منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • شریک سابق Novastar Neeraj Waria به عنوان مدیر عامل شرکت کنیایی agtech iProcure – TechCrunch چالش جدیدی را پذیرفته است.

شریک سابق Novastar Neeraj Waria به عنوان مدیر عامل شرکت کنیایی agtech iProcure – TechCrunch چالش جدیدی را پذیرفته است.

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
شریک سابق Novastar Neeraj Waria به عنوان مدیر عامل شرکت کنیایی agtech iProcure - TechCrunch چالش جدیدی را پذیرفته است.

نیراج واریا خرج کرد هشت سال گذشته در Novastar Ventures، یک VC جهانی با مراکزی در نایروبی، لاگوس و لندن، پس از پیوستن در ابتدا و ارتقاء رتبه‌ها برای تبدیل شدن به یک شریک. تحت رهبری او، این شرکت در استارت‌آپ‌های فناوری متعددی در منطقه جنوب صحرای آفریقا سرمایه‌گذاری کرد و اخیراً تلاش‌هایی را برای کمک به شرکت در مدیریت چندین سرمایه انجام داد.

این تجربه توسعه کسب و کار است که او برای رشد شرکت کنیایی agtech، iProcure، که بخشی از نمونه کارها Novastar است و او به عنوان مدیر عامل شرکت می‌پیوندد و از بنیانگذار استفانو کارکوفورو می‌پیوندد. کارکوفورو که با انتصاب واریا مدیر ارشد داده و رشد می‌شود، agtech را با نیکول گالتا (رئیس نوآوری)، پاتریک وانجوهی (مسئول فنی ارشد) و برنارد ماینگی (مدیر ارشد تجاری) در سال 2014 تأسیس کرد.

iProcure تامین کنندگان کشاورزی را با خرده فروشان محلی (بازرگانان کشاورزی) از طریق یک زیرساخت توزیع منحصر به فرد که زنجیره های تامین کشاورزی را در شرق آفریقا به هم متصل می کند، متصل می کند. Agtech طراحی شده است تا با دستیابی به کارایی های جدید که قیمت محصولات را کاهش و تثبیت می کند، چالش موجودی انبار و تحویل غیر استاندارد را برطرف کند.

TechCrunch با واریا در مورد برنامه های او برای مدیریت رشد iProcure در آفریقا و افکارش در مورد فضای سرمایه گذاری فعلی استارت آپ در آفریقا صحبت کرد.

TC: شما به تازگی به عنوان رئیس یکی از سریع‌ترین رشد تجارت‌های فناوری کشاورزی آفریقا منصوب شده‌اید، اما همچنین تجربه زیادی در دنیای استارت‌آپ‌های فناوری، هم به‌عنوان موسس و هم به‌عنوان سرمایه‌گذار، دارید. حتما تجربه های خوبی داشته اید. سفر تا الان برای شما چگونه بوده است؟

واریا: حرفه من نوعی پیاده روی تصادفی بود. پس از مدت کوتاهی به عنوان آکچوئر، به مدت چهار سال به McKinsey & Co پیوستم و در آنجا در معرض چندین صنعت و مسائل تجاری قرار گرفتم. پس از ترک مک‌کینزی، چندین سال تلاش کردم تا ذهنیت‌های تجاری را در سازمان‌های غیردولتی و خیریه در آفریقا پیاده‌سازی کنم، که باعث شد در 12 کشور آفریقایی کار کنم که در آنجا به طور گسترده با قانون‌گذاران، کشاورزان و افراد تجاری تعامل داشتم.

در طول این مدت، من به طور مستقیم چالش های انرژی پخت و پز روستایی و فقدان راه حل برای جنگل زدایی را دیدم، که منجر به اولین سرمایه گذاری تجاری من شد، که زیرساختی ایجاد کرد که از ادغام پول موبایل برای توزیع راه حل های انرژی جایگزین استفاده می کرد.

بعداً با درس‌های ارزشمندی که به Novastar آوردم، کسب‌وکار را ترک کردم، جایی که هشت سال را صرف ساختن استراتژی سرمایه‌گذاری، توسعه سیستم‌ها و آموختن درس‌هایی در مورد نحوه عملکرد VC در آفریقا کردم، و اخیراً عملیات شرکت را برای ساختن سیستم‌ها و فرآیندهایی برای توسعه پلت فرم مقیاس پذیر که می تواند چندین وجوه را به طور همزمان مدیریت کند. در این مدت خارش کارآفرینی من دوباره شعله ور شد و یک سرویس تحویل غذا برای طبقه متوسط ​​کنیا تأسیس کردم که به خوبی رشد کرد اما از کووید جان سالم به در نبرد.

