منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • ماسک گفت که می‌توانست برای خرید تسلا با سهام اسپیس‌ایکس سرمایه‌گذاری کند • TechCrunch

ماسک گفت که می‌توانست برای خرید تسلا با سهام اسپیس‌ایکس سرمایه‌گذاری کند • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ماسک گفت که می‌توانست برای خرید تسلا با سهام اسپیس‌ایکس سرمایه‌گذاری کند • TechCrunch

ایلان ماسک روز دوشنبه شهادت داد که نه تنها مطمئن بود که از حمایت سرمایه‌داران سعودی برای خصوصی کردن تسلا در سال 2018 برخوردار خواهد بود، بلکه همچنین می‌توانست سهام شرکت موشکی خود اسپیس ایکس را برای تامین مالی خریدش بفروشد.

ماسک در 7 آگوست 2018 از خود به عنوان بخشی از یک شکایت جاری علیه مدیرعامل به دلیل کلاهبرداری از سرمایه گذاران دفاع کرد و در 7 آگوست 2018 توییت کرد که او بودجه تامین شد تسلا را به قیمت 420 دلار به ازای هر سهم خصوصی بگیریم و اینکهحمایت سرمایه گذار تایید شد” قیمت سهام تسلا پس از توییت‌های ماسک افزایش یافت و بعداً زمانی که مشخص شد خرید انجام نخواهد شد، کاهش یافت. سرمایه گذاران می گویند در نتیجه توئیت های ماسک میلیون ها دلار ضرر کرده اند.

در حالی که ماسک در صورت شکست پرونده ممکن است میلیاردها دلار خسارت از دست بدهد، چیزی که واقعاً برای ثروتمندترین مرد جهان در خطر است، شهرت او به دلیل صادق بودن و توجه به سرمایه گذارانش است.

در دادگاه فدرال در سانفرانسیسکو، ماسک اعتقاد خود را مبنی بر تایید شفاهی صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی (PIF) برای خصوصی کردن تسلا افزایش داد. ماسک شهادت داد که صندوق از تعهدات خود “عدم تعهد” کرده است. وی همچنین اذعان داشت که هیچ بحثی درباره قیمت خرید با نمایندگان PIF صورت نگرفته است.

حتی بدون پول PIF، او «احساس می‌کند که بودجه تضمین شده است» تنها با سهام SpaceX. ماسک به فروش سهام تسلا برای خرید توییتر اشاره کرد و گفت که در نظر دارد همین کار را برای خصوصی کردن تسلا انجام دهد.

وکلای شاکی پاسخ دادند که چون شهادت ماسک در سال گذشته هیچ اشاره ای به فروش سهام اسپیس ایکس نداشت، گنجاندن آن نقطه امروز به صورت ماسبق ساخته شد.

به گفته ماسک، وکیل ماسک، الکس اسپیرو، همچنین به توانایی ماسک برای جمع آوری پول “بیش از هر کسی در تاریخ” اشاره کرد، که همچنین از ادعاهای مدیر عامل مبنی بر تامین بودجه حمایت می کند.

هیئت منصفه 9 نفره تصمیم خواهند گرفت که آیا مدیرعامل با توییت های خود در مورد خرید سهام شرکت را به طور مصنوعی افزایش داده است یا خیر، و اگر چنین است، تا چه حد. ادوارد چن، قاضی آمریکایی، سال گذشته حکم داد که پست ماسک نادرست و بی پروا است، که می تواند نظر هیئت منصفه را تحت تاثیر قرار دهد.

ماسک می گوید تلاش می کند بهترین کار را برای سرمایه گذاران انجام دهد

ماسک و وکیلش همچنین استدلال کردند که او در تلاش برای کلاهبرداری از سرمایه گذاران نیست، بلکه در واقع می خواهد برخی از آنها را جذب کند. پایگاه محکم تسلا از سرمایه گذاران خرد – مانند شاکیان در این پرونده – برای شرکت مهم است. اما SEC به سرمایه گذاران خرد اجازه سرمایه گذاری در شرکت های خصوصی را نمی دهد.

