منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • اوگن روچکو، خالق Mastodon درباره بودجه و نحوه ساخت ضد توییتر صحبت می کند • TechCrunch

اوگن روچکو، خالق Mastodon درباره بودجه و نحوه ساخت ضد توییتر صحبت می کند • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
اوگن روچکو، خالق Mastodon درباره بودجه و نحوه ساخت ضد توییتر صحبت می کند • TechCrunch

یوگنی روچکو این ایده را مطرح کرد و ماستودون را حدود شش سال پیش در طی یک رکود دیگر توییتر ساخت. یک توسعه‌دهنده که قبلاً به نرم‌افزار متن‌باز علاقه داشت و با آن کار می‌کرد، ایده Mastodon را از نسخه‌ای ادغام‌شده از انجمنی که در دبیرستان ساخته بود به دست آورد.

این پروژه بود Zeon Federated نامیده می شود و دیگر فعال نیست. در حین توسعه این امر، او همچنین یک پلتفرم مدیریت امانی برای هنرمندان بر اساس سفارشات ساخته و فروخت.

موفقیت Mastodon تا حدودی خالق آن را شگفت زده کرد. روچکو به عنوان یک کاربر باهوش رسانه های اجتماعی وارد این پروژه نشد و تمایلی به اشتراک گذاری چیزهای زیادی در مورد خودش نداشت. وقتی صحبت کردیم، او چت ویدیویی ما را از یک مکان نامشخص شماره گیری کرد. او حتی از اینستاگرام هم استفاده نکرده است. اگر هکرهای رشد، ایجاد مخاطب یا درآمد را به خودی خود یک هدف می‌دانند، به نظر می‌رسد Rochko در هنگام توسعه برعکس است.

این هفته، با روچکو در مورد روزهای اولیه ماستودون، افزایش اخیر کاربران و اینکه چگونه تبلیغات ممکن است بر آینده آن تأثیر بگذارد یا نه صحبت کردیم.


TechCrunch: احتمالاً در شش هفته گذشته رشد قابل توجهی داشته اید. آیا نرخ رشد نسبت به روزهای اولیه نمایش ایلان ماسک سرعت، افزایش یا کاهش دارد؟ الان چند کاربر و سرور دارید؟

یوگنی روچکو: اگر در نمودار به آن نگاه کنید، اخباری مبنی بر اینکه ایلان ماسک در حال خرید توییتر است، با اوج زیادی روبرو شدیم. و زمانی که ماسک اکثر کارمندان توییتر را اخراج کرد، اوج دیگری روی داد. اکنون کاهش یافته است، اما نرخ بسیار بالاتر از قبل از اکتبر است. ما اکنون 2.5 میلیون کاربر فعال ماهانه در Mastodon در 8600 سرور داریم.

ما نرخ رشد را نمودار نمی‌کنیم، اما در حال حاضر تعداد دانلود اپلیکیشن‌های iOS و اندروید روزانه حدود 4000 مورد است. بزرگترین افزایشی که ما شاهد آن بودیم زمانی بود که ماسک کارمندان خود را اخراج کرد – ما 149000 بار در اندروید و 235000 بار در iOS داشتیم. در 90 روز گذشته، اپلیکیشن iOS 1.8 میلیون دانلود داشته است. اندروید اعداد مختلفی ارائه می دهد، اما در ماه اکتبر تعداد مخاطبان نصب شده برای اپلیکیشن اندروید 53000 دستگاه بوده است. اکنون 907000 دستگاه است.

من نمی توانم به شما بگویم که آیا تلفن همراه محبوب تر از دسکتاپ است یا خیر: من آن را ردیابی نمی کنم. ما داشبوردی برای این کار ایجاد نکرده ایم.

«کار اعتدال خودکار آسان نیست. موارد ساده به قدری ساده هستند که حتی اگر یک انسان آن را انجام دهد، انجام آن تنها چند ثانیه طول می کشد. و وقتی پیچیده است، هیچ مقدار اتوماسیون نمی تواند کمک کند. لازم است که شخص متن موقعیت را بخواند و تماس برقرار کند.» یوگنی روچکو

تی سی: شما می گویید “ما”، اما چند نفر در مستودون دارید؟

روچکو: من تنها کارمند تمام وقت هستم و بقیه – پنج نفر – در حال حاضر پیمانکار هستند. من به دنبال گسترش تیم به صورت تمام وقت هستم و در حال کار بر روی برخی از آگهی های شغلی هستم. این یک روند کاملا کند است. کاش می توانستم خیلی سریعتر این کار را انجام دهم. اما این یک مرز جدید برای شرکتی است که به مدت شش سال یک شرکت انفرادی بوده است. تا اینجا خیلی خوب بود، اما اکنون به افراد بیشتری نیاز داریم.

TC: آیا Patreon تنها وسیله ای است که تاکنون برای تامین مالی آن استفاده کرده اید؟

روچکو: Patreon اصلی ترین است. همچنین زمانی که کسب‌وکاری می‌خواهد از ما حمایت مالی کند تا در هزینه‌های Patreon صرفه‌جویی کند، یک پلتفرم حمایت مالی سفارشی ایجاد کردیم. امسال ما همچنین یک کمک مالی عمومی از کمیسیون اروپا برای تامین مالی برخی از کارهای بلند دریافت کردیم. اما اساساً آن Patreon است.

TC: بنابراین بیشتر آن از حدود 8500 حامی آنجا می آید…

روچکو: بله، 31000 دلار در ماه درآمد دارد. این رقم در ماه گذشته به طرز چشمگیری افزایش یافته است – ماه گذشته فقط 7000 دلار بود. این تنها دلیلی است که ما حتی به استخدام کارمندان جدید فکر می کنیم.

این به نوعی بخش ترسناکی از اداره یک سازمان غیرانتفاعی مبتنی بر کمک مالی است. اگر کمک ها خشک شود من مسئول خودم هستم، اما اگر افراد دیگری را استخدام کنید و کمک ها متوقف شود، ناگهان شما مسئول معیشت دیگران هستید. این مانعی برای استخدام افراد دیگر به عنوان کارمند پیش از این بود.

من فکر می کنم اکنون مقداری بافر وجود دارد، بنابراین می خواهیم چند نفر دیگر را وارد کنیم.