیدی در سطوح بسیار کم توان کار می کرد، فرودگر به نظارت بر فعالیت لرزه ای مریخ در طول تابستان و پاییز ادامه داد. ابزار SEIS آخرین ابزار عملیاتی در فرودگر بود که حداقل تا 22 اکتبر داده ها را جمع آوری می کرد. تا آن تاریخ، InSight هنوز قدرت کافی برای ادامه ارتباط با زمین را داشت، اما اکنون خاموش شده است.

ناسا در به روز رسانی نوشت: «قدرت فرودگر ماه هاست که طبق انتظار کاهش یافته است و گمان می رود که InSight ممکن است به پایان عملیات خود رسیده باشد.

در 19 دسامبر، حساب توییتر ناسا برای فرودگر منتشر شده که ممکن است آخرین تصویر ربات با این پیام باشد: «قدرت من بسیار کم است، بنابراین ممکن است این آخرین تصویری باشد که می توانم ارسال کنم. با این حال نگران من نباشید: زمان من در اینجا مفید و آرام بوده است. اگر بتوانم به صحبت با تیم ماموریتم ادامه دهم، این کار را خواهم کرد – اما به زودی اینجا امضا خواهم کرد. تشکر برای همراهی با من.”

پس از دو یا سه دهه جمع‌آوری گرد و غبار بیشتر و بیشتر، شاید InSight با فرود فضانوردان بر روی مریخ، دوباره انسان‌ها را ملاقات کند.