منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • Pasqal 100 میلیون دلار برای ساخت رایانه کوانتومی اتمی خنثی جمع آوری می کند • TechCrunch

Pasqal 100 میلیون دلار برای ساخت رایانه کوانتومی اتمی خنثی جمع آوری می کند • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Pasqal 100 میلیون دلار برای ساخت رایانه کوانتومی اتمی خنثی جمع آوری می کند • TechCrunch

Pasqal، یک استارتاپ محاسبات کوانتومی مستقر در پاریس، امروز اعلام کرد که 100 میلیون دلار بودجه سری B ارائه شده توسط Temasek سنگاپور جذب کرده است. علاوه بر Temasek، سرمایه گذاران فعلی Quantonation، Defense Innovation Fund، Daphni و Eni Next، و همچنین سرمایه گذاران جدید صندوق شورای نوآوری اروپا (EIC)، Wa’ed Ventures و Bpifrance (از طریق صندوق سرمایه گذاری بزرگ خود) نیز در این دور شرکت کردند. .

چیزی که باعث می شود Pasqal که در اوایل سال 2019 تاسیس شد، در حوزه شلوغ استارت آپ های محاسبات کوانتومی متمایز شود، این است که این شرکت روی محاسبات کوانتومی با اتم های خنثی شرط بندی می کند. این یک رویکرد نسبتا جدید و بالقوه تغییر دهنده بازی برای ساخت پردازنده های کوانتومی است. به جای یون‌های به دام افتاده (مانند IonQ) یا رایانه‌های کوانتومی ابررسانا (مانند IBM)، پردازنده‌های کوانتومی اتم خنثی از لیزر برای نگه داشتن اتم‌ها با موچین‌هایی که اساساً نوری هستند، استفاده می‌کنند.

همانطور که می‌توانید تصور کنید، ساخت فناوری برای نگه داشتن یک اتم – و فقط یک اتم – در این تله چالش‌های خاص خود را ایجاد کرد، اما اکنون این یک مشکل حل شده است. مزیت اینجا این است که وقتی بتوانید این کار را همزمان با صدها اتم انجام دهید، می توانید هم یک ماتریس بسیار متراکم از کیوبیت ها ایجاد کنید و هم یک ماتریس که با استفاده از روش های هولوگرافیک، می توانید در فضای سه بعدی در صورت نیاز برای یک الگوریتم معین، مرتب کنید. و همه اینها در دمای اتاق اتفاق می افتد. این تقریباً باعث می‌شود این ماشین‌ها به آرایه‌های دروازه‌ای قابل برنامه‌ریزی میدانی (FPGA) نسبت به پردازنده‌های کوانتومی سنتی‌تر نزدیک‌تر شوند. می‌توانید مقاله پاسکال در مورد این فرآیند را با جزئیات بیشتری در اینجا بیابید، و همچنین شایان ذکر است که آلن اسپکت، که جایزه نوبل را برای کارش در مورد درهم تنیدگی کوانتومی در سال 2022 دریافت کرد، یکی از بنیان‌گذاران پاسکال است.

Pasqal 100 میلیون دلار برای ساخت رایانه کوانتومی اتمی خنثی جمع آوری می کند • TechCrunch

اعتبار تصویر: پاسکال

همانطور که ژرژ اولیویه ریموند یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل Pasqal به من گفت، این شرکت قبلاً نشان داده است که می تواند بیش از 300 اتم را همزمان کنترل کند. او توضیح داد: داشتن تنها یک اتم در پرتو لیزر و مشاهده و کنترل آن بسیار دشوار است. اما هنگامی که به آن دست یافتید، تقریباً به راحتی می توانید آن را افزایش دهید و می توانید آرایه هایی را به هر شکلی که می خواهید ایجاد کنید. توانایی بسته بندی این اتم ها در یک آرایه بسیار متراکم، با تنها چند میکرون بین کیوبیت، می تواند به این فناوری برتری دهد.

ریموند خاطرنشان کرد که با وجود برخی از این قابلیت‌های اساسی در حال حاضر، تیم در حال کار بر روی ساخت سیستم کنترل کوانتومی است تا بتواند اجرای الگوریتم‌های کوانتومی را آغاز کند. و در حالی که استارت‌آپ‌هایی وجود دارند که بر روی ساخت سخت‌افزار کنترل کوانتومی تمرکز می‌کنند، هیچ یک از آنها برای اتم‌های خنثی بهینه‌سازی نشده‌اند، بنابراین شرکت تصمیم گرفت سیستم خود را بسازد.

واضح است که تیم Pasqal نسبت به سیستم خود کاملاً خوشبین است و ریموند معتقد است که این تیم می‌تواند در سال 2024 به مشتریان بالقوه خود یک “مزیت تجاری کوانتومی” نشان دهد. او معتقد است که سیستمی با 200 تا 300 کیوبیت نیاز خواهد داشت.

در این مرحله، اکثر محققان بر این باورند که ما شاهد روند صنعت به سمت یک فناوری برای حل هر الگوریتم نخواهیم بود. در عوض، فناوری‌های کوانتومی مختلف نقاط شیرین خود را برای حل مسائل مختلف پیدا خواهند کرد. برای Pasqal، تیم بر این باور است که سیستم آن به ویژه برای مشکلات گراف محور کار خواهد کرد. او توضیح داد: «چالش‌های محاسباتی زیادی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را به شکل نمودار بازنویسی کنید. کاری که می‌توانیم با اتم‌ها انجام دهیم این است که می‌توانیم شکل آن نمودار را نشان دهیم و پیچیدگی الگوریتم را در آن هندسه بسازیم. به هر حال، به جای استفاده از هزاران گیت کوانتومی، فقط با پیاده سازی چند تا از آنها، می توانید الگوریتم خود را اجرا کنید و سپس خطاپذیر هستید.

این شرکت در حال حاضر با شرکت‌هایی مانند Crédit Agricole CIB، BASF، BMW، Siemens، Airbus، Johnson & Johnson و Thales کار می‌کند تا به آنها کمک کند تا بفهمند فناوری‌هایش کجا می‌تواند نیازهای تجاری آنها را برطرف کند.

کریستوف جورچاک، شریک مدیریت Quantonation گفت: «ما به این نقطه عطف جدید در توسعه PASQAL بسیار افتخار می کنیم، که این شرکت را به یک رهبر جهانی تبدیل می کند. Quantonation از زمان جدا شدن از موسسه Optique از این شرکت پشتیبانی کرده است. این اولین گسترش مجموعه Quantonation است و واقعاً برتری تحقیقات فرانسوی و رقابت اکوسیستم کوانتومی فرانسه را نشان می دهد.