منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • Airly با شبکه ای از حسگرهای مقرون به صرفه با آلودگی هوا مبارزه می کند • TechCrunch

Airly با شبکه ای از حسگرهای مقرون به صرفه با آلودگی هوا مبارزه می کند • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Airly با شبکه ای از حسگرهای مقرون به صرفه با آلودگی هوا مبارزه می کند • TechCrunch

استارت‌آپ فناوری پاک Airly می‌خواهد با سنسورها و نرم‌افزارهای مقرون‌به‌صرفه به جوامع سراسر جهان کمک کند تا کیفیت هوا را بهبود بخشند. این استارت آپ مستقر در لندن و کراکوف امروز اعلام کرد که 5.5 میلیون دلار جمع آوری کرده است.

دور توسط سرمایه دقیقه اول و آزمایشگاه های Pi، با مشارکت سرمایه گذاران بازگشتی مانند دفتر خانواده سر ریچارد برانسون، AENU و Untitled رهبری شد. سرمایه گذاران جدید عبارتند از کال هندرسون، یکی از بنیانگذاران Slack، موسس Snowflake، Marcin Zukovki، و سرمایه گذاران نهادی Semapa Next و TO Ventures. این باعث می شود کل درآمد ایرلی تا مارس 2021 به 8.8 میلیون دلار برسد.

Airly در حال حاضر توسط بیش از 500 مقام محلی در بیش از 40 کشور استفاده می شود و 5000 حسگر آن در مجموع 40000 نقطه اندازه گیری فعال را پوشش می دهند. این شهرها شامل ورشو می شود، جایی که ایرلی 165 حسگر را نصب کرده است، که این شرکت می گوید بزرگترین شبکه نظارت بر کیفیت هوا در اروپا است. همچنین دارای شبکه های حسگر در شهرهای سراسر بریتانیا و اندونزی است.

تاکنون، ایرلی با JCDecaux، NHS، NILU (موسسه تحقیقات هوایی نروژ) وارد مشارکت استراتژیک شده است. همچنین با پروژه DivAirCity که توسط Horizon 2020 اتحادیه اروپا تامین می شود، شریک می شود.

ایرلی قصد دارد داشبوردی ایجاد کند که به کاربران امکان می دهد داده های بیشتری را نظارت کنند و بینشی در مورد تأثیر کیفیت هوا بر سلامت و چگونگی بهبود آن به دست آورند. این شامل یک تولید کننده گزارش، بینش، ردیابی تاثیر و رتبه بندی شهر خواهد بود. نقشه آنلاین و برنامه های موبایل اکنون به افراد یک جامعه اجازه می دهد تا کیفیت هوای اطراف خود را بر اساس داده های Airly بررسی کنند.

ایرلی پس از آن شروع به کار کرد که یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل ویکتور وارچالوفسکی و دو تن از دوستانش از دانشگاه فنی AGH در کراکوف در حال تمرین برای ماراتن بودند.

او به تک‌کرانچ گفت: «در طول مطالعه‌مان، به سختی با شدت مقابله کردیم و متوجه شدیم که به دلیل آلودگی هوا است. بنابراین ما سیستمی با استفاده از حسگرهای کیفیت هوای خودمان ساختیم تا به ما بگوید پاک‌ترین هوا کجاست و از آن فضاها برای آموزش خود استفاده کردیم.

بنیانگذاران ایرلی، میکال میشیک، ویکتور وارهالوسکی و الکساندر کونیور

بنیانگذاران ایرلی، میکال میشیک، ویکتور وارهالوسکی و الکساندر کونیور

پس از اینکه متوجه شدند افراد دیگر نیز همین مشکل را دارند، شروع به ساخت پلت فرم Airly برای نظارت بر کیفیت هوا در زمان واقعی کردند.

وارچالوفسکی توضیح داد که ایستگاه های نظارت بر کیفیت هوای دولتی معمولاً فقط در شهرهای بزرگ در دسترس هستند و به دلیل گران بودن آنها، اغلب فقط سه تا پنج ایستگاه وجود دارد که مناطق وسیعی از زمین را پوشش می دهند. نه تنها این، بلکه معمولاً چندین ساعت تاخیر در گزارش داده ها دارند.

