منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • Money Fellows، یک شرکت فین‌تک مصری که مدارهای پول دیجیتالی می‌کند، 31 میلیون دلار کمک مالی جمع‌آوری کرد • TechCrunch

Money Fellows، یک شرکت فین‌تک مصری که مدارهای پول دیجیتالی می‌کند، 31 میلیون دلار کمک مالی جمع‌آوری کرد • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Money Fellows، یک شرکت فین‌تک مصری که مدارهای پول دیجیتالی می‌کند، 31 میلیون دلار کمک مالی جمع‌آوری کرد • TechCrunch

Fintech Money Fellows 31 میلیون دلار در آنچه که به عنوان اولین پایان سرمایه گذاری سری B خود توصیف می کند، جمع آوری کرده است. این دور که استارتاپ انتظار دارد در ماه های آینده پر کند، توسط CommerzVentures، Middle East Venture Partners (MEVP) و Arzan رهبری شد. سرمایه خطرپذیر.

سایر سرمایه گذاران شرکت کننده عبارتند از Partech، Sawari Ventures، Invenfin، National Investment Company (NIC)، 4DX Ventures و P1Ventures. Money Fellows از زمان آغاز به کار خود 37 میلیون دلار در مجموع بودجه جمع آوری کرده است.

پیش فرض Money Fellows دیجیتالی کردن حلقه‌های پول یا آنچه به عنوان انجمن‌های پس‌انداز و اعتبار چرخشی (ROSCAs) شناخته می‌شود، سیستمی است که در آن گروهی از افراد توافق می‌کنند که پول را در یک دوره واریز کنند و در نتیجه پس‌انداز و جمع‌آوری کنند.

ROSCAها، که احمد وادی، مدیر عامل Money Fellows می‌گوید یک فرصت 700 میلیارد دلاری در سطح جهانی است، در بیش از 90 بازار نوظهور و در حال توسعه با چندین نام بسیار محبوب هستند: Esusu یا ajo در نیجریه، Kameti یا صندوق چیت در هند و Gameya در مصر. اما وادی برای اولین بار در هیچ یک از این کشورها مانی فلووس را آزمایش نکرد، بلکه در آلمان، جایی که در آن زمان زندگی می کرد، بود. در آنجا، دسترسی وادی به خدمات مالی دشوار بود، زیرا او سابقه اعتباری نداشت. او فکر می کرد که با تکرار سیستم گامیا در کشور اروپایی، می تواند یک سیستم تامین مالی جایگزین برای افرادی مانند او فراهم کند. با این حال، فرزندخواندگی در آنجا مهم نبود، و نه در بریتانیا، که ایستگاه بعدی او بود.

وادی گفت: «آلمان آن فرهنگ را نداشت و در مقطعی به نظر می رسید که رفتن به بریتانیا منطقی بود، جایی که جوامع آسیایی، آفریقایی و عربی وجود دارند که به طور سنتی از این مدل استفاده می کردند. اما ما متوجه شدیم که مردم به آن نیاز ندارند، زیرا آنها یک سیستم مالی پیشرفته دارند.

از سوی دیگر، مصر دارای یک سیستم ROSCA در حال کار است و Wadi که اهل کشور است، آن را به عنوان سومین تلاش در سال 2017 انتخاب کرد. یک سال بعد این پلت فرم را راه اندازی کرد.

ROSCA ها اینگونه کار می کنند. فرض کنید 10 نفر دور هم جمع شوند و توافق کنند که به مدت ده ماه ماهیانه 1000 دلار بپردازند. در پایان هر ماه، یک عضو 10000 دلار دریافت می کند و به چرخش خود ادامه می دهد تا زمانی که همه پرداخت خود را دریافت کنند. این سیستم با دوستان یا خانواده‌های تنگ دستی بهتر کار می‌کند، زیرا وقتی غریبه‌ها درگیر آن هستند می‌تواند خطرناک باشد. با این حال، این ROSCA آفلاین را محدود می کند زیرا ممکن است شرکت کنندگان برای دسترسی به سرمایه بیشتر مشکل پیدا کنند. اما با Money Fellows، افراد دارای تعداد بیشتری از شرکت‌کنندگان هستند – که هر یک از آنها فرآیند ارزیابی اعتبار را طی می‌کنند – در مصر تا بتوانند گروه‌های ROSCA را از طریق برنامه آن تشکیل دهند و به آنها بپیوندند. بازیگران جهانی مشابه شامل فین‌تک پاکستان Oraan و StepLadder مستقر در بریتانیا هستند.

Money Fellows کاربران خود را بسته به جایی که در چرخه ROSCA هستند و زمانی که پول دریافت می کنند، به عنوان وام گیرنده، پس انداز یا برنامه ریز طبقه بندی می کند. برای کاربرانی که اسلات های اولیه آن را انتخاب می کنند، یک بار هزینه خدمات حدود 6٪ دریافت می کند. نرخ پایین خط کاهش می یابد و تبدیل به نرخ مشوقی می شود که در پایان چرخه به مصرف کنندگان پرداخت می شود.

