منو سایت

عملی با حالت قفل در iOS 16 – TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
عملی با حالت قفل در iOS 16 - TechCrunch

حالت قفل جدید است یک ویژگی اپل که باید امیدوار باشید هرگز مجبور به استفاده از آن نشوید. اما برای کسانی که این کار را می کنند، مانند روزنامه نگاران، سیاستمداران، وکلا و مدافعان حقوق بشر، این آخرین خط دفاعی در برابر نرم افزارهای جاسوسی دولت-ملت است که برای شکستن سیستم دفاعی آیفون طراحی شده است.

این ویژگی امنیتی جدید در اوایل سال جاری به عنوان یک سطح “افراطی” از محافظت در برابر سازندگان نرم افزارهای جاسوسی که به طور فزاینده ای در حال یافتن راه هایی برای هک کردن آیفون از راه دور بدون هیچ گونه تعامل کاربر بودند، تبلیغ شد. این حملات به اصطلاح با کلیک صفر نامرئی هستند و از نقاط ضعف در عملکردهای اصلی آیفون مانند تماس، پیام رسانی و مرور وب سوء استفاده می کنند. اپل آسیب‌پذیری‌ها را هنگامی که کشف می‌شود، اغلب توسط محققان امنیتی که شواهدی از جاسوس‌افزار را در تلفن‌های قربانیان پیدا می‌کنند، برطرف می‌کند. اما این یک رفت و آمد مداوم بین اپل و سازندگان نرم افزارهای جاسوسی است که در سال های اخیر هزاران روزنامه نگار، فعال و مدافع حقوق بشر را هدف قرار داده اند.

حالت قفل چیست؟

با حالت Lockdown، اپل به کاربران این امکان را می دهد که برخی از ویژگی های مورد سوء استفاده دستگاه را با فشار یک دکمه (و راه اندازی مجدد) موقتاً غیرفعال کنند تا نفوذ نرم افزارهای جاسوسی و حذف اطلاعات شخصی تلفن شما بسیار سخت تر شود. یا، همانطور که اپل آن را می نامد، “به شدت سطح حمله را کاهش می دهد که به طور بالقوه می تواند توسط نرم افزارهای جاسوسی مزدور بسیار هدفمند مورد سوء استفاده قرار گیرد.”

TechCrunch حالت Lockdown را با استفاده از آیفونی که دارای نسخه بتای عمومی iOS 16 اپل است، که شامل حالت جدید است، آزمایش کرد. حالت قفل پس از برخی موارد سلب مسئولیت و راه اندازی مجدد دستگاه روشن می شود و می توان آن را دوباره از منوی تنظیمات خاموش کرد.

در حالی که این حالت کاری را که می‌توانید انجام دهید و اینکه چه کسی می‌تواند با شما تماس بگیرد محدود می‌کند – این جایگزینی برای داشتن یک آیفون بسیار ایمن‌تر است – ما استفاده از آیفون خود را در حالت قفل به اندازه‌ای که تصور می‌کردیم خسته‌کننده یا خسته‌کننده نمی‌دانستیم. زمانی که این ویژگی برای اولین بار اعلام شد.

ایده این است که تا حد امکان از مسیرهای اینترنت، آی‌فون، آی‌پد یا مک خود بدون کاهش بی‌رویه قابلیت استفاده دستگاه پشتیبانی کنید. این به معنای مسدود کردن تماس با افرادی است که نمی‌شناسید تا فقط افرادی که می‌شناسید بتوانند با شما تماس بگیرند یا پیام ارسال کنند. همانطور که گفته شد، مسافت پیموده شده شما ممکن است متفاوت باشد زیرا ممکن است تجربه شما بر اساس نیاز شما متفاوت باشد.

یکی از اولین چیزهایی که متوجه می‌شوید این است که حالت قفل پیش‌نمایش پیوندها را در پیام‌های متنی غیرفعال می‌کند، که نشان داده شده است با به دست آوردن آدرس IP افراد، ناشناس بودن آنها را آشکار می‌کند. این حالت پیوند را مسدود نمی کند، فقط پیش نمایش را مسدود می کند، بنابراین شما همچنان می توانید آدرس وب را در مرورگر خود کپی و جایگذاری کنید. این یک لحظه ناراحتی را به کاربر اضافه می کند، اما نفوذ مهاجمان به جایی که زمانی موفق شده بودند را بسیار دشوارتر می کند.

یک اسکرین شات که پیش‌نمایش پیوند را در پیام‌ها و یک URL ثابت به جای آن در حالت قفل نشان می‌دهد.

وقتی حالت قفل روشن است، پیش‌نمایش پیوند مسدود می‌شود. اعتبار تصویر: TechCrunch.