بنابراین نگرانی این است که اگر ماسک این شرکت را خصوصی کند، آیا شخصی که دارای دو سهم تسلا است و شغلی با درآمد پایین دارد، می‌تواند سرمایه‌گذار بماند؟ جاش وایت، استادیار امور مالی در دانشگاه وندربیلت و اقتصاددان سابق مالی در SEC، به TechCrunch گفت: زیرا این شرکت دارای یک پایگاه بسیار وفادار از سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی افرادی است که محصولات تسلا را می‌خرند و به ماسک اعتقاد دارند.

در طول آزمایش روز دوشنبه، ماسک جزئیاتی در مورد برخی وسایل نقلیه ویژه در دسترس سرمایه گذاران اسپیس ایکس ارائه کرد – اسپیس ایکس یک شرکت خصوصی است – که ظاهرا ماسک می خواست با قرارداد خصوصی خود با تسلا آن را تکرار کند.

وایت می‌گوید: ماسک تلاش می‌کرد بگوید که آنها می‌توانند در چیزی مانند وسیله‌ای با هدف خاص سرمایه‌گذاری کنند که شاید به سرمایه‌گذاران خرد اجازه دهد تا در چیزی شبیه یک صندوق گرد هم آیند و سپس آن صندوق در واقع در تسلا خصوصی سرمایه‌گذاری کند.

وایت خاطرنشان کرد که این نوع وسایل نقلیه همیشه برای سرمایه گذاران خوب نیستند، زیرا نقدینگی کمتری برای آنها باقی می گذارند.

با این وجود، وکلای شاکی از طریق شواهد گلدمن ساکس و سایر سرمایه گذاران ثابت کردند که محدودیت هایی برای حفظ سرمایه گذاران خصوصی در تسلا خصوصی وجود دارد.

ماسک در حالی که در غرفه حضور داشت، توییت های خود را در مورد معامله معلق به عنوان تلاشی برای گنجاندن سهامداران در ملاحظات خود برای خصوصی کردن شرکت عنوان کرد. او گفت که نگران است فایننشال تایمز از سرمایه گذاری بالقوه عربستان سعودی در تسلا و قرارداد خصوصی تسلا اطلاع داشته باشد و قبل از اینکه ماسک فرصتی برای گفتن به سهامداران داشته باشد، اطلاعات را فاش کند.

ماسک گفت: «نگران بودم که سهامداران فکر کنند که من قصد دارم آنها را خاموش کنم. “و من می خواهم روشن شود که من سعی کردم از آنها حمایت کنم.”

قیمت 420 دلاری شوخی نبود.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده همچنین در حال بررسی توییت‌های ماسک است که منجر به تسویه حساب 40 میلیون دلاری بین او و تسلا و الزام وکیل تسلا به بررسی توئیت‌های مرتبط با تسلا از قبل می‌شود، چیزی که ماسک بعداً تلاش کرد به درخواست تجدیدنظر کند.

SEC ادعا کرد که ماسک پیشنهاد خرید را به 420 دلار برای هر سهم از 419 دلار به عنوان اشاره به محصول علف های هرز رساند، که به گفته آژانس، دوست دختر ماسک آن را خنده دار می دانست.

ماسک این موضوع را تکذیب کرد و گفت که این یک تصادف است که 420 دلار نیز اشاره ای به روز علف هرز، یعنی 20 آوریل است.

ماسک گفت: «این انتخاب به این دلیل بود که 20 درصد بیشتر از قیمت سهام بود. قیمت 420 دلاری شوخی نبود.

ماسک جمعه گذشته نیز شهادت کوتاهی داد و به هیئت منصفه گفت که باور نمی‌کند توییت‌هایش بر سهام تسلا تأثیر بگذارد.

ماسک گفت: «فقط به این دلیل که من چیزی را توییت می کنم به این معنی نیست که مردم آن را باور می کنند یا به آن عمل می کنند.