چه چیزی الهام بخش انتقال شما از دنیای سرمایه گذاری خطرپذیر به iProcure، که یکی از شرکت های پورتفولیوی Novastar Ventures است، شد؟

وقتی در Novastar بودم با تیم iProcure آشنا شدم و پنج سال در هیئت مدیره آنها بودم، اما وقتی Carcoforo از من پرسید که آیا می‌خواهم این نقش را بازی کنم، در ابتدا فکر کردم که این یک ایده دیوانه‌کننده است. من قبلاً در یکی از شرکت های سرمایه گذاری پیشرو آفریقا شریک بودم و انتقال به سمت مدیر عامل مهم ترین چیز نبود.

اما پس از آن، هر چه بیشتر در مورد آن فکر کردم، متوجه شدم که بازگشت به زندگی تجاری به من این شانس را می دهد که به سرعت به چیزی از 10 به 100 برسم – که کاری نیست که یک مدیر سرمایه گذاری معمولاً قادر به انجام آن باشد.

همچنین به من این امکان را می دهد که واقعاً تغییر را ایجاد کنم، نه اینکه فقط در گوش بنیانگذارانی که واقعاً تغییر را ایجاد می کنند زمزمه کنم. همه اینها در حالی که من را به گونه ای دراز می کند که هیچ صندوق دیگری این کار را نمی کند.

ماموریت iProcure از زمانی که McKinsey & Co را ترک کردم به قلب من نزدیک بود. هرجا که بوده‌ام، به هر زنجیره ارزش کشاورزی که نگاه کرده‌ام، فقدان دسترسی مداوم و استفاده از نهاده‌های درست همیشه مانع از بازده، توانایی آفریقا برای تغذیه خود شده است.

فرصت با iProcure دقیقاً با درس هایی که از حرفه ام آموختم مطابقت دارد. اول، کسب‌وکار به سرعت از ایده کسب‌وکار اولیه خود سه نوبت را طی کرد تا به بازار محصولی که امروز دارد برسد، که به جای جایگزینی، رابطه بین کشاورزان و خرده‌فروش محلی آنها را تکمیل می‌کند. استفاده از فناوری برای تقویت زنجیره تامین کشاورزی، به جای تلاش برای جایگزینی رابطه قابل اعتماد موجود بین کشاورز و خرده فروش کشاورزی، شرکت را در چهار سال 16 برابر کرده است.

دوم، تیم فوق العاده متنوع است. این شامل یک ایده‌پرداز بیش‌فعال، یک تاکتیک‌دان وسواسی با روابط استثنایی و مهارت‌های سیاسی، یک رهبر فن‌آور عمل‌گرا با تمرکز بر ساختن آنچه کاربران به‌جای آن‌چه جالب به نظر می‌رسد، یک خالق فرآیند وسواسی، و یک اپراتور است که می‌تواند قطعات متحرک بزرگ را در خود نگه دارد. سر. مهمتر از همه، ما اولاً همه دوست هستیم و در مرحله بعد شرکای تجاری. این فرهنگ قوی، احترام عمیق و عشق به یکدیگر بر دستیابی به درآمد بالاتر یا اصرار برای ارزش گذاری بالاتر است.

پیوستن به iProcure در نهایت تصمیم گیری آسانی بود. این یک فرصت عالی برای من برای یادگیری و رشد است و راهی عالی برای من برای تأثیرگذاری بر تجارتی که به خودی خود تأثیر زیادی روی بیش از 1 میلیون کشاورز در حال حاضر دارد.

تمرکز فوری شما در iProcure چیست؟

اولویت اول من این است که شرکت را به خوبی اداره کنم تا بهترین استفاده را از این فصل ببریم – ما می خواهیم دسترسی خود را به 2 میلیون کشاورز دوبرابر کنیم، هدفی که با توجه به سرمایه گذاری هایی که در فناوری و زیرساخت های فیزیکی انجام داده ایم دشوار است اما قابل دستیابی است.

سپس قصد دارم با ساختن سیستم‌ها، فرآیندها، تیم‌ها و پایه سرمایه مورد نیاز برای تغییر روش کشاورزی در شرق و غرب آفریقا، شرکت را آماده کنم تا 10 برابر اندازه فعلی خود را افزایش دهد.

ما به اوگاندا و تانزانیا و به مرور به نیجریه گسترش خواهیم داد. ما همچنین پیشنهاد BNPL خود را گسترش خواهیم داد تا کشتزارها بتوانند به کشاورزان خدمت کنند بدون اینکه توسط جریان نقدی خود محدود شوند. در نهایت، ما قصد داریم یک سرمایه گذاری بزرگ در داده های خود انجام دهیم: ما در حال جمع آوری داده های بی نظیر در مورد استفاده از نهاده ها در مزارع در آفریقا هستیم، داده هایی که می تواند بینشی برای بهبود عملکرد ما ایجاد کند، تصمیم گیری کشاورزان را متحول کند و صنعت بسیار قدیمی مد را متحول کند.

برای استارت‌آپ‌های نوپا، مشاوران نقش مهمی را در جمع‌آوری سرمایه یا تلاش برای یافتن محصول به بازار بازی می‌کنند. آیا نقشی در Novastar Ventures بازی می‌کنید یا در شرکت‌های نمونه کار آن، به‌ویژه شرکت‌هایی که به آنها مشاوره می‌دهید، مشارکت خواهید داشت؟

من هیچ نقش عملیاتی یا سرمایه گذاری در نواستار را حفظ نخواهم کرد، اما به مشاوره برخی از شرکت های پرتفویی که رهبری یا حمایت کرده ام ادامه خواهم داد. کنار گذاشتن نقش روزانه مشاوره برای این شرکت ها در واقع سخت ترین قسمت تصمیم من برای ترک نواستار بود. من آنقدر به موفقیت ها و شکست های کومازا، توراکو و سانرژی وابسته بودم که ترک این تخته ها خلأ بزرگی در زندگی روزمره من ایجاد کرد. خوشبختانه، برخی از من خواسته اند که به حمایت از آنها ادامه دهم، بنابراین فضای خالی هنوز کاملا خالی نشده است.

صحنه استارت آپ در آفریقا را در حال حاضر چگونه توصیف می کنید – با توجه به اینکه شما نیز یک بنیانگذار بودید – تغییرات قابل توجهی که تا به حال شاهد بوده اید؟

این فوق العاده هیجان انگیز است. هرگز زمان بهتری برای یک کارآفرین یا سرمایه گذار در آفریقا وجود نداشته است. کیفیت استعداد استثنایی است.

زیرساخت‌هایی که استارت‌آپ‌ها به آن نیاز دارند به طور فزاینده‌ای ساخته می‌شود – روزهایی که مجبور بودم خودم با ارائه‌دهنده پول موبایل M-pesa یکپارچه‌سازی کنم گذشته است – ده‌ها شرکت وجود دارند که این کار را برای من انجام می‌دهند. روزهایی که مجبور بودید هر تحویل را خودتان انجام دهید گذشته است – بسیاری از شرکت ها از فناوری برای انجام این کار برای شما استفاده می کنند.

دولت‌ها همچنین به سرعت متوجه می‌شوند که استارت‌آپ‌ها برای حل مشکلات بزرگ پیش روی کشورهای ما ضروری هستند، تا حدی به این دلیل که استارت‌آپ‌ها فناوری لازم برای کمک به آنها را دارند، اما بیشتر به این دلیل که کارآفرینان فرصت‌ها را می‌بینند، نه چالش‌ها.
این تفاوت اساسی با زمانی است که Novastar را در سال 2014 راه اندازی کردیم، زمانی که استارت آپ ها در تلاش برای یافتن استعدادها بودند، تنظیم کننده ها آنها را خفه می کردند و تیم ها مجبور بودند همه چیز را خودشان بسازند.

نظر شما در مورد کاهش سرعت VC، هر گونه تأثیر قابل توجه آن در آفریقا چیست؟ پیش‌بینی می‌کنید که این موضوع چگونه بر این قاره تأثیر می‌گذارد؟

سال 2022 سال سختی برای جذب سرمایه است. پس از دو سال آسان برای کارآفرینان، این سالی است که مدل‌های کسب‌وکار در حال آزمایش هستند زیرا یافتن سرمایه به طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود. در حالی که برخی از این موارد معقول است، بسیاری از شرکت‌های خوب هستند که مجبور به ادغام و خروج به روش‌های غیرجذابی هستند، زیرا سرمایه‌گذاران تمایلی به پذیرش ریسک ندارند – حتی سرمایه‌گذاران مخاطره‌آمیز.

من فکر می کنم این موقتی است. معرفی شرکت‌های موفق در این قاره، سرمایه‌گذاران را به سمت خود جذب می‌کند و ظرف یک سال یا بیشتر سرمایه‌ها دوباره به جریان خواهند افتاد. من مطمئن هستم که کارآفرینانی که زمان آنها در سال 2022 به پایان می رسد، در کارآفرینی در قاره باقی می مانند و بهتر، قوی تر و عاقل تر خواهند بود و در سال های 2023 و 2024 کسب و کارهای بزرگی را ایجاد خواهند کرد. آینده بسیار روشن است.