منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • IFC و سایر سرمایه گذاران تأثیرگذار به حمایت از استارت آپ ها در اوکراین با صندوق جدید 250 میلیون دلاری که بنیانگذاران را هدف قرار داده اند، بازگشته اند • TechCrunch

IFC و سایر سرمایه گذاران تأثیرگذار به حمایت از استارت آپ ها در اوکراین با صندوق جدید 250 میلیون دلاری که بنیانگذاران را هدف قرار داده اند، بازگشته اند • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
IFC و سایر سرمایه گذاران تأثیرگذار به حمایت از استارت آپ ها در اوکراین با صندوق جدید 250 میلیون دلاری که بنیانگذاران را هدف قرار داده اند، بازگشته اند • TechCrunch

منابع مالی برای استارت‌آپ‌های فناوری در اوکراین امسال به شدت کاهش یافته است، زیرا سرمایه‌گذاران (و LP‌های آن‌ها) از ریسک حمایت از ایده‌های بالقوه امیدوارکننده و افرادی که در بحبوحه حمله طولانی، مداوم و فزاینده زشت روسیه در این کشور گیر افتاده‌اند، محتاط شده‌اند. اما همانطور که اجمالی وجود دارد که جزر و مد در جنگ گسترده تر تغییر می کند، داستان جالبی در جبهه تامین مالی رخ داده است.

Horizon Capital، یک شرکت سرمایه گذاری مستقر در کیف، در حال جمع آوری 250 میلیون دلار سرمایه است که قصد دارد از آن برای حمایت از استارت آپ های فناوری در کشور و همسایه مولداوی استفاده کند. Horizon امروز اولین بسته شدن خود را به مبلغ 125 میلیون دلار برای صندوق اعلام کرد، چهارمین مورد با پیشنهاد شرکت مالی بین المللی بانک جهانی (IFC) به عنوان سرمایه گذار اصلی 30 میلیون دلار. IFC و Horizon تقریبا 15 سال است که با هم کار می کنند، اما این اولین سرمایه گذاری IFC در اوکراین از زمان حمله روسیه در فوریه است.

مشخصاً، سایرین در صندوق تاکنون سرمایه‌های مخاطره‌آمیز خصوصی نیستند، بلکه بنیادها و سرمایه‌گذاران تحت حمایت دولت هستند که این را به عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری تأثیرگذار با هدف بازسازی و دیپلماسی نرم دنبال می‌کنند. اینها شامل بانک اروپایی بازسازی و توسعه می شود. Deutsche Investitions- und Entwicklungsgesellschaft، صندوق سرمایه گذاری سوئیس برای بازارهای نوظهور؛ بانک هلند برای توسعه کارآفرینی؛ صندوق سرمایه گذاری NIS غربی؛ و صندوق صفر شکاف، که مشارکت بنیاد راکفلر و بنیاد جان دی و کاترین تی مک آرتور است.

این صندوق در زمان مناسبی برای تقویت اعتماد به فناوری، صنعتی که پایه‌ای قوی داشت و به نظر می‌رسید که در آستانه جنگ در اوکراین شتاب زیادی به دست می‌آورد، می‌آید.

پس از حمله روسیه به این کشور، جمعیت بخش فناوری دچار تحولات فوری زیادی شد. تعدادی از شرکت های فناوری غربی که در کشور فعالیت داشتند، به سرعت بسیج شدند تا تیم های خود را به مناطق امن در غرب اوکراین منتقل کنند. یا آنها را به طور کامل در کشورهای دیگر حذف کنید. آنهایی که ماندند این کار را به دلیلی انجام دادند و آن این نبود که به شغل قبلی خود ادامه دهند: بلکه پیوستن به تلاش های دفاعی و مقاومت بود. (برخی از این تلاش ها تمرکز بسیار تکنولوژیکی داشته اند، همانطور که قبلاً اشاره کردیم.)

از قضا، این از نظر نتایج تجاری دیر اجرا شد.

در ماه مه، بانک ملی اوکراین (NBU) با خوشحالی گزارش داد که صنعت فناوری اطلاعات این کشور – که برای سال‌ها در نقش‌های مختلف فعالیت می‌کرده است، شرکت‌های فناوری محلی و گروه‌های برون‌سپاری یا ماهواره‌ای را که از شرکت‌های دیگر بازارها حمایت می‌کنند – 2 میلیارد دلار به این کشور اختصاص داده است. درآمد در سه ماهه اول سال 2022، از 1.44 میلیارد دلار در سال قبل. سپس در ماه ژوئن، نیویورک تایمز در گزارشی درباره “بخش فناوری در حال شکوفایی اوکراین” گزارش داد و توضیح داد که چگونه صدها هزار مهندس هنوز در این کشور برای ادامه کار فقط به اینترنت و یک لپ تاپ نیاز دارند، علی رغم تخلیه ناگهانی و سایر اختلالات در بهره وری.

