منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • بایگانی SEC نشان می دهد که ادوبی علاقه مند به خرید Figma در اوایل سال 2020 بوده است • TechCrunch

بایگانی SEC نشان می دهد که ادوبی علاقه مند به خرید Figma در اوایل سال 2020 بوده است • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بایگانی SEC نشان می دهد که ادوبی علاقه مند به خرید Figma در اوایل سال 2020 بوده است • TechCrunch

سندی که اخیراً در SEC ثبت شده است جدول زمانی مفصلی از مذاکرات بین Adobe و Figma ارائه می دهد که تصویری از نحوه گردهمایی این دو شرکت در یک معامله 20 میلیارد دلاری در سال گذشته ارائه می دهد.

نکته‌ای که تاکنون شناخته شده نبود این است که Adobe در سال 2020 به Figma نزدیک شد و دیلن فیلد، یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل Figma چندین بار در طول آن سال‌ها با نمایندگان Adobe ملاقات کرد تا سرانجام در سپتامبر به توافق رسید.

بر اساس این سند، گفتگوهای اولیه در مورد مشارکت یا خرید احتمالی ابتدا در اوایل سال 2020 و زمانی که اسکات بلسکی، مدیر محصول ادوبی و معاون اجرایی Creative Cloud با فیلد ملاقات کرد، آغاز شد، اما او در نهایت بحث را قطع کرد و استارت آپ اعلام کرد 50 میلیون دلار سری D در آوریل همان سال به رهبری آندرسن هوروویتز.

گزارش ها ارزش این شرکت را در این مرحله 2 میلیارد دلار نشان می دهد.

با این حال، بحث به همین جا ختم نشد. در اوایل سال 2021، فیلد دوباره با ادوبی ملاقات کرد، این بار با شانتانو ناراین، مدیرعامل، برای بحث در مورد خرید احتمالی، اما دوباره فیلد بدون توافق به بحث پایان داد.

بر اساس داده‌های Crunchbase، تا ژوئن، Figma یک سری E به ارزش 200 میلیون دلار را به دست آورد و ارزش شرکت را به 10 میلیارد دلار رساند.

و همین‌طور بود تا آوریل گذشته، زمانی که بلسکی و دیوید وادوانی، رئیس تجارت رسانه‌های دیجیتال ادوبی، دوباره به فیلد مراجعه کردند و این بار بحث‌ها داغ شد.

ماه‌ها طول می‌کشد تا این معامله انجام شود و فیلد در یک مقطع تلاش می‌کرد تا با قیمت بالاتری معادل 23 میلیارد دلار مذاکره کند که شرکت آن را رد کرد. حتی از شرکت دیگری دعوت به مناقصه کرد که در سند به عنوان حزب A شناخته می شود و توسط CNBC به عنوان مایکروسافت معرفی شده است.

مایکروسافت قبلاً در ژانویه سال گذشته با خرید اکتیویژن بلیزارد به مبلغ 69 میلیارد دلار موافقت کرده بود، که می تواند دلیلی برای عدم شرکت در مناقصه باشد. بر اساس این گزارش، به هر دلیلی، این شرکت هرگز پیشنهادی ارائه نکرد.

در نهایت، پس از بحث های بیشتر بین نمایندگان حقوقی دو طرف میز، شرکت ها با قیمت 20 میلیارد دلاری که طرفین در 15 سپتامبر 2022 اعلام کردند، موافقت خواهند کرد.

فیلد در مصاحبه ای با TechCrunch Disrupt در اکتبر در مورد این فرآیند صحبت کرد و اشاره کرد که علیرغم شعارهای ضد ادوبی این شرکت در طول سال ها، او تا سال 2012 به طور منظم با مدیران ادوبی گفتگو می کرد، چیزی که SEC در جدول زمانی از آن حمایت می کند.

“در واقع بسیار جالب است زیرا به عنوان بخشی از فرآیند خرید باید برنامه ای از رویدادها تهیه کنید. و من به تمام تعاملاتی که در طول سال ها با Adobe داشتیم نگاه کردم. اولین تعامل با Adobe چند روز پس از معرفی Figma در آگوست 2012 بود. فیلد اولین جلسه را به عنوان تلاشی برای جذب آنها توصیف کرد و در حالی که هیچ نتیجه ای از آن حاصل نشد، آنها در طول سال ها به گفتگو ادامه دادند که در سال گذشته با پیشنهاد خرید 20 میلیارد دلاری به اوج رسید.

او در Disrupt تاکید کرد که شرکتش در وضعیت مالی خوبی قرار دارد و این انتخاب تیمی با Adobe است.

ما قطعاً از نظر انتخاب سرنوشت خود در مکان بسیار خوبی هستیم. ما در حال افزایش دو برابری درآمد خود نسبت به سال هستیم. جریان نقد آزاد مثبت داریم. بنابراین اینطور نبود که “وای خدای من، ما باید این شرکت را بفروشیم.” این هرگز موضوع اینجا نبود. در عوض، این بهترین فرصت برای دستیابی به چشم انداز ما بود.» فیلد در Disrupt گفت.

با این وجود، این معامله همچنان مشمول تاییدیه نظارتی است و وزارت دادگستری ایالات متحده تحت بررسی دقیق قرار دارد. رگولاتورهای بریتانیا نیز در حال بررسی این معامله هستند. اتحادیه اروپا نیز انتظار می رود. اگر همه چیز خوب پیش برود، ادوبی انتظار دارد که این معامله در اواخر سال جاری بسته شود.