منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • آیا ظاهر سام بنکمن-فرید یک اجرا بود؟ • TechCrunch

آیا ظاهر سام بنکمن-فرید یک اجرا بود؟ • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آیا ظاهر سام بنکمن-فرید یک اجرا بود؟ • TechCrunch

سام بنکمن-فرید، بنیانگذار FTX، امروز از یک مکان نامشخص در باهاما با خبرنگار اندرو راس سورکین درباره رویداد DealBook صحبت کرد، بحثی که تیم حقوقی او “بسیار” آن را قبول ندارد، او با پوزخندی پسرانه به سورکین گفت.

بیل آکمن، میلیاردر صندوق تامینی، پس از آن توییت کرد که فکر می کند “SBF”گفتن حقیقت” اما ما چندان مطمئن نیستیم. در واقع، پس از تماشای پخش زنده، ما هنوز در حال مشکل هستیم که آیا او معتبر بود.

در طول رفت و برگشت، بانکمن-فرید تقریباً کاملاً آماتور به نظر می‌رسید، و اصرار داشت که آگاهانه وجوه بین FTX و شرکت تجاری تحت کنترل خود، Alameda Research را ادغام نکرده است، جایی که مشخص شد صرافی از آن زمان تاکنون 10 میلیارد دلار دارایی مشتری را وارد کرده است. به Alameda برای استفاده در فعالیت های تجاری، اعتباری و سرمایه گذاری.

اگرچه به نظر می رسد بین 1 تا 2 میلیارد دلار گم شده باشد، و اگرچه گزارش شده است که مدیران شرکت یک “درپشتی” حسابداری برای دور زدن پرچم قرمز ایجاد کرده اند، وقتی سورکین در مورد وابستگی تیم ها به یکدیگر سوال کرد، بانکمن-فرید گفت که “صادقانه از این موضوع شگفت زده شده است. جایگاه آلامدا چقدر بزرگ بود، که نشان دهنده یک شکست دیگر در نظارت من و عدم انتصاب مسئول اصلی این امر است.

لازم به ذکر است که Bankman-Fried نه بار از “غفلت” استفاده کرد، حتی زمانی که به نظر می رسید دیگران را مقصر می داند. وی در پاسخ به این سوال که آیا اصلاً باید از حساب کاربران FTX پول می گرفت یا خیر، انگشت خود را به سمت Alameda گرفت و گفت: «من فرار نکردم. [it]، من دقیقا نمی دانستم چه خبر است. من اندازه موقعیت آنها را نمی دانستم. بسیاری از آن چیزهایی است که من در طول ماه گذشته یاد گرفته ام و در حالی که دیوانه وار در حال کندوکاو در آن هستم، یاد گرفته ام. بدیهی است، او افزود: «این یک اشتباه بسیار بزرگ است. من این را به عنوان یک حذف نسبتاً بزرگ نشان می دهم که بیشتر از آن آگاه نبودم.”

در بسیاری از موارد در طول مکالمات خود با سورکین، بانکمن نیز دچار توهم به نظر می رسید. او گفت که قبل از اعلام ورشکستگی FTX – اقدامی که او با اکراه چهار روز پس از پیشنهاد اولیه آن را تایید کرد – “علاقه زیادی به تامین مالی وجود داشت. [FTX]. یک سود بسیار بسیار قوی، می دانید، میلیاردها دلار ارزش دارد.

واقعاً به نظر نمی رسید. همانطور که به خوبی مستند شده است، هیچ علاقه ای از طرف Binance وجود نداشت. هیچ علاقه ای از طرف حامیان سوخته او از این سرمایه گذاری وجود نداشت، که اتفاقاً بانکمن-فرید امروز در مصاحبه از آنها چشم پوشی کرد. (در پاسخ به سوال سورکین که آیا “Sequoia Capital، پارادایم و برخی شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر بسیار بزرگ” که FTX را تامین مالی می کنند، هرگز از Bankman-Fried پرسیده اند که او چه ریسکی می کند و “آیا آنها مسئولیتی دارند یا خیر”، او پاسخ داد: “نه، من این کار را نمی کنم. فکر کنید که آنها مسئول … بیشتر چیزی که آنها روی آن متمرکز بودند این بود که FTX می تواند به چه چیزی تبدیل شود …”)

در واقع، از بسیاری جهات، Bankman-Fried امروز بسیار شبیه به کسی بود که نمی‌داند زندگی‌اش به‌طور چشمگیری تغییر کرده است و در عوض معتقد است علی‌رغم اینکه مجبور به استعفا شده، هنوز هم می‌تواند نتیجه FTX را هدایت کند. (مدیرعامل جدید FTX، متخصص چرخش شرکت، مدیریت بانکمن-فرید را “شکست کامل کنترل شرکت” نامید.)

او از “دارایی های زیادی که در دسترس هستند” صحبت کرد [still at FTX]، اگرچه بسیاری از آنها مایع نیستند. ارزش آنها بسیار بیشتر از بدهی های جدید یک ماه پیش بود، حتی بسیاری از آنها یک سال پیش.» بانکمن-فرید به طور مشابه پیشنهاد کرد که نمی پذیرد که مشتریانش همه چیز را از دست بدهند.

او در پایان مصاحبه گفت: «من نمی‌توانم به شما قول بدهم و نمی‌توانم به کسی قولی بدهم، و واقعاً تا حد زیادی از دست من خارج است. اما من فکر می کنم ارزش بررسی دارد [a pathway forward] زیرا فکر می‌کنم اگر یک تلاش واقعا قوی و هماهنگ وجود داشته باشد، این احتمال وجود دارد که مشتریان بسیار هدفمندتر شوند – نمی‌دانم، شاید حتی کاملاً.

این نمایش آنقدر عجیب بود که ما تعجب کردیم که چرا برخی از پیچیده ترین سرمایه گذاران جهان در وهله اول آن را روی یک پایه قرار دادند.

البته، همانطور که به سورکین گفت، او “ماه بدی را سپری می کند” و خنده تماشاگران را برانگیخت. با این حال، به همان اندازه محتمل است که بنکمن-فرید و حلقه او بر این استدلال پافشاری کنند که او صرفاً بی کفایت بوده – در بالای سرش – و هرگز عمداً درگیر جعل نبوده است.

یک تفاوت بزرگ وجود دارد. دادستان های ایالات متحده می توانند علیه فردی که به بی کفایتی یا سهل انگاری متهم شده است شکایت مدنی ارائه دهند و این شخص می تواند عواقب مالی قابل توجهی را متحمل شود. اما اگر ثابت شود که شخصی قصد فریب دیگران را داشته است، کلاهبرداری روی میز است که به معنای زندان روی میز است. این می تواند به معنای آینده بسیار تیره تری برای Bankman-Fried باشد.

دفتر دادستانی ایالات متحده در منهتن قبلاً تحقیقاتی را در مورد FTX آغاز کرده است. SEC و DOJ نیز، به طور طبیعی، در حال حفاری و تلاش برای تعیین اینکه آیا مانورهای Bankman-Fried برای کلاهبرداری بوده یا در عوض یک سری اشتباهات حیرت انگیز بوده است.

وسوسه انگیز است که به این نتیجه برسیم که بنکمن-فرید تصمیمات خود را آگاهانه گرفته است. با توجه به وضعیت او به عنوان یک “نابغه کریپتو” تا همین اواخر، تصور اینکه او تا این حد نادان بود دشوار است. اما امروز اجرای بسیار خوبی بود، اگر اینطور باشد.