منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • سقوط سهام غول اینترنتی کره ای Kakao پس از آتش سوزی که خدمات را مختل کرد • TechCrunch

سقوط سهام غول اینترنتی کره ای Kakao پس از آتش سوزی که خدمات را مختل کرد • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
سقوط سهام غول اینترنتی کره ای Kakao پس از آتش سوزی که خدمات را مختل کرد • TechCrunch

سقوط سهام غول اینترنتی کره ای Kakao پس از آتش سوزی که خدمات را مختل کرد • TechCrunch

قیمت سهام غول اینترنتی کاکائو کره جنوبی روز دوشنبه پس از آتش‌سوزی در مرکز داده که برق را قطع کرد و باعث قطعی خدمات متعدد شد، سقوط کرد.

آتش‌سوزی در مرکز داده SK C&C که سرورهای دو شرکت بزرگ اینترنتی کره‌ای – Kakao و Naver را در خود جای داده است – باعث اختلال در پیام‌رسانی، پرداخت و برنامه‌های بازی Kakao و همچنین خدمات جستجوی اینترنتی و اخبار ناوور در آخر هفته شد.

برخی از اختلالات ادامه دارد – عمدتاً بر خدمات Kakao تأثیر می گذارد.

صبح دوشنبه قیمت سهام کاکائو بیش از 9 درصد کاهش یافت. شرکت همتای آن Naver نیز قبل از بهبودی 2 درصد در معاملات افتتاحیه سقوط کرد.

در زمان نگارش این مقاله، کاکائو گفت که KakaoTalk، برنامه پیام‌رسان غالب کشور را بازیابی کرده است – با بیش از 46 میلیون کاربر فعال ماهانه در کره جنوبی تا سپتامبر 2022 و 53 میلیون کاربر در سراسر جهان. بعدازظهر دوشنبه، این شرکت همچنین گفت که بازسازی خدمات مالی خود را تکمیل کرده است. اما برخی از خدمات دیگر هنوز کار نمی کنند.

در همین حال، ناوور که در اثر آتش سوزی روز شنبه با قطعی جزئی مواجه شده بود، روز یکشنبه به سرعت اکثر عملیات خود را بازسازی کرد.

بر اساس گزارش برنشتاین، روند کند بازیابی کاکائو به دلیل عدم وجود زیرساخت سرور اختصاصی این شرکت و “وابستگی زیاد” به مرکز داده SK C&C ایجاد شده است. همچنین عدم وجود یک سیستم پشتیبان خوب توزیع شده توسط Kakao را برجسته می کند. در این گزارش آمده است که Naver توانست خدمات اصلی خود را بلافاصله از سر بگیرد زیرا دارای زیرساخت سرور و فرآیند تهیه نسخه پشتیبان به خوبی طراحی شده است.

KakaoTalk همچنان سرویس پیام‌رسان غالب در کره جنوبی است و گزارش برنشتاین پیش‌بینی می‌کند که با وجود این اختلال، موقعیت خود را حفظ خواهد کرد، زیرا رقبای خود از نظر سهم بازار چقدر عقب هستند. بر اساس این گزارش، اپلیکیشن پیام‌رسان کاکائو با سرویس‌های دیگری مانند کاکائو بانک، پرداخت‌ها و خدمات مسافرتی مرتبط است، بنابراین بعید است که کاربران جایگزین اپلیکیشن‌هایی مانند واتس‌اپ یا تلگرام با امکانات کمتری شوند.

دومین برنامه پیام رسان بزرگ پس از Kakao در کره جنوبی، پیام رسان فیس بوک است، اما تا سپتامبر 2022 تنها 3.9 میلیون MAU دارد. در حالی که برنامه پیام رسانی Naver، Line، حدود 1.6 میلیون کاربر فعال ماهانه دارد.

اینترنت و رسانه کره ای اثر برنشتاین

کاکائو در بیانیه خود در شنبه شب گفت که آتش سوزی حدود ساعت 3:30 بعد از ظهر (به وقت محلی) رخ داده است. وی افزود که در حال بررسی این پرونده است.

ناور در بیانیه‌ای بعد از ظهر شنبه گفت که از مسائلی که بر خدماتش در نتیجه آتش‌سوزی تأثیر می‌گذارد آگاه است.

یون سوک یول، رئیس‌جمهور کره جنوبی نیز روز دوشنبه پس از این حادثه اظهارنظرهای عمومی کرد – اشاره کرد که یک شرکت خصوصی KakaoTalk را اداره می‌کند، اما آن را عملاً یک زیرساخت ارتباطی ملی توصیف کرد. یون از دولت خواست تا علت دقیق آتش سوزی را بررسی کند. یون گفت: “من به استقلال و خلاقیت شرکت احترام می گذارم، اما این بر این فرض استوار است که بازار منابع و درآمد را به طور منطقی در یک سیستم رقابت منصفانه تخصیص می دهد.” اگر وضعیت انحصاری باعث دستکاری بازار شود، دولت باید اقدام سیستمی انجام دهد.»