«افرادی که می‌خواهند وام بگیرند می‌توانند اسلات‌هایی را در پلتفرم ما پیدا کنند. مردم نیز به دنبال پس انداز هستند. بنابراین، اگر در جایگاه شماره یک هستید، شما یک وام گیرنده خالص هستید، بنابراین ما هزینه ای دریافت می کنیم. اگر در جایگاه شماره دو هستید، مقداری کمتر از شما هزینه می کنیم. هر چه بخواهید تا پایان این ROSCA صبر کنید، کاهش می یابد، جایی که ما با یکی از جذاب ترین مشوق های پس انداز در کشور مشوق مصرف کنندگان می شویم.”

هر کسب‌وکار فین‌تک که به یک شکل وام‌دهی را شامل می‌شود، باید با پیش‌فرض‌ها مقابله کند. Money Fellows تفاوتی ندارد. طراحی آگاهانه آن نیز چنین مواردی را در نظر می‌گیرد و الزامات ذخیره و ذخیره را ایجاد کرده است تا اطمینان حاصل شود که مشتریان همچنان پرداخت‌ها را دریافت می‌کنند، حتی زمانی که سایر شرکت‌کنندگان اهداف خود را از دست می‌دهند. به گفته مدیرعامل، Money Fellows برای هر ROSCA جدیدی که راه اندازی می شود، ذخایری را کنار می گذارد و با پیروی از برنامه تدارکات، هرگونه نکول از این صندوق ها را پوشش می دهد.

نکته خوب در مورد ROSCA در مقابل امور مالی مصرف کننده این است که همه افراد دارای اعتبار یکسان نیستند. بنابراین، اگر اسلات شماره پنج شما، برای مثال، زمانی که 10000 دلار دریافت می‌کنید، فقط باید 5000 دلار را پس بدهید زیرا از نظر تاریخی 500 دلار در پنج ماه گذشته پرداخت کرده‌اید. “به همین دلیل است که ما محافظه کارتر هستیم. ما افراد را فقط به مقادیر محدود نمی کنیم. ما همچنین آنها را به اسلات های خاص محدود می کنیم زیرا می دانیم که کدام اسلات ها خطر بیشتری یا کمتری دارند. این یکی دیگر از زیبایی‌ها و روشی است که ما پیش‌فرض‌ها را با استفاده از Rosco به عنوان موتور مالی در مقایسه با مدل معمولی مصرف‌کننده و تامین مالی خرد کنترل می‌کنیم.»

Money Fellows، یک شرکت فین‌تک مصری که مدارهای پول دیجیتالی می‌کند، 31 میلیون دلار کمک مالی جمع‌آوری کرد • TechCrunch

اعتبار تصویر: همراهان پول

فین‌تک همچنین شامل یک بازی B2B می‌شود که در آن با بازرگانان مختلف در مصر همکاری می‌کند تا محصولات خود را در این برنامه بفروشند تا مشتریانش بتوانند از تخفیف برخوردار شوند. Fintech علاوه بر دریافت هزینه در ROSCA های خود، از نشانه گذاری این محصولات کمیسیون نیز ایجاد می کند. این شرکت قصد دارد خدمات مالی بیشتری مانند خرید اکنون پرداخت کن، بازنشستگی و کارت‌ها را ارائه دهد، جایی که فین‌تک چهار ساله قصد دارد هزینه‌های مبادله‌ای بپردازد.

Money Fellows بیش از 4.5 دارد. میلیون کاربر ثبت نام شده در پلتفرم آن؛ با این حال، تنها 7٪ کاربران فعال ماهانه هستند. میانگین بلیط پرداخت برای هر کاربر حدود 23000 EGPU (1100 دلار) است. این شرکت که به عنوان “یکی از برنامه های مالی مورد علاقه مصری ها” در نظر گرفته می شود، ادعا می کند که رشد سالانه 8 برابری داشته است.

وادی گفت که برنامه Money Fellows با این بودجه، تسریع رشد با تنوع بخشیدن به سبد خدمات و گسترش محصولات خود در بخش‌های B2C و B2B، و همچنین گسترش جغرافیایی آن به آفریقا و آسیا است. «راستش را بخواهید، این مدل هنوز در مقیاس جهانی شکسته نشده است. مدیر عامل شرکت گفت: توسعه محصول و فناوری ما برای اطمینان از کامل بودن ROSCA ها و همچنین ترکیب مناسبی از وام گیرندگان، پس انداز کنندگان و برنامه ریزان زمان زیادی صرف کرده است. این تمرکز اصلی ما در چند سال گذشته بوده است، بنابراین اکنون زمان رشد فرا رسیده است، و بنابراین بسیاری از چیزهایی که در حال جمع‌آوری هستیم به شدت رشد می‌کنند یا بسیار سریع‌تر از آنچه انجام داده‌ایم رشد می‌کنند، و سپس امیدواریم که سعی کنید این را در بازارهای دیگر تکرار کنید.”

هانگوی معمبازی، شریک سرمایه گذاری در CommerzVentures، در مورد این سرمایه گذاری گفت: «انجمن های پس انداز و اعتبار چرخشی برای قرن ها عمیقاً در بازارهای نوظهور در سراسر جهان جاسازی شده اند. دیدن این مدل دیجیتال جدید توسط ROSCA بسیار عالی است [Money Fellows] از آفریقا بیرون می آیند و یک مدل قابل اعتماد برای ارائه راه حل های مالی ایجاد می کنند و استاندارد جدیدی برای استفاده از راه حل های محلی برای حل فرصت های جهانی ایجاد می کنند.