منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • فناوری Oxyle از حرکت آب برای حذف آلاینده ها استفاده می کند • TechCrunch

فناوری Oxyle از حرکت آب برای حذف آلاینده ها استفاده می کند • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
فناوری Oxyle از حرکت آب برای حذف آلاینده ها استفاده می کند • TechCrunch

یونسکو آلودگی آب را یکی از چالش های اصلی جوامع می داند که روزانه 2 میلیون تن فاضلاب وارد آب های جهان می شود. Oxyle می‌خواهد با تصفیه فاضلاب جدید که ریزآلاینده‌ها را حذف می‌کند، به حل بحران کمک کند. این استارت آپ مستقر در زوریخ امروز اعلام کرد که 3 میلیون دلار پیش بودجه از آن برای عرضه فناوری خود به بازار استفاده خواهد کرد. دور توسط Wingman Ventures با مشارکت SOSV، Better Ventures و other.vc رهبری شد.

سرمایه جدید مجموع سرمایه‌های جمع‌آوری‌شده Oxyle را از زمان تأسیس آن در سال 2020 به 7.4 میلیون دلار می‌رساند. مشتریان این استارت‌آپ شامل شرکت‌هایی در بخش‌های آفت‌کش‌ها، مواد شیمیایی، رنگدانه‌های نساجی، الکترونیک و داروسازی هستند که با محدودیت‌های شدید معافیت از مسئولیت کنترل می‌شوند.

تصفیه فاضلاب Oxyle پنج سال پیش توسط یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل دکتر فاجر مشتاق در طول تحقیقات دکترای خود در ETH زوریخ توسعه یافت. دکتر مشتاق در حین اخذ مدرک کارشناسی ارشد با مواد شیمیایی مصنوعی برای توسعه نانومواد جدید برای کاربردهای زیست پزشکی کار کرد. این منجر به فاضلاب حاوی مواد شیمیایی سمی شد که به روش‌های تصفیه و دفع خاصی نیاز داشت. از آنجایی که هیچ راه موثری برای حذف مواد شیمیایی وجود نداشت، فاضلاب باید سوزانده می شد.

دکتر مشتاق گفت: برای من، این روش مدیریت آب نه تنها گران، خطرناک و بسیار ناپایدار بود، بلکه به طور کامل یکی از با ارزش ترین منابع ما را از بین برد. هرچه بیشتر در مورد این موضوع تحقیق کردم، بیشتر در مورد مقیاس عظیمی که در آن شرکت‌های کوچک و بزرگ بین‌المللی سوزاندن انجام می‌دهند، یاد گرفتم.

او تصمیم گرفت تحقیقات دکتری خود را بر توسعه کاتالیزورهای جدید برای حذف ریزآلاینده ها متمرکز کند. دکتر مشتاق سپس با یکی از بنیانگذاران و CTO دکتر Silvan Staufert برای ادغام راه حل تصفیه آب Oxyle در یک پلت فرم فناوری مقیاس پذیر کار کرد. از آن زمان، Oxyle خلبان های پولی را با مشتریان صنعتی و شهری تکمیل کرده و تیم خود را به 17 نفر افزایش داده است.

تصفیه فاضلاب Oxyle ریزآلاینده ها از جمله PFAS (مواد شیمیایی موجود در محصولاتی مانند محلول های تمیز کننده، پارچه های ضد آب و ظروف پخت نچسب)، داروها، هورمون ها و آفت کش ها را حذف می کند. این شامل یک کاتالیزور نانومتخلخل (ماده ای با سطح وسیعی است که انرژی را جذب می کند) که توسط دکتر مشتاق ساخته شده است. هنگامی که کاتالیزور نانومتخلخل با حرکات آب مانند حباب یا ارتعاش فعال می شود، یک واکنش شیمیایی ایجاد می کند. واکنش شیمیایی رادیکال های اکسیداتیو تولید می کند که آلاینده های آلی را به کربن، فلوراید و سایر مواد معدنی بی ضرر تجزیه می کند.

