منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • تغییرات اوگاندا در قانون سوء استفاده از رایانه این نگرانی را ایجاد می کند که از آن برای ساکت کردن مخالفان استفاده شود • TechCrunch

تغییرات اوگاندا در قانون سوء استفاده از رایانه این نگرانی را ایجاد می کند که از آن برای ساکت کردن مخالفان استفاده شود • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تغییرات اوگاندا در قانون سوء استفاده از رایانه این نگرانی را ایجاد می کند که از آن برای ساکت کردن مخالفان استفاده شود • TechCrunch

تغییرات اوگاندا در قانون سوء استفاده از رایانه این نگرانی را ایجاد می کند که از آن برای ساکت کردن مخالفان استفاده شود • TechCrunch

لایحه بحث برانگیز سوء استفاده از رایانه (اصلاح) 2022 اوگاندا، که گروه های حقوقی می گویند احتمالاً برای خاموش کردن صدای مخالفان آنلاین استفاده می شود، پس از آن که یووری کاگوتا موسوینی، رئیس جمهور این کشور دیروز آن را به قانون امضا کرد، اجرایی شد.

قانونگذاران این کشور در اوایل سپتامبر اصلاحاتی را در قانون سوء استفاده از رایانه در سال 2011 به تصویب رساندند که نوشتن یا اشتراک گذاری محتوا در پلتفرم های آنلاین و محدود کردن توزیع داده های مربوط به کودکان بدون رضایت والدین یا قیم آنها را محدود می کرد.

این لایحه برای «ممانعت از سوء استفاده از پلتفرم های آنلاین و رسانه های اجتماعی» به مجلس ارائه شد. در سندی که در مقابل مجلس ارائه شد، آمده است که این اقدام به این دلیل ضروری است که «استفاده از حق حریم خصوصی تحت تأثیر سوء استفاده از پلتفرم‌های آنلاین و رسانه‌های اجتماعی با اشتراک‌گذاری اطلاعات ناخواسته، نادرست، مخرب، نفرت‌انگیز و غیرموجه قرار گرفته است».

قانون جدید، که همچنین از گسترش سخنان نفرت پراکنی آنلاین جلوگیری می کند، اجرای چندین اقدام تنبیهی از جمله محرومیت مجرمان از تصدی پست های دولتی به مدت 10 سال و حبس برای افرادی که «بدون مجوز به داده ها یا اطلاعات، صدای دیگران دسترسی دارند، توصیه می کند. شخص یا هر گونه اطلاعاتی را که به شخص دیگری مربوط می شود را به صورت آنلاین ضبط کرده و به اشتراک بگذارید.

گروه‌های حقوق بشر و برخی جوامع آنلاین نگران هستند که رژیم‌ها، به‌ویژه رژیم فعلی، از این قانون برای محدود کردن آزادی بیان و مجازات افرادی که از دولت انتقاد می‌کنند، سوء استفاده کنند. برخی قصد دارند آن را در دادگاه به چالش بکشند.

ترس های ابراز شده توسط گروه های مختلف در نتیجه سرکوب فزاینده افرادی است که از انتقاد از رژیم اقتدارگرای Museveni (با سابقه ترین رئیس جمهور اوگاندا که در آستانه انتخابات عمومی سال گذشته نیز رسانه های اجتماعی را مسدود کرده بود ابایی ندارند). ) برخط.

اوگاندا TikToker Teddy Nalubowa اخیرا به دلیل ضبط و به اشتراک گذاری ویدئویی در جشن مرگ وزیر امنیت سابق که رهبری نیروهایی را که منجر به کشته شدن 50 غیرنظامی در اعتراض به دستگیری سیاستمدار مخالف رابرت کیاگولانی سنتامو (بابی واین) در سال 2020 شد، به زندان افتاد. نالوبووا، عضو Ssentamu’s پلتفرم برای وحدت ملی، متهم به ارتباط توهین آمیز و نقض قانون سوء استفاده از رایانه در سال 2011 در میان اعتراض عمومی به دلیل آزار و اذیت و ارعاب مخالفان شد. سنتامو، منتقد موسوینی و رهبر اپوزیسیون کشور، اخیراً گفت که اصلاحیه جدید او را هدف قرار داده است.

کمیته حمایت از روزنامه نگاران (CPJ) پیشتر از موسوینی خواست تا این لایحه را امضا نکند و گفت که این زرادخانه اضافی است که مقامات می توانند از آن برای حمله به مفسران منتقد و مجازات رسانه ها با جرم انگاری کار روزنامه نگاران، به ویژه کسانی که تحقیقات را انجام می دهند، استفاده کنند.

همکاری برای سیاست بین‌المللی فناوری اطلاعات و ارتباطات در شرق و جنوب آفریقا (CIPESA) همچنین توصیه‌هایی از جمله حذف بند 5 ارائه کرد که افراد را از ارسال اطلاعات ناخواسته به صورت آنلاین منع می‌کند و بیان می‌کند که می‌تواند توسط دولت مورد سوء استفاده و سوء استفاده قرار گیرد.

در این بیانیه آمده است: «از سوی دیگر، باید تعریف و دامنه روشنی از اصطلاحات «ناخواسته» و «طلب شده» ارائه شود.

وی همچنین خواستار لغو اقدامات تنبیهی و لغو بندهای اطلاعات شخصی و داده‌هایی شد که قانون حفاظت از داده‌های کشور را تکرار می‌کردند.

CIPESA گفت که این قانون همچنین به احتمال زیاد حقوق دیجیتالی افراد از جمله آزادی بیان و دسترسی به اطلاعات را نقض می‌کند و افزود که این مقررات به موضوعاتی مانند ترولینگ و آزار و اذیت ناشی از فناوری‌های نوظهور توجه نمی‌کند، زیرا قانون به دنبال آن است که در جایگاه اول قرار گیرد.