منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • جدیدترین صندوق ۱ میلیارد دلاری بلک برد، نشان دهنده بلوغ صحنه سرمایه گذاری در استرالیا و نیوزلند است • TechCrunch

جدیدترین صندوق ۱ میلیارد دلاری بلک برد، نشان دهنده بلوغ صحنه سرمایه گذاری در استرالیا و نیوزلند است • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
جدیدترین صندوق ۱ میلیارد دلاری بلک برد، نشان دهنده بلوغ صحنه سرمایه گذاری در استرالیا و نیوزلند است • TechCrunch

جامعه استارت آپی استرالیا و نیوزلند امسال شاهد افزایش بودجه خواهند بود. بلک برد، یک صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر مستقر در دو کشور اقیانوس آرام جنوبی، روز چهارشنبه صندوقی را به ارزش بیش از یک میلیارد دلار استرالیا، که حدود 640 میلیون دلار آمریکا است، تعطیل کرد، که این شرکت گفت که بزرگترین صندوق در استرالیا تا به امروز بوده است.

این پنجمین صندوق بلک برد است و دو برابر اندازه آخرین صندوق VC است که در آگوست 2020 بسته شد. چندین سرمایه گذار نهادی در آن شرکت کردند، از جمله صندوق های بازنشستگی مانند AustralianSuper، Hostplus، صندوق ثروت مستقل استرالیا، صندوق آینده، صندوق های ثروت مستقل Nova، Zealand و صندوق افزایش سرمایه شرکای رشد نیوزیلند، که یک صندوق تحت حمایت دولت است.

یک دهه پیش، بیشتر سرمایه‌گذاران نهادی استرالیایی و به‌ویژه نیوزلند تمایلی به سرمایه‌گذاری در جایی نزدیک به استارت‌آپ‌های فناوری نداشتند. حمایت امروز آنها نشان دهنده بلوغ فضای سرمایه گذاری خطرپذیر در استرالیا/نیوزیلند است.

“[Superannuation fund] سرمایه می تواند به هر جایی برود. سام وونگ، یکی از شرکای Blackbird، به TechCrunch گفت: این می تواند به VC های برتر Silicon Valley وارد شود. “بنابراین این واقعیت که آنها تصمیم می گیرند پول خود را در این مقیاس با صندوقی برای استرالیا و کیوی سرمایه گذاری کنند، لحظه ای را برای اکوسیستم رقم می زند و نشان می دهد که ما حق خود را در صحنه جهانی برای مدیریت این سرمایه به دست آورده ایم.”

به گفته وونگ، حمایت صندوق‌های بازنشستگی از فضای فناوری منطقی است زیرا افق‌هایی در طول دهه‌ها دارند و می‌توانند صبور باشند.

او گفت: “چیزی که آنها واقعاً به آن اهمیت می دهند، بازدهی بالا است تا مردم بتوانند با عزت بازنشسته شوند.” و هنگامی که این افق بلندمدت را دارید، می توانید به دنبال دارایی های با بازده بالاتری بگردید که دارای مشخصات نقدینگی مثلاً بازارهای عمومی نیستند. و این دقیقاً همان چیزی است که ما در سیستم بازنشستگی استرالیا یافتیم – آنها عاشق فناوری هستند زیرا رشد و بازده بالایی دارد. تاریخش خیلی طولانیه و بدشون نمیاد 10 سال توش قفل بشه.

به گفته این شرکت، این صندوق همچنین توسط بیش از 270 سرمایه گذار فردی حمایت می شود که بسیاری از آنها بنیانگذاران فناوری و اپراتورهایی هستند که توسط Blackbird از طریق صندوق های قبلی حمایت می شوند. وونگ گفت که این بنیانگذاران صندوق را با سرمایه و تجربه، دانش و ارتباطات خود حمایت خواهند کرد.

مجموع 1 میلیارد دلار استرالیا شامل سه ابزار جداگانه است: صندوق اصلی 284 میلیون دلار استرالیا (182 میلیون دلار آمریکا) برای شرکت‌های استرالیایی در مراحل اولیه و اولیه، صندوق بعدی 668 میلیون دلار استرالیا (472 میلیون دلار آمریکا) برای حمایت از پورتفولیوی بلک برد. شرکت‌ها از «سری A» تا آخرین دور در Canva، و یک صندوق 75 میلیون دلار نیوزلند (44 میلیون دلار آمریکا) اختصاص داده شده به نیوزیلند، که همچنین عمدتاً برای شرکت‌های مرحله اولیه و اولیه است.

وونگ گفت، بلک برد به کاهش اولین چک ها افتخار می کند، که می تواند از 25000 دلار برای یک دور دانه کوچک تا 5 میلیون دلار برای یک دور دانه باشد. وظیفه این شرکت سرمایه‌گذاری بر روی بنیان‌گذارانی است که دارای ارتباط استرالیایی یا کیوی هستند، که معمولاً به این معنی است که آنها در آن کشورها مستقر هستند، اما اغلب به کسانی که شرکت‌هایی را در خارج از کشور تأسیس کرده‌اند، گسترش می‌یابد. فیبی هاروپ، مدیر بلک برد، گفت: حدود 40 درصد از شرکت های پرتفوی بلک برد در واقع در ایالات متحده مستقر هستند.

این صندوق تاکنون 18 سرمایه گذاری در استارتاپ ها در طیف گسترده ای از صنایع از هوش مصنوعی گرفته تا تولید و تجارت الکترونیک انجام داده است. ماه گذشته، بلک برد در Sonder، یک شرکت رفاه کارکنان و دانشجویان، و Spice AI، یک پلت فرم زیرساخت مبتنی بر داده و هوش مصنوعی سرمایه گذاری کرد.

بلک برد گفت که پیش بینی کرده است شرکت های فناوری تا سال 2032 20 درصد از تولید ناخالص داخلی استرالیا را به خود اختصاص دهند که بر اساس گزارش شورای فناوری استرالیا، امروز 8.5 درصد است.

نیکی شواک، شریک Blackbird در بیانیه ای گفت: «ما اینجا هستیم تا فرهنگ اکوسیستم استرالیا و نیوزلند را تغییر دهیم تا در سطح ملی تفاوت ایجاد کنیم.