منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • ارزش گذاری تک شاخ فین تک در سال 2022 به شدت کاهش می یابد

ارزش گذاری تک شاخ فین تک در سال 2022 به شدت کاهش می یابد

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ارزش گذاری تک شاخ فین تک در سال 2022 به شدت کاهش می یابد

ارزش گذاری تک شاخ فین تک در سال 2022 به شدت کاهش می یابد

فین تک داغ بود در سال 2021، اما در آینده… شاید خیلی داغ باشد؟

این بخش در سال گذشته رشد کرد و شاهد سرمایه‌گذاری بی‌سابقه – 132 میلیارد دلار در سطح جهان، طبق گزارش CB Insights – بود و بسیاری از استارت‌آپ‌ها به ارزش‌های بالایی رسیدند، از جمله Stripe با 95 میلیارد دلار، Klarna با 45 میلیارد دلار و Plaid با 13 میلیارد دلار. در حالی که این شرکت‌ها دارای پایگاه‌های مشتری و محصولات بسیار واقعی هستند، تصور اینکه حداقل برخی از این ارزش‌گذاری‌ها با تبلیغات پشتیبانی می‌شوند، سخت نیست.

در اینجا دومینوها شروع به سقوط کرده اند. در ماه ژوئیه، استارت‌آپ سوئدی buy-now و بعداً پرداخت، Klarna، 800 میلیون دلار با ارزش جدید 6.7 میلیارد دلار جذب کرد. این نشان دهنده کاهش خیره کننده 85 درصدی ارزش گذاری در تقریباً یک سال است. اوه

اما این که سباستین سمیاتکوفسکی، مدیرعامل کلارنا، یکی از معدود افرادی بود که از واقعیت‌های ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها در این بازار ابایی نداشت، حداقل مایه طراوت بود. او بله را گرفت توییتر پس از اینکه Klarna رتبه پایین‌تر جدید خود را اعلام کرد تا شرایط فعلی بازار را تأیید کند و گفت که رتبه پایین‌تر به این معنا نیست که در واقع عملکرد بسیار بدتری دارد و به سودآوری و رشد در بازارهای جدید اشاره کرد. از آن زمان، Klarna به راه اندازی در مناطق جغرافیایی جدید ادامه داده است.

پس دیگر موفقیت‌های فین‌تک در سال گذشته چگونه عمل می‌کنند؟ خب خیلی گرم نیست