Airly می خواهد این مشکل را با سنسورهای مقرون به صرفه ای که به راحتی نصب می شوند حل کند تا فرد بتواند در هر خیابانی از شهر باشد. آنها همچنین هر پنج دقیقه یک بار داده ها را به برنامه Airly ارسال می کنند، بنابراین می توان کیفیت هوا را در زمان واقعی کنترل کرد.

بینش‌های این پلتفرم به جوامع کمک می‌کند تا خطرات سلامتی ناشی از کیفیت پایین هوا را بر اساس استانداردهای WHO یا انتشار غیرقانونی در زمان واقعی ارزیابی کنند. روندها را برای شناسایی منابع آلودگی تجزیه و تحلیل می کند و توصیه هایی در مورد چگونگی بهبود کیفیت هوا ارائه می دهد. برای مثال، می‌تواند به جوامع بگوید که آیا باید مناطق کم انتشار، ممنوعیت سوخت جامد و خیابان‌های سبز مدارس را معرفی کنند. همچنین پیشرفت‌ها را پس از انجام این اقدامات دنبال می‌کند.

چند نمونه از نحوه استفاده از Airly شامل کمپین #LetSchoolsBreathe در بریتانیا است که در آن مانیتورهای Airly در 50 مدرسه نصب شده است. همچنین به یک شهر بزرگ در اروپای مرکزی کمک کرد تا شواهدی مبنی بر اینکه مناطق بدون سوخت طبق برنامه کار می کنند به دست آورد. جوامع از داده های جمع آوری شده توسط Airly برای لابی کردن مقامات محلی برای انجام اقداماتی در مورد کیفیت هوا استفاده کرده اند.

وارچالوفسکی گفت: «در مقیاس کلان، داده‌های ما بارها و بارها به انگیزه‌ای برای تغییر سیاست‌های محلی از نظر کاهش استفاده از سوخت جامد، ترافیک خودرو یا تأثیر بر آلاینده‌های محلی تبدیل شده است. ایرلی از سازمان‌ها در سفرشان برای حذف آلودگی، بهبود کیفیت هوا و حفاظت از سلامت عمومی حمایت می‌کند، زیرا داده‌ها اولین گام برای شهرها و جوامع عاری از آلودگی است. شما نمی توانید چیزی را که نمی توانید اندازه گیری کنید کنترل کنید.

ایرلی در حال حاضر دارای 500 مشتری پرداخت کننده است و از مدل “احساس به عنوان یک سرویس” استفاده می کند. مشتریان بر اساس تعداد گره هایی که به آن دسترسی دارند، اشتراک سالانه می پردازند و قیمت آن از 540 دلار برای هر گره در سال شروع می شود. برای نصب دستگاه ها یک بار هزینه راه اندازی وجود دارد.

یکی از رقبای اصلی Airly Breezometer است که (https://www.geektime.com/google-acquires-breezometer/) در سپتامبر توسط GOogle خریداری شد. مزیت رقابتی Breezometer وسعت پوشش شبکه کیفیت هوا آن است که بیش از 100 کشور را در بر می گیرد و وضوح 5 متر دارد. وارچالوفسکی گفت، اما Breezometer نمی تواند بینش های فرامحلی را که Airly می تواند ارائه دهد. رقیب دیگر Clarity است که با نرم افزار و سخت افزار یک پلتفرم کنترل و کیفیت هوا کامل می سازد. اما ایرلی مجموعه وسیع تری از اقدامات آلاینده دارد و همچنین توصیه هایی را بر اساس داده ها ارائه می دهد.

ایرلی از بودجه جدید خود برای تحقیق و توسعه و گسترش به بازارهای جدید استفاده خواهد کرد.

در بیانیه ای درباره این بودجه، برنت هابرمن، یکی از بنیانگذاران و رئیس اجرایی Firstminute Capital صندوق بنیانگذاران و شرکت Firstminute Capital گفت: “تکرار در لندن نشان می دهد که چگونه داده های کیفیت هوای محلی در زمان واقعی کاتالیزور برای اقدام برای سالم تر کردن فضاهای شهری ما است. و پایدارتر من از بسیاری از شهرها و دولت های محلی انتظار دارم که از داده های دقیق تر و محلی تر شروع کنند. Airly در خط مقدم ایجاد این زیرساخت داده و مبارزه ما با آلودگی هوا بوده است و ما بسیار مفتخریم که با رهبری مشترک سری A به حمایت خود ادامه می دهیم.