اما سیگنال‌های مربوط به آنچه در گوشه و کنار می‌آیند، قوی نیستند، با نظرسنجی ژوئن NBU از مشاغل اوکراینی، چشم‌انداز کلی تیره‌ای پیدا کرد: کاهش بهره‌وری، فشارهای کار، اخراج، تورم، کاهش مورد انتظار در سرمایه‌گذاری و موارد دیگر.

اکوسیستم استارتاپی اوکراین احتمالاً با توجه به همه موارد فوق در وضعیتی حتی ناپایدارتر قرار دارد. طبیعتاً یک کسب و کار نوپا نیاز به درجه خاصی از ثبات و حمایت دارد تا بتواند پا به عرصه بگذارد. آنهایی که بارگیری می شوند برای زنده ماندن به مشتریان نیاز دارند. کسانی که بدون چشم‌داشتی برای درآمد فوری می‌سازند، همانطور که اغلب در فناوری اتفاق می‌افتد، به بودجه خارجی نیاز دارند. و هیچ یک از این منابع درآمد اخیراً در اوکراین قوی نبوده است.

همه سرمایه گذاران خصوصی فرار نکرده اند: ff Venture Capital مستقر در نیویورک می خواهد یک صندوق 50 میلیون دلاری به طور خاص برای حمایت از بنیانگذاران اوکراینی جمع آوری کند (30 میلیون دلار از اواسط ماه جاری جمع آوری شده است).

هدف او تلاش برای بازیابی بخشی از شتاب اوکراین قبل از حمله روسیه است. ffVC خاطرنشان می کند که در سال 2020، 57 درصد از کل فعالیت سرمایه گذاری خطرپذیر در منطقه CEE را به خود اختصاص داده است که بالغ بر 1 میلیارد دلار بوده است. تنها یک سال بعد، در سال 2021، ffVC اشاره کرد که سرمایه گذاری در CEE به 3.6 میلیارد دلار رسیده است که اوکراین 832 میلیون دلار از آن را به خود اختصاص داده است، مانند BlackRock، ICONIQ، Lightspeed، Tiger Global، Insight و Andreessen Horowitz از جمله کسانی هستند که از این سرمایه گذاری حمایت می کنند. بنیانگذاران اوکراینی (البته برخی در خارج از خود کشور). او اذعان می کند: «از آغاز تهاجم، به شدت کاهش یافته است»، و اضافه می کند: «در جایی که دیگران ریسک را می بینند، ما فرصت می بینیم».

و این سناریو همچنین اساساً یک کارت دعوت برای سازمان هایی مانند IFC است تا وارد تصویر شوند.

لازم به ذکر است که ویلیام سونبورن، مدیر جهانی IFC و رئیس کمیته سرمایه گذاری، سال ها پیش در KKR گذرانده است، جایی که او تجربه خاصی در زمینه سرمایه گذاری در آنچه امیدوارکننده به نظر می رسد، دقیقا همان چیزی که بیشتر به نظر می رسد – لحظه نامناسب و بی امید خواهد داشت. .

مختار دیوپ، مدیر IFC در بیانیه‌ای گفت: «این سرمایه‌گذاری گواهی بر نسل جدیدی از کارآفرینان آینده‌نگر در اوکراین است که کسب‌وکارهایی با پتانسیل بالا را رهبری می‌کنند که به اقتصاد اوکراین کمک می‌کند تا انعطاف‌پذیری خود را بهبود بخشد.» هدف ما همراه با شرکا، تزریق سرمایه بسیار مورد نیاز به بخش فناوری اطلاعات اوکراین با تقویت نوآوری، ایجاد شغل و تشویق سرمایه گذاران برای بازگشت به بازار با وجود جنگ جاری است.»

از IFC و همه سرمایه‌گذاران اولیه نزدیک به خاطر برداشتن این گام متهورانه همراه با تیم متخصصان متعهد ما تشکر می‌کنیم، و تضمین می‌کنیم که کارآفرینان نوآور از اوکراین و مولداوی به سرمایه برای محرک رشد، کمک به نوسازی و احیای کشور‌هایشان و ایجاد اطمینان حاصل می‌کنند. لنا کوزارنی، بنیانگذار و مدیر عامل Horizon Capital در بیانیه ای گفت: مشاغل با درآمد خوب، پرداخت مالیات، مسئولیت اجتماعی و ارائه سیگنال قوی به دیگران که زمان سرمایه گذاری فرا رسیده است. ما مطمئن هستیم که این صندوق تاریخی یک موفقیت برجسته خواهد بود که هم بازده و هم تأثیرگذار خواهد بود.»