منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • “یک تراژدی کاملا قابل اجتناب” • TechCrunch

“یک تراژدی کاملا قابل اجتناب” • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
"یک تراژدی کاملا قابل اجتناب" • TechCrunch

اگر می‌خواهید بهتر درک کنید که سقوط صرافی ارزهای دیجیتال FTX چقدر بزرگ است، می‌توانید بدتر از صحبت با دیوید پکمن، کارآفرینی که تبدیل به سرمایه‌گذار شده است، انجام دهید. پس از 14 سال کار در شرکت سرمایه گذاری ونراک، پکمن – که سال ها پیش سرمایه گذاری ونراک در شرکت محصولات کلکسیونی دیجیتال Dapper Labs و حتی استخراج بیت کوین در خانه خود را سالها پیش رهبری کرد – به اشتیاق خود برای دارایی های دیجیتال روی آورد و سال گذشته به شرکت هفت ساله پیوست. شرکت قدیمی سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال CoinFund.

زمان بندی او بسته به دیدگاه شما از بازار یا بسیار خوب یا بسیار بد بود. در واقع، تا حدی به این دلیل که CoinFund یک سرمایه‌گذار اولیه در صرافی ارزهای دیجیتال در حال سقوط FTX بود، از Pacman خواستیم تا امروز با تلفن صحبت کنیم تا در مورد این هفته بسیار وحشی صحبت کنیم که با FTX پرطرفدار شروع شد و با ورشکستگی و استعفای شرکت به پایان رسید. بنیانگذار FTX سام بنکمن-فرید به عنوان مدیرعامل. موارد زیر گزیده‌هایی از آن مکالمه است که برای طولانی‌تر شدن کمی ویرایش شده است.

TC: آخرین باری که صحبت کردیم، تقریباً دو سال پیش، موج NFT تازه شروع شده بود. اکنون ما در مورد روزی صحبت می کنیم که یکی از بزرگترین صرافی های ارزهای دیجیتال در جهان به تازگی اعلام ورشکستگی کرد. در واقع، برای 130 شرکت تابعه دیگر اعلام ورشکستگی کرد. نظر شما در مورد این توسعه چیست؟

DP: من فکر می‌کنم که در چندین سطح کاملاً وحشتناک است. اول، این یک تراژدی کاملاً قابل اجتناب بود. این شکست شرکت ناشی از مجموعه ای از تصمیمات بد انسانی بود، نه یک کسب و کار شکست خورده. کسب و کار اصلی به خوبی در حال توسعه است. در واقع، حتی در بازار نزولی، بسیار سودآور و در حال رشد است. اینطور نیست که او از سرمایه خارج شده باشد یا قربانی محیط کلان باشد. اما رهبری او، ظاهراً بدون نظارت اندک، تصمیمات وحشتناکی گرفت و همه چیز را واقعاً اشتباه کرد. بنابراین فاجعه این است که چقدر می‌توانست از آن جلوگیری شود و چه تعداد قربانی وجود دارد، از جمله کارمندان و سهامداران و صدها یا حتی هزاران مشتری که تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. [by this bankruptcy].

همچنین به کل صنعت کریپتو لطمه وارد شده است، که قبلاً از سؤالاتی مانند “آیا اینجا مکانی کلاهبردار با کلاهبرداران نیست؟” فضا واقعا بد است و زمان زیادی طول می کشد تا از آن بیرون بیاید. اما نکات مثبتی نیز وجود دارد.

مثبت؟

خوب، نکته مثبت این است که فناوری شکست نخورد. بلاک چین ها شکست نخوردند. قراردادهای هوشمند هک نشده اند. همه چیزهایی که در مورد فناوری پشت کریپتو می دانیم به طرز درخشانی به کار خود ادامه می دهد. بنابراین اگر به دلیل طراحی نرم‌افزار معیوب، یا مقیاس‌پذیر نبودن بلاک‌چین‌ها یا هک‌های بزرگی که به مردم آسیب می‌زند، از کار افتاده باشد، فرق می‌کند. وعده بلندمدت معماری نرم افزار و فناوری کریپتو دست نخورده است. این مردم هستند که مدام اشتباه می کنند. ما امسال دو یا سه خطای بسیار بزرگ ساخته دست بشر داشتیم.

