منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نگاهی به آینده همانطور که سم آلتمن آن را می بیند • TechCrunch

نگاهی به آینده همانطور که سم آلتمن آن را می بیند • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نگاهی به آینده همانطور که سم آلتمن آن را می بیند • TechCrunch

اواخر هفته گذشته، در یک جلسه نادر در مقابل یک مخاطب کوچک، این ویرایشگر یک ساعت را با سام آلتمن، رئیس سابق Y Combinator و از سال 2019 مدیر عامل OpenAI، شرکتی که او با همکاری ایلان ماسک و بسیاری دیگر در بنیانگذاری کرد، گذراند. 2015 برای توسعه هوش مصنوعی برای “خوب بشر”.

جمعیت می‌خواستند درباره برنامه‌های او برای OpenAI، که به لطف انتشار عمومی مدل زبان ChatGPT، یک ربات چت که معلمان و سایرین را خیره و نگران کرده است، طی شش هفته گذشته جهان را در طوفان فرو برده است، بدانند. (فناوری DALL-E OpenAI، که به کاربران اجازه می دهد تصاویر دیجیتالی را با توصیف ساده آنچه تصور می کنند ایجاد کنند، هنگامی که در اوایل سال گذشته برای عموم منتشر شد، فقط کمی صدای کمتری ایجاد کرد.)

اما از آنجایی که آلتمن همچنین یک سرمایه‌گذار فعال است – که بیشترین بازدهی تا به امروز از راه‌اندازی استارت‌آپ استرایپ حاصل شده است – ما نیمه اول وقت خود را با هم صرف تمرکز بر برخی از جاه‌طلبانه‌ترین سرمایه‌گذاری‌های او کردیم.

برای آشنایی با آنها، از جمله یک شرکت جت مافوق صوت و استارتاپی که هدف آن کمک به ایجاد نوزادان از سلول های پوست انسان است، ویدیوی 20 دقیقه ای زیر را دنبال کنید. شما همچنین افکار آلتمن را در توییتر تحت رهبری ایلان ماسک خواهید شنید و اینکه چرا او به کریپتو یا وب 3 “اهمیت زیادی ندارد”. آلتمن با شانه بالا انداختن گفت: «من روح افراد وب 3 را دوست دارم. اما به طور شهودی احساس نمی‌کنم که چرا به آن نیاز داریم.)

به زودی از مکالمه کاملتر خود مطالب بیشتری ارائه خواهیم کرد. در همین حال، در زیر گزیده‌ای از بحث ما در مورد بزرگترین شرط‌بندی‌های آلتمن آورده شده است: یک شرکت همجوشی هسته‌ای به نام Helion Energy، که مانند OpenAI، قصد دارد یک وعده طولانی مدت – وعده انرژی فراوان – را به واقعیت تبدیل کند. گزیده ای به آرامی برای طول و وضوح ویرایش شد.

معامله سام آلتمن چه می کند؟

من سعی کردم فقط کارهایی را انجام دهم که در آن زمان برایم جالب بود. یکی از چیزهایی که متوجه شده ام این است که همه شرکت هایی که احساس می کنم ارزش زیادی به آنها اضافه کرده ام، آنهایی هستند که دوست دارم در اوقات فراغت خود در پیاده روی یا هر چیز دیگری به آنها فکر کنم و سپس می فرستم. به بنیانگذاران پیام دهید و بگویید: “هی، من این ایده را برای شما دارم.” و بنابراین سعی کردم به چیزهایی که واقعاً دوستشان دارم، که معمولاً فناوری سخت است، پایبند باشم، [involving] سال تحقیق و توسعه، [is] سرمایه بر یا نوعی تحقیق ریسک است. اما اگر کار کند، واقعا کار می کند.

یکی از سرمایه گذاری هایی که به ویژه جالب است هلیون انرژی است. شما از سال 2015 به این شرکت کمک مالی کرده اید، اما زمانی که سال گذشته یک دور 500 میلیون دلاری از جمله چک 375 میلیون دلاری از شما را اعلام کرد، فکر می کنم مردم را شگفت زده کرد. افراد زیادی نیستند که بتوانند چکی به مبلغ 375 میلیون دلار بنویسند.

یا بسیاری از افرادی که این کار را انجام می دهند [invest it] در یک شرکت فیوژن ریسکی

موفق ترین سرمایه گذاری های شما تا به امروز چیست؟

منظورم این است که احتمالاً به صورت مکرر، قطعاً به صورت مکرر: راه راه. همچنین، فکر می‌کنم این دومین سرمایه‌گذاری من بود، بنابراین خیلی راحت‌تر به نظر می‌رسید. همچنین زمانی بود که نمرات متفاوت بود. عالی بود. اما، می دانید، من حدود 17 سال است که این کار را انجام می دهم، بنابراین چیزهای واقعاً خوبی وجود دارد، و من بسیار سپاسگزارم که در آن زمان جادویی در سیلیکون ولی بودم.

هلیون برای من بیش از یک سرمایه گذاری است. این چیز دیگری غیر از OpenAI است که من