منو سایت

زنده باد سرمایه داری! • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
زنده باد سرمایه داری! • TechCrunch

هفته گذشته خیلی پس از اینکه ارزش FTX در یک دقیقه در نیویورک از 32 میلیارد دلار به صفر رسید، سرمایه گذاران با تخم مرغ روی صورت خود باقی ماندند. VCها با تعجب مانده بودند، “لعنتی چه اتفاقی افتاد؟” و آنها هنوز هم در تعجب هستند، “صبر کنید – آیا من کار اشتباهی انجام دادم؟ من؟”

چرا بله، در واقع شما هستید.

مردم به این باور می رسند که در بیشتر موارد، سرمایه گذاران افرادی با چشم روشن و داده محور هستند که اصول مالی شرکت هایی را که در آنها سرمایه گذاری می کنند بررسی می کنند. فضای کمی برای احساساتی مانند حسادت یا ترس از دست دادن (FOMO) وجود دارد. البته که نه. و این افرادی که میلیاردها دلار سرمایه گذاری می کنند مطمئناً چشمشان به توپ است، اینطور نیست؟

خوب، نه دقیقا.

مارسلو کلور، مدیر عامل سابق سافت‌بانک، که در اواخر ژانویه پس از گزارش‌ها در مورد پرداخت دستمزد، از سمت خود کناره‌گیری کرد، امروز در یک توییت صادقانه شگفت‌آور، این را در مورد شکست FTX گفت:

این از همان مردی است که شرکت سابقش نیز پول قابل توجهی را در WeWork سرمایه‌گذاری کرده است، نمونه دیدنی دیگری از قضاوت بد سرمایه‌گذاران. استیو جابز یک بار گفت: “هر چیزی که در اطراف شما زندگی می کنید توسط افرادی اختراع شده است که باهوش تر از شما نیستند.” در آن زمان جابز در مورد ساخت محصولات صحبت می کرد، اما ظاهراً همین امر در مورد افرادی که اکوسیستم استارت آپی را تامین مالی می کنند صدق می کند.

اگرچه خوب است که کلر بسیار باز، صادق و متفکر بود، شاید همه ما باید به یاد داشته باشیم که سرمایه گذاران باهوش تر از دیگران نیستند. به هر حال، آنها انسان هستند و عدم خودآگاهی کلاسیک آنها، همراه با کوته فکری ریسک پذیران، ممکن است مشکل باشد. اکثر سرمایه گذاران و بنیانگذارانی که روی آنها سرمایه گذاری می کنند مردان سفیدپوست هستند و اگر به دانشگاه های استنفورد، هاروارد یا MIT بروید امتیاز دو برابر دریافت می کنید. به این افراد در هر کاری که انجام می دهند و دست می زنند ردای نبوغ داده می شود. به ندرت پیش بینی می شود که وارن بافت بعدی سیاه پوست باشد.

بنیانگذاران سیاه پوست به طور مداوم نوار بالاتری را که انتظار می رود در مقایسه با همتایان سفیدپوست خود داشته باشند، توصیف می کنند. این نوار بلند و گسترده است و از بازیگری و موسیقی گرفته تا بانکداری و سرمایه گذاری خطرپذیر را در بر می گیرد. در مصاحبه ای با TechCrunch سال گذشته، آلن جونز، بنیانگذار Bambee HR، تجربه خود را به عنوان یک همجنس گرا سیاهپوست در تلاش برای دریافت بودجه در سیلیکون ولی توضیح داد:

آن‌ها شرط‌بندی می‌کنند که فکر می‌کنند کمی امن‌تر هستند – کارآفرینانی که شبیه مشخصات خاصی هستند – مردان سفیدپوست با جنسیت مشترک مستقل که از استانفورد و هاروارد آمده‌اند و با مشخصات اعتماد به نفس می‌آیند. آنها یک عزم داخلی در برابر تعصب دارند، بنابراین به طور خودکار از شک در آن شجره نامه ها و آن پروفایل ها بهره مند می شوند.

جید کرنی، بنیانگذار She Matters، اپلیکیشنی که هدف آن ارتباط زنان رنگین پوست با متخصصان بهداشت مرتبط با مسائل بهداشتی پس از زایمان است، در ماه فوریه به TechCrunch گفت که چگونه با انواع موانع روبرو شده است. بنیانگذاران استارتاپ زمانی که او رفتند با آن مواجه شدند. به دنبال تامین مالی او گفت: «کل چیز دیوانه کننده و چالش برانگیز است. بنابراین، اگر در اتاق باشیم، واضح است که توانسته‌ایم از تمام موانع برای رسیدن به آنجا بپریم، و معمولاً یک یا دو نفر در فضا هستیم. پس اگر بگوییم تا اینجا رسیده اید، شما هستید [unique]، و ما هیچ پولی به شما نمی دهیم، این دیوانه است، واقعاً همینطور است. خیلی است.”

