منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • Starlink یک موسسه خیریه نیست، اما جنگ در اوکراین یک فرصت تجاری نیست • TechCrunch

Starlink یک موسسه خیریه نیست، اما جنگ در اوکراین یک فرصت تجاری نیست • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Starlink یک موسسه خیریه نیست، اما جنگ در اوکراین یک فرصت تجاری نیست • TechCrunch

آنچه که در اوایل سال جاری به نظر می‌رسید یک اقدام فداکارانه تکنوتوپیستی بود، استقرار گسترده پایانه‌های استارلینک در اوکراین، با اختلاف نظر اسپیس‌ایکس و دولت‌ها بر سر اینکه چه کسی باید هزینه این کمپین بی‌سابقه کمک را بپردازد، بدتر شده است. برخی انتظار دارند ایلان ماسک – یکی از ثروتمندترین مردان جهان – سرفه کند، در حالی که برخی دیگر می گویند ثروتمندترین مرد نظامی جهان نیز باید سرفه کند. هر دوی این ادعاها شایستگی دارند، اما این بازی جوجه مالی به قیمت جان اوکراینی ها تمام خواهد شد.

این تلاش در اواخر فوریه، درست چند روز پس از حمله روسیه به اوکراین آغاز شد. ماسک گفت که پایانه های Starlink “در راه هستند” اما جزئیات کمی ارائه کرد. بسیاری از این رویکرد حداقلی و تبلیغاتی به معنای آن چیزی است که به وضوح نشان می دهد: اینکه SpaceX خود پایانه ها را به صورت رایگان یا با درک کمی از خریدشان ارائه می کند.

مورد دوم واقع شد، زیرا معلوم شد که USAID برای برخی، دولت های لهستان و سایر کشورهای اروپایی هزینه بیشتری را پرداخت کرده اند و سازمان های مختلف نظامی و غیردولتی در هزینه حمل و نقل، نصب و ظاهراً ماهانه مشارکت داشته اند. هزینه برای خدمات خود USAID یک “تعداد ذینفعان” را توصیف کرد که در آن زمان اولین موج حمایتی را به مبلغ 15 میلیون دلار ارائه کردند.

اما هزینه ها یکبار نبود. ماسک اخیراً در توییتی اعلام کرد که 25000 پایانه در اوکراین مستقر شده است که 5 برابر محموله اولیه است – هزاران نفر در جنگ نابود شده اند و به تعداد بیشتری نیاز است. هزینه اتصال برای بالاترین سطح خدمات، 4500 دلار در ماه برآورد می شود. بر اساس برآوردهای ذکر شده توسط CNN، این امر ماهیانه 75 میلیون دلار به هزینه های جاری اضافه می کند.

برخی به طور قابل درک عقلانیت تکیه بر این فناوری جدید و اثبات نشده در میدان جنگ را زیر سوال برده اند، اما گزارش های ارتش این کشور نشان می دهد که این فناوری بسیار مفید بوده است. واقعیت این است که این قابلیت با روحیه ای که پیشنهاد شده بود پذیرفته شد و از حداکثر ظرفیت خود استفاده کرد، اما طول مدت و مقیاس جنگ باعث شد که وضعیت پیرامون استارلینک فراتر از محدوده اصلی خود توسعه یابد.

درست است که اسپیس ایکس نمی تواند به طور کامل مسئول ده ها میلیون دلار هزینه، خدمات رایگان یا درآمد از دست رفته باشد (اما پول باید تعریف شود). اما بازی قربانی نیز خوب نیست: آنها به قصد ارائه خدمات گران قیمت و ضروری در یک کشور جنگ زده، ظاهراً بدون هیچ برنامه واقعی برای پوشش هزینه ها، به این چشم ها رفتند.

از طرفی دولت ها هم وارد این ماجرا شدند. آنها به سختی انتظار داشتند که SpaceX هزینه سخت افزار و نرم افزار را خودشان پوشش دهد، یا اگر چنین می کردند، باید آن را به صورت مکتوب دریافت می کردند. اما از آنجایی که آنها مقداری از آن را تأمین مالی کرده اند، آیا این بدان معناست که آنها برای همه چیز آماده هستند؟

در همین حال، ارتش اوکراین به خدمات متکی است و آنها حق دارند که می‌گویند هر اتفاقی بیفتد، هر کسی که IOU را بنویسد، پایانه‌ها باید روشن بمانند – وگرنه سربازانی که از کشورشان دفاع می‌کنند در معرض خطر مستقیم و فوری قرار خواهند گرفت.

