منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • سهام تسلا سقوط کرد زیرا سرمایه گذاران ترس از درام توییتر، از دست دادن فروش چین دارند • TechCrunch

سهام تسلا سقوط کرد زیرا سرمایه گذاران ترس از درام توییتر، از دست دادن فروش چین دارند • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
سهام تسلا سقوط کرد زیرا سرمایه گذاران ترس از درام توییتر، از دست دادن فروش چین دارند • TechCrunch

پس از اینکه وال استریت قیمت هدف خود را در سهام این خودروساز برقی کاهش داد، سهام تسلا 8.12 درصد سقوط کرد. تحلیلگران نگرانند که ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت، از تصاحب خصمانه و مدیریت خرد توییتر منحرف شده باشد و فروش در چین توسط دولت چین که اجازه انتشار COVID-19 را پس از پایان دادن به موضع خود در قبال محدودیت‌های سخت‌گیرانه می‌دهد، تحت تأثیر قرار گیرد.

ارزش سهام تسلا در زمان انتشار این مقاله به کمترین میزان در دو سال اخیر یعنی 138 دلار رسید.

تحلیلگران می گویند که سرمایه گذاران نگران هستند که ماسک سهام بیشتری از تسلا را برای تامین مالی توییتر بفروشد و این که مزخرفات او در پلتفرم رسانه های اجتماعی به برند سازنده خودروهای الکتریکی آسیب می رساند. ماسک هفته گذشته حدود 3.5 میلیارد دلار سهام فروخت که یکی از بسیاری از واگذاری‌هایی است که مدیرعامل امسال انجام داده است.

برخی از سرمایه گذاران از هیئت مدیره تسلا می خواهند که ماسک را به عنوان مدیرعامل جایگزین کند تا وارد عمل شود و از سهامداران در برابر سقوط سهام محافظت کند.

قیمت سهام تسلا اکنون ارزش نداشتن مدیرعامل را نشان می دهد. کار عالی تسلا BOD – زمان حرکت است. توییت کرد راس گربر، مدیر پورتفولیوی گربر کاوازاکی.

هنوز مشخص نیست که آیا فروش خودروهای الکتریکی تسلا تحت تأثیر احساسات مصرف کنندگان در رابطه با مشارکت ماسک در توییتر قرار گرفته است یا خیر – هر چه باشد، تسلاها هنوز هم از نظر همه معیارها مانند برد باتری، عملکرد، فناوری و ایمنی خودروهای خوبی در نظر گرفته می شوند. برای دیدن اعداد سه ماهه چهارم سال 2022 باید تا ژانویه صبر کنیم.

گوردون جانسون، مدیر عامل و بنیانگذار GLJ Research و Tesla bear، می‌گوید نگرانی‌ها در مورد فروش در چین موجه است. جانسون در طی یک رویداد فضایی توییتر در روز سه شنبه اشاره کرد که چین بزرگترین و سودآورترین بازار تسلا است.

تفکیک منطقه ای فروش سه ماهه تسلا دشوار است، اما انجمن خودروهای مسافری چین (CPCA) فروش ماهانه را دنبال می کند. CPCA گزارش داد که تسلا 28217 خودروی برقی را از کارخانه خود در شانگهای در ماه جولای ارسال کرده است (تعداد کم به دلیل ارتقاء خط کارخانه). 76965 در مرداد; و در ماه سپتامبر 83135 دستگاه، در مجموع 188317 دستگاه در چین در سه ماهه سوم فروخته شد. این چیزی بیش از نیمی از کل واحدهای فروخته شده در سراسر جهان – یا 343,830 واحد – در سه ماهه سوم است.