Oxyle از راکتورهای مدولار برای پیاده سازی فناوری های خود استفاده می کند. برای شرکت‌هایی که باید از مقررات تخلیه پیروی کنند، Oxyle همچنین یک پلت فرم تحلیلی برای نظارت بر زمان واقعی ریزآلاینده‌های مرتبط از طریق راکتورهایش ارائه می‌کند.

این استارتاپ به اجرای آزمایشی های پولی در محل با مشتریان برای دریافت بازخورد در مورد فناوری خود ادامه می دهد. او روی پروژه‌هایی با شرکت‌های شیمیایی کشاورزی کار کرده است که فرآیندهای تولید آنها منجر به سطوح بالای آفت‌کش‌ها، علف‌کش‌ها و حشره‌کش‌ها می‌شود. این فاضلاب معمولاً برای سوزاندن فرستاده می شود، اما دکتر مشتاق گفت که آنها توانستند بیش از 95 درصد از ترکیبات را با استفاده از فناوری Oxyle حذف کنند. این استارت آپ همچنین پروژه های اصلاح محیط زیست را با مشتریان صنعتی به پایان رسانده است تا آلاینده ها از جمله PFAS را در آب های زیرزمینی تا زیر حد تشخیص کاهش دهد.

راه حل های دیگر فاضلاب شامل فناوری کربن فعال (برای جذب آلاینده ها) و فناوری فیلتراسیون غشایی (برای فیلتر کردن آلاینده ها) است که به طور گسترده در سراسر جهان برای تصفیه فاضلاب استفاده می شود. اما دکتر مشتاق گفت که آلاینده ها هنوز روی کربن فعال استفاده شده یا در آب غلیظ باقی مانده از فرآیند فیلتراسیون باقی می مانند. این فناوری ها همچنین منجر به هزینه های عملیاتی بالایی می شوند، زیرا کربن فعال یا غشاها باید جایگزین شوند.

مزیت Oxyle این است که میکرو آلاینده ها را بدون تولید زباله ثانویه تجزیه می کند. دکتر مشتاق افزود: کاتالیزور نانومتخلخل آن طولانی مدت و کاملاً قابل بازیافت است. اما Oxyle فن‌آوری‌های فیلتراسیون را شریک می‌داند، نه رقیب، زیرا فاضلاب بسیار غلیظی که از خود به جا می‌گذارند را می‌توان با استفاده از روش‌های Oxyle تصفیه کرد.

این استارتاپ پلت فرم فناوری خود را برای پوشش موارد استفاده بیشتر، از جمله سیستم‌های جریان (یا کانال‌های آب مصنوعی)، سیستم‌های بسیار فشرده مانند موارد مورد استفاده در آزمایشگاه‌ها، موارد استفاده در مقیاس بزرگ مانند فاضلاب شهری و کم‌هزینه گسترش می‌دهد. راهکارهایی برای اقتصادهای در حال توسعه Oxyle همچنین با شرکت ها و موسسات تحقیق و توسعه همکاری می کند تا سرعت و اثربخشی هزینه سیستم تجزیه و تحلیل آلاینده خود را بهبود بخشد.

الکس استوکل، یکی از بنیانگذاران Wingman Ventures در بیانیه‌ای گفت: «منابع آب شیرین ما با سرعت نگران‌کننده‌ای رو به اتمام است و ریزآلاینده‌های سمی موجود در آب آسیب‌های جدی به سلامت و محیط زیست ما وارد می‌کنند. مقررات جدید شرکت ها را ملزم می کند که وارد عمل شوند. اما فراتر از آن، ما باید از فناوری‌های پایدار برای حفاظت از منابع آب با ارزش خود برای خود و نسل‌های آینده‌مان استفاده کنیم. ما مفتخریم که از Oxyle در سفر آنها برای مقابله با چالش آب جهانی ما برای دسترسی همه به آب پاک حمایت می کنیم.