به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران بازار خصوصی کمتر شبیه سرمایه‌گذاران خطرپذیر و بیشتر شبیه سرمایه‌داران پر جنب و جوش عمل می‌کنند – به افرادی پول می‌دهند که شبیه آنها هستند، شبیه آنها هستند و عموماً دقیقاً شبیه آنها هستند. این باعث می شود آنها ریسک کنند – طبیعتاً، زیرا بازی سرمایه گذاری در این مورد است – اما نه در شرکت هایی که واقعاً بررسی های لازم را انجام می دهند. در عوض، آن‌ها کسانی را هدف قرار می‌دهند که آزمایش‌های خلقی مربوطه خود را گذرانده‌اند. بدون تعادل عدالتی وجود ندارد. و هیچ نبوغی در آن وجود ندارد.

بر اساس گزارش PitchBook، سال گذشته، شرکت‌هایی که صرفاً توسط زنان تأسیس شده‌اند، تنها ۷.۷ میلیارد دلار یا ۲.۴ درصد از کل سرمایه‌گذاری را جذب کردند. این رقم برای تیم های مختلط به 49.1 میلیارد دلار رسید که نشان می دهد چگونه حضور یک مرد می تواند ارزش یک زن را دو یا سه برابر کند. تا 15 اکتبر، تنها 1.9 درصد از کل بودجه توسط تیم‌های زنانه جمع‌آوری شده است.

اعداد آنقدر تلخ است که غم انگیز است. در سه ماهه سوم، بنیانگذاران سیاهپوست 187 میلیون دلار جمع آوری کردند. برای درک این موضوع، آدام نیومن، بنیانگذار شرمنده WeWork، تنها از a16z 350 میلیون دلار برای ایده ای که حتی هنوز شروع نشده.

سرمایه‌گذاران می‌دانند که زنان و اقلیت‌ها در زمینه سرمایه‌گذاری و ساخت شرکت‌ها عملکرد بهتری دارند، اما هدف این بازی هرگز این نبود؟ آنها دوست دارند با یکدیگر بازی کنند، در دایره بچرخند، وقتی بازارها به هم می ریزند، بخندند و در مورد اینکه چگونه می خواهند آنها را دوباره بلند کنند صحبت کنند. نکته کلیدی در اینجا این است که آنها فقط آنها می خواهند با یکدیگر درگیر شوند.

وقتی سام بنکمن-فرید (تا همین اواخر مدیر عامل FTX) شرکت بعدی خود را راه اندازی کرد، مردم از سرمایه گذارانی که دوباره به او پول می اندازند دفاع خواهند کرد. او ثابت کرده است که می‌تواند یک شرکت میلیارد دلاری بسازد، او ریسک می‌کند، او فقط یک بچه است، همه ما گاهی اوقات خراب می‌کنیم.» این سخنرانی توسط شیطانی که همه می‌شناسیم نوشته شده است. زنان و اقلیت‌ها نمی‌توانند ریسک کنند، بچه باشند و گاهی اوقات خود را به هم بریزند.

Sequoia در حال حاضر سرمایه گذاری 200 میلیون دلاری خود را در FTX کاهش داده است. این رقم همچنین بیشتر از آن چیزی است که بنیانگذاران سیاه پوست در سه ماهه سوم به دست آوردند، و به ندرت می توان شرکتی را دید که توسط یک سیاهپوست بیش از 10 میلیارد دلار تأسیس شده باشد، چه برسد به 32 میلیارد دلار. در همین حال، Softbank چند روز پیش فاش کرد که نزدیک به 100 میلیون دلار موقعیت در FTX دارد که آن را به صفر رسانده است. در همین حال، سام در حال حاضر این کار را انجام می دهد شمارش معکوس حرف به حرف، یک توییت در یک زمان، به چیزی که شبیه اعتراف دیگری است. او تا کنون نوشته است “چه اتفاقی افتاده” و هنوز در زمان ارسال پست به “د” نرسیده است.

در نهایت، ما با این افسانه گسترده روبرو هستیم که سرمایه گذاران ریسک گریز هستند. این درست نیست آنها دوست دارند ریسک کنند اما فقط با مردان سفید پوستی که با معیارهای محدود آنها مطابقت دارند. این بخشی از هیجان است. و آنها مجبور نیستند اقلیت ها یا زنان را تأمین مالی کنند، زیرا هیچ قانون یا قانونی نمی گوید آنها مجبور هستند. فریاد زدن و صدا زدن را فراموش کنید. همه چیز در مورد vibes است، یادتان هست؟ یک پسر سفیدپوست می‌تواند با یک تماس سرمایه‌گذار بازی‌های ویدیویی انجام دهد یا با لباسی شبیه خانه آناناسی باب اسفنجی در جلسه حاضر شود و احتمالاً یک چک به خانه ببرد.