منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • استارت‌آپ‌ها برای اولین بار در مأموریت Transporter-6 SpaceX به فضا می‌روند • TechCrunch

استارت‌آپ‌ها برای اولین بار در مأموریت Transporter-6 SpaceX به فضا می‌روند • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
استارت‌آپ‌ها برای اولین بار در مأموریت Transporter-6 SpaceX به فضا می‌روند • TechCrunch

اسپیس ایکس قرار است فردا صبح 114 محموله را با فالکون 9 به مدار زمین بفرستد که ششمین ماموریت برنامه اشتراک گذاری ماهواره کوچک خود است. اما در حالی که این شرکت موشک در حال حاضر در پرتاب ها استاد است – اسپیس ایکس به تازگی یک سال رکورد را با 61 پرتاب تنها در سال 2022 به پایان رساند – برای تعداد انگشت شماری از استارت آپ های فضایی، Transporter-6 نقطه عطفی است.

این استارت آپ ها شامل لانچر است که اولین ماموریت یدک کش فضایی خود را انجام می دهد. اولین نمایش فناوری در مدار توسط Magdrive. و Epic Aerospace که برای اولین بار یک یدک کش فضایی را نیز پرتاب می کنند.

مکس هاوت، مدیر عامل پرتاب کننده به TechCrunch گفت که این شرکت متوجه شد که پس از شروع برنامه اسپیس ایکس که به طور چشمگیری هزینه پرتاب را کاهش داد، فرصت بزرگی برای توسعه یک یدک کش فضایی وجود دارد. یدک کش لانچر که Orbiter نام دارد، محموله هایی را برای 10 مشتری جداگانه مستقر یا دریافت می کند. این شرکت همچنین در حال توسعه یک وسیله نقلیه پرتاب کوچک است. مدارگرد سومین مرحله آن خواهد بود.

هاوت گفت: یدک کش های فضایی بخشی از بازار را برای مشتریانی پر می کنند که به یک مدار خاص نیاز دارند اما می خواهند کمتر از هزینه پرتاب موشک اختصاصی بپردازند.

“در پایان روز، اگر به یک مدار خاص با هزینه بالاتر نیاز دارید، همیشه نیاز به یک موشک اختصاصی وجود دارد، و در نهایت ما در آنجا رقابت خواهیم کرد، اما یدک کش فضایی واقعا به مفیدتر کردن آن پروازهای مشترک کمک می کند زیرا شما می توانید او گفت که به بیش از یک مدار برسد.

لانچر تنها شرکتی نیست که به بازار در حال ظهور یدک کش فضایی چشم دوخته است. Epic Aerospace، که خود را به عنوان یک شرکت شبکه حمل و نقل فضایی معرفی می کند، برای اولین بار یک یدک کش Transporter-6 را نیز راه اندازی خواهد کرد. شرکت های خدمات فضایی Momentus، D-Orbit و Exolaunch نیز ماهواره هایی را برای مشتریان در این ماموریت مستقر یا میزبان خواهند کرد.

ممکن است به نظر برسد که بازار یدک کش فضایی در حال حاضر مملو از بازیکنان است، اما هاوت گفت که برندگان نهایی دور از انتظار هستند.

استارت‌آپ‌ها برای اولین بار در مأموریت Transporter-6 SpaceX به فضا می‌روند • TechCrunch

اعتبار تصویر: استارتر/جان کراوس/فلیکر (در یک پنجره جدید باز می شود)

اگر به بیانیه های مطبوعاتی نگاه کنید، به نظر می رسد که شرکت های زیادی در حال ساخت یدک کش های فضایی هستند. اما اگر به مشتریان نگاه کنید، بسیار جدید است و هیچ‌کس هنوز قابلیت انتقال واقعاً بزرگی را که برای شرکت‌های ماهواره‌ای مفید باشد نشان نداده است.»

Magdrive، یک استارت آپ مستقر در بریتانیا که یک موتور پیشران فضاپیما با رانش بالا را توسعه می دهد، همچنین برای اولین بار برای نمایش فناوری در مدار به فضا خواهد رفت. نمونه اولیه سیستم نیروی محرکه انرژی را از پنل های خورشیدی روی برد می گیرد، آن را در سطوح مختلف قدرت ذخیره و تخلیه می کند.

مارک استوکس، مدیرعامل Magdrive به TechCrunch گفت: «ماموریت 12 ماه طول می‌کشد، اما هدف ما این است که در اسرع وقت گزینه‌های شارژ و دشارژ را در اسرع وقت آزمایش کنیم تا داده‌های بیشتری را دریافت کنیم.

Transporter-6 قرار است در ساعت 9:56 صبح به وقت شرق از ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال بلند شود. این پانزدهمین پرواز تقویت کننده فالکون 9 با نام B1060 خواهد بود. Transporter-6 همچنین ماهواره هایی را برای Planet Labs و Spire Global و همچنین محموله های دیگر برای مشتریان علمی، تحقیقاتی و تجاری حمل خواهد کرد.

این پرتاب به صورت زنده در وب سایت SpaceX پخش خواهد شد.