اخبار زیادی وجود دارد که آنچه را که اتفاق افتاده به طور کلی بیان می کند. چطور آن را توضیح می دهی؟

من هیچ اطلاع دست اولی از آنچه آنها واقعاً انجام داده اند یا نکرده اند ندارم. اما بدیهی است FTX و [the trading desk also owned and run by Sam Bankman-Fried] Alameda Research رابطه ای داشت که شاید برای همه سهامداران، کارمندان یا مشتریان شناخته شده نبود. و به نظر می رسد که FTX FTT را گرفته است، که توکن آنها است که در مقادیر زیادی توسط Alameda نگهداری می شود، و آنها آن را به عنوان وثیقه وثیقه گذاشتند و وام های بزرگ فیات در مقابل آن گرفتند. بنابراین آنها یک دارایی بسیار بی ثبات را گرفتند و آن را به عنوان وثیقه گذاشتند.

می توان تصور کرد که اگر هیئت مدیره ای از مدیران شرکت یا سرمایه گذاران از این موضوع اطلاع داشته باشند، کسی می گوید: «صبر کنید. اگر DFT 50% کاهش یابد چه اتفاقی می افتد؟ در کریپتو با فرکانس بالا اتفاق می افتد، اینطور نیست؟ پس چرا ما روی این دارایی بسیار بی ثبات شرط بندی می کنیم؟ و اتفاقاً نیم میلیارد دلار دارایی در اختیار بزرگترین رقیب ماست [Binance]. اگر آن را در بازار بریزند چه؟

بنابراین صرفاً عمل قرض گرفتن علیه او توصیه نمی شد. و سپس به نظر می رسد آنها همچنین درآمد آن وام را گرفته و آن را در دارایی های بسیار غیر نقدشونده سرمایه گذاری کرده اند، مانند نجات BlockFi یا سایر شرکت های خصوصی که FTX اخیرا خریداری کرده است. اما اینطور نیست که در صورت نیاز به بازپرداخت درآمد وام خود، بتوانند به سرعت آنها را بفروشند. آنها همچنین ظاهراً از وجوه مشتریان استفاده کرده و آنها را قرض داده اند یا حتی به شعبه تجاری خود وام داده اند. بنابراین همه آن چیزها فقط چیزهایی هستند که من فکر می کنم هیئت مدیره، اگر آنها در مورد آن می دانستند، مانند نه، نه.

اما هیئت مدیره ای وجود نداشت، که با توجه به سرمایه گذاری خطرپذیر 2 میلیارد دلاری به این شرکت، شگفت انگیز است. شرکت شما جزو این شرکت هاست.

من کمی بیش از یک سال پیش به CoinFund ملحق شدم، بنابراین سرمایه گذاری این شرکت در FTX بسیار قبل از زمان من بود، و مقدار کمی است. ما به سختی پشت میز کلاه هستیم. ما توکن های FTT را نگه نداشتیم.

اما من به سوال بزرگ شما که فکر می کنم در مورد مدیریت این شرکت است پاسخ می دهم. من از یک پس‌زمینه فناوری سنتی آمده‌ام که در آن شاید در 99٪ مواقع فقط یک مجموعه استاندارد از حاکمیت وجود دارد که هر کارآفرینی با آن موافقت می‌کند که سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز را به عهده بگیرد، یعنی: هیئت مدیره‌ای وجود خواهد داشت. هیئت مدیره متشکل از سرمایه گذاران و کارمندان و شاید کارشناسان خارجی خواهد بود. مجموعه ای از کنترل ها وجود خواهد داشت. کنترل‌ها معمولاً چیزهایی مانند “شما باید تمام تراکنش‌های اشخاص مرتبط را فاش کنید” می‌گویند، بنابراین نارگیل‌ها را بین یک شرکت و چیز دیگری که ما درباره آن نمی‌دانیم به هم نمی‌زنیم. هیئت مدیره همچنین باید مواردی را تصویب کند، بنابراین هر زمان که قصد دارید دارایی‌ها را به عنوان وثیقه برای استقراض قرار دهید، نمی‌توانید بدون سهام جدید منتشر کنید. [the board] دانستن در مورد آن

این واقعیت که هیچ کدام از اینها در اینجا وجود نداشت، مایه ی شگفتی است. و من امیدوارم که آنچه از این لحظه مشابه انرون در ارزهای دیجیتال به دست می آید این باشد که هر هنجار ضعیفی که در مورد عدم ارائه آن سطح از نظارت و حاکمیت به عنوان بخشی از سرمایه گذاری وجود دارد، فورا ناپدید شود.