این بن بست سه طرفه راه حل آسانی ندارد، بنابراین بیایید با آنچه می دانیم شروع کنیم نیاز دارد اتفاق بیفتد: اتصال Starlink باید در اوکراین با هزینه اسمی برای آنها ادامه یابد، نه برای همیشه، بلکه به طور نامحدود. هر نتیجه دیگری برای همه درگیرها بسیار فاجعه آمیز است.

بنابراین اینترنت روشن می ماند. چه کسی برای این هزینه پرداخت می کند؟ اگر اسپیس ایکس می‌خواهد کسی درخواستش را جدی بگیرد، باید با توپ بازی کند و این به معنای شفافیت در مورد هزینه‌ها و پرداخت‌های واقعی است. ناگفته نماند که ماسک باید از شیطنت‌های آزاردهنده و خودشیفته خود دست بردارد – بیش از حد در خطر است که در خودخواهی همیشگی‌اش افراط کند.

مالیات دهندگان در ده ها کشور قبلاً هزینه آن را پرداخت کرده اند و احتمالاً برای ماه ها، اگر نه سال ها، به این کار ادامه خواهند داد. هزینه های واقعی چقدر است؟ 4500 دلار برای هر پایانه دسترسی بیش از حد به نظر می رسد، برای یک چیز – این یک قیمت خرده فروشی برای پذیرندگان اولیه است، نه قیمت عمده برای شرکای دولتی در یک عملیات نجات دهنده. پنتاگون ممکن است مدلی از صرفه جویی نباشد، اما در این شرایط قیمت تمام شده را قبح و زشت است. (ناگفته نماند، این احتمالا بهترین روابط عمومی ممکنی است که شرکت می تواند دریافت کند زیرا تلاش می کند تقاضا برای خدمات مصرف کننده در دنیای واقعی خود را افزایش دهد. پول نمی تواند این نوع قرار گرفتن در معرض را بخرد.)

دولت ها همچنین باید یک عدد را انتخاب کنند و در مورد آنچه که می تواند و نمی تواند به عنوان بخشی از بسته کمکی ارائه شود، روشن باشد. مقامات اوکراینی بدون شک خوشحال خواهند شد که هر پایانه استارلینک موجود در روز بعد به کشور ارسال شود، اما این امکان پذیر نیست زیرا سایر اشکال کمکی که مفید باشند امکان پذیر نیستند، برای مثال برخی از دارایی های نظامی که بسیار گران یا دشوار هستند. صرفه جویی کردن

هزینه حمایت از دفاع اوکراین بالا است و ایالات متحده میلیاردها دلار را به این امر اختصاص می دهد. چه مقدار از این پول صرف اتصال Starlink می شود؟ شماره ای را انتخاب کنید و مذاکره را شروع کنید. ماهی 10 میلیون دلار است؟ 20 میلیون دلار؟ این هزینه ها به چه چیزی بستگی دارد، چگونه پیگیری می شود؟

SpaceX می تواند این مقدار را جذب کند و سطح مورد توافقی از خدمات و سخت افزار را ارائه دهد. همانطور که همه از حرکت سریع در ماه فوریه استقبال می کنند، چند تماس تلفنی عجولانه و گفتگوهای “ما می توانیم این اتفاق بیفتد” به منزله یک برنامه بلند مدت برای پوشش هزینه های اجرایی نیست که به صدها هزینه رسیده است. میلیون ها دلار و زندگی چند اوکراینی.

مانند هر معامله دیگری، همه را کمی ناراضی خواهد گذاشت – اما هیچ کس را کنار گذاشته، شکسته یا مرده نخواهد گذاشت. این وضعیت پیچیده و ناخوشایند نتیجه آمادگی و ارتباط ناکافی گروهی از ذینفعان در حال تغییر است. آنچه از SpaceX و شرکای دولتی آن نیاز است انگشت اشاره نیست، بلکه شفافیت و تعهد است.