حالت Lockdown همچنین نحوه کار مرورگر سافاری را با غیرفعال کردن برخی ویژگی‌ها که می‌توانند برخی از وب‌سایت‌ها را تحت تأثیر قرار دهند یا برخی دیگر را کاملاً از بین ببرند، تغییر می‌دهد. برخی از صفحات وب را مشاهده خواهید کرد که به فناوری‌های پیچیده‌تر وب در مرورگر شما متکی هستند، مانند فونت‌های مبتنی بر وب و کامپایلرهای به‌موقع که به وب‌سایت‌ها کمک می‌کنند سریع‌تر بارگیری شوند، ممکن است به درستی ارائه نشوند یا اصلاً بارگیری نشوند.

غیرفعال کردن کامپایلرهای به موقع (یا JIT) سرعت برخی از وب سایت ها را کند می کند، اما از اجرای کدهای جاوا اسکریپت مخربی که می توانند از جعبه ایمنی محافظ مرورگر شما فرار کنند و به سایر قسمت های داده های دستگاه شما دسترسی پیدا کنند، جلوگیری می کند. برخی از وب‌سایت‌ها فایل‌های فونت سفارشی را از اینترنت بارگیری می‌کنند تا آن‌طور که باید به نظر برسند، اما فونت‌ها را می‌توان با بدافزاری نیز پر کرد که می‌تواند از راه دور کدهای مخرب را روی دستگاه شما اجرا کند.

وقتی این ویژگی روشن می شود، Safari می گوید “حالت قفل”. می بینید که TechCrunch به خوبی بارگیری می شود و اگر مرورگر نتواند آنها را از طریق اینترنت بارگیری کند به فونت های داخلی متکی است و ظاهر صفحه را کمی تغییر می دهد. همچنان می‌توانید سایت‌های خاصی را در حالت قفل به عنوان «معتمد» تنظیم کنید و به شما این امکان را می‌دهد که محدودیت‌های سایت‌هایی را که می‌دانید ایمن هستند دور بزنید.

قبل و بعد

هنگامی که ویژگی‌ها دیگر در دسترس نیستند، مانند عکس‌های اشتراک‌گذاری شده که به نظر می‌رسد زمانی که در حالت قفل هستید، به‌طور مرموزی از تلفن شما ناپدید می‌شوند، دستگاه شما معمولاً هنگام فعال شدن این ویژگی به خوبی به کاربر هشدار می‌دهد.

خواهید دید که وقتی حالت قفل در حال اجرا است، نمی‌توانید تماس‌های FaceTime را از مخاطبینی که قبلاً با آنها ارتباط برقرار نکرده‌اید دریافت کنید. این برای محافظت در برابر حملات صفر کلیکی طراحی شده است که از نقاط ضعف FaceTime و iMessage که توسط سازندگان نرم افزارهای جاسوسی مانند NSO Group و Candiru استفاده می شود، سوء استفاده می کنند. همچنین نمی‌توانید پیوست‌هایی مانند اسناد یا فایل‌ها را باز کنید زیرا ممکن است حاوی کدهای مخربی باشند که می‌تواند دستگاه شما را به خطر بیندازد. وقتی حالت قفل فعال است، دعوت‌نامه‌هایی به سرویس‌های اپل، مانند تقویم‌ها و یادداشت‌ها، از افرادی که قبلاً با آنها ارتباط نداشته‌اید، دریافت نمی‌کنید و نمی‌توانید پروفایل‌های پیکربندی جدیدی را برای پیوستن به شبکه‌های کاری یا مدرسه جدید نصب کنید، زیرا آنها می تواند توسط بازیگران بد برای کنترل از راه دور دستگاه شخص مورد سوء استفاده قرار گیرد.

بسیاری از ویژگی‌هایی که مسدود یا محدود شده‌اند، هک کردن از راه دور آیفون شما را از طریق اینترنت یا شبکه تلفن همراه برای مهاجمان یا سازندگان نرم‌افزارهای جاسوسی سخت‌تر می‌کنند، اما آنها همچنین اتصالات سیمی به دستگاه شما را مسدود می‌کنند و از دسترسی فیزیکی به تلفن یا رایانه شما جلوگیری می‌کنند. از امکان دانلود محتوای آن با استفاده از فناوری کرک گوشی.

حالت Lockdown ممکن است اعتراف ضمنی باشد که اپل نمی تواند در برابر هر سازنده نرم افزارهای جاسوسی یا تهدید بدافزار محافظت کند، همانطور که هیچ شرکتی نمی تواند. اما این نشانه پرداختن به مشکل به جای انکار وجود آن است. حالت قفل در iOS 16 و macOS Ventura اواخر سال جاری ارائه می شود.