همه چیز به شدت به هم متصل است. طبق گزارش‌ها، گروه ارز دیجیتال سرمایه‌گذار کریپتو در حال تزریق 140 میلیون دلار سرمایه به یک تجارت مشتقات در مجموعه خود به نام تجارت جهانی جنسیس است، زیرا جنسیس حدود 175 میلیون دلار در حساب FTX خود قفل کرده است. این چقدر بد می شود؟ چند درصد از سبد سرمایه گذاری شما به دلیل شکست FTX تحت تأثیر قرار می گیرد؟

چقدر ما در CoinFund تحت تأثیر قرار گرفته ایم؟ این بسیار ناچیز است زیرا ما سرمایه گذاری بسیار کمی در این شرکت از طریق یکی از صندوق های خود داشتیم و هیچ یک از دارایی های خود را در FTX نگه نداشتیم، چه در تجارت ایالات متحده و چه در تجارت بین المللی. [As for broader implications]، من فکر نمی کنم هیچ یک از ما تأثیر کامل و طولانی مدت آنچه در اینجا می گذرد را بدانیم، زیرا نوعی سرایت وجود دارد، درست است؟ به عنوان مثال، زمانی که شرکت ها و سرمایه گذاران دارایی در FTX دارند، چند صندوق دیگر وجود دارد و بازیابی این وجوه چقدر طول می کشد؟ باید فرض کرد که همه چیز به یک روند ورشکستگی عظیم می رود که ماه ها یا سال ها طول می کشد تا آشکار شود. و بنابراین این عدم اطمینان نه تنها در مورد اینکه چه زمانی پول را پس خواهید گرفت، بلکه در مورد اینکه چقدر قرار است دریافت کنید وجود خواهد داشت.

اکثر استارت آپ هایی که ما در آنها سرمایه گذاری می کنیم، در FTX معامله نمی کنند و بنابراین مشتری نبوده اند. اما FTX در ارائه یک سکوی پرتاب برای تبدیل شدن به توکن ها و سپس ایجاد بازاری برای آن توکن ها یا حداقل فراهم کردن مکانی برای معامله و تامین نقدینگی بسیار مفید بود. امروزه بسیاری از رمزارزها فقط به افزایش ارزش سهام نمی‌پردازند، بلکه ایجاد توکن‌ها و استفاده از توکن‌ها به‌عنوان مکانیزم تشویقی هستند، و این مستلزم آن است که در مقطعی آن توکن‌ها نقد شوند و در صرافی‌ها معامله شوند، و FTX یکی از بزرگ‌ترین مکان‌هایی بود که در آن انجام شد. این توکن ها معامله می شوند. و حالا شما آن را از دست می دهید.

این چگونه بر کار سرمایه گذاری روزانه شما تأثیر می گذارد؟ من اخباری را دیدم که CoinFund به دنبال جمع آوری یک صندوق جدید 250 میلیون دلاری است، که در 1 نوامبر پس از بسته شدن یک صندوق 300 میلیون دلاری سه ماه پیش در SEC ثبت کرد. آیا الان باید یک سنجاق در آن قرار دهید؟ من مطمئن هستم که این شکست باعث ایجاد احساس عصبی در رکوردها شده است.

ما در 48 ساعت گذشته با بسیاری از LPS خود صحبت کرده ایم. من فکر می کنم اکثر مردم پردازش می کنند. آنها می پرسند، همانطور که شما می پرسید: “اینجا چه اتفاقی افتاده است؟”

من فکر می کنم سرمایه مرحله آخر اینجا برای مدتی یخ می زند. گرد و غبار واقعا باید پاک شود. و سرمایه به سختی جذب چنین فاجعه ای می شود.

تأثیر فوری‌تر بر ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها است. ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها فرآیندی ناقص است که توسط سرمایه‌گذاران در بازارهای غیر نقدشونده انجام می‌شود و یکی از راه‌های انجام آن، بررسی موارد قابل مقایسه است. و یکی از درخشان ترین شرکت های ستاره ای که تقریباً همه در حوزه ارزهای دیجیتال به آن اشاره کردند FTX بود. اگر FTX 40 میلیارد دلار ارزش داشته باشد، ما ارزش X را داریم. بنابراین، بالاترین ارزش شرکت رمزنگاری با پشتوانه VC را در نظر بگیرید و از 40 میلیارد دلار به صفر برسد، پس سقف ارزش جدید کریپتو چقدر است؟ این بلافاصله بر ارزیابی های مرحله آخر تأثیر می گذارد.