نرخ پذیرش خودروهای الکتریکی در چین بالاتر از ایالات متحده و اروپا است، بنابراین طبیعتاً سهم بیشتری از فروش جهانی تسلا را به خود اختصاص می دهد. سرمایه‌گذاران از کاهش این فروش در ماه‌های آینده می‌ترسند، زیرا کووید-19 پس از اینکه دولت چین به طور کامل محدودیت‌های شدید قبلی را لغو کرد، کشور را تهدید می‌کند. اگر این اتفاق بیفتد، تسلا باید بیشتر به بازارهای غربی خود تکیه کند، جایی که معضل توییتر می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

گری بلک، شریک مدیریت Future Fund در جلسه توییتر اسپیس در روز سه‌شنبه گفت: «آیا برند تسلا EV تحت تأثیر این همه درام در توییتر، یعنی همه جنجال‌ها قرار گرفته است؟» بلک که حدود 50 میلیون دلار سهام تسلا دارد، در ماه اوت گفت که تسلا بزرگترین موقعیت صندوق است.

«آیا این باعث می‌شود مردم سفارش‌های خود را لغو کنند یا تسلاس سفارش ندهند یا، می‌دانید، فقط باعث می‌شود که برند مورد علاقه افرادی باشد که خودروهای برقی می‌خرند؟ من آن را نمی بینم، اما این یکی از نگرانی هایی است که سرمایه گذاران نهادی از من می پرسند.”

بلک گفت که او واقعاً معتقد است که در نهایت شخصیت ماسک، به ویژه لفاظی های سیاسی او که در مورد “ویروس ذهن بیدار” صحبت می کند، تأثیری بر برند خواهد داشت. [Musk] متوقف نمی شود.” او در ادامه گفت که به هیئت مدیره توصیه می‌کند «ایلون را کنار بکشد و بگوید، ببین، ممکن است این دیدگاه‌های سیاسی را داشته باشی، اما با بیان آن‌ها به برند تسلا کمک نمی‌کنی».

بلک می‌گوید: «نمی‌دانم او با توهین به مشتری‌اش در سمت چپ چه چیزی به دست می‌آورد.

ماسک اخیرا یک نظرسنجی در توییتر منتشر کرد و از او پرسید که آیا باید از سمت مدیرعاملی پلتفرم رسانه های اجتماعی کناره گیری کند و گفت که با نتایج این نظرسنجی همراهی خواهد کرد. رای دهندگان به خروج او رای مثبت دادند و ماسک را بر آن داشت که بگوید معتقد است ربات ها در نظرسنجی دستکاری کرده اند. گزارش هایی وجود دارد که ماسک به دنبال یک مدیر عامل جدید است، اما او هنوز این موضوع را تایید نکرده است.

بلک گفت که عدم اطمینان در مورد اینکه آیا ماسک به قول خود عمل می کند یا نه یکی از دلایلی است که سرمایه گذاران سهام تسلا را می فروشند.

مانند بسیاری از سرمایه گذاران دیگر، بلک همچنین از ماسک و تسلا خواست تا بخشی از سهام را بازخرید کنند و گفت که هیچ راه بهتری برای نشان دادن اینکه فکر می کند سهام بسیار ارزان است وجود ندارد.

جانسون گفت این سهام که قیمت آن بالاتر از مجموع جنرال موتورز، فورد و استلانتیس است، عمدتاً به دلیل پیشرفتی که ماسک وعده داده است اما هنوز به آن عمل نکرده است، بیش از حد ارزش گذاری شده است.

من معتقدم دلیل اینکه تسلا اینقدر بالا رفته است این است که ماسک گفته است خودروهایی وجود خواهند داشت که می توانند با دوربین های نوری رانندگی کنند. جانسون گفت: او این کار را نکرد. او گفت که وجود خواهد داشت [battery technology] او این کار را نکرد. او گفت که یک مبتکر سیلیکون است. او گفت که او یک رهبر جهانی در رباتیک دوپا است. من معتقدم این وعده‌ها، همراه با تسهیل کمی، چیزی است که سهام را بالاتر برد، نه عملکرد تسلا.

اکنون که قیمت سهام کاهش یافته است، جانسون اشاره کرد که سرمایه‌گذاران نه تنها ممکن است از شرایط فعلی توییتر و چین نگران شوند، بلکه آنها متوجه شده‌اند که تسلا در پایان روز یک خودروساز مانند سایر خودروسازان است و سهام آن باید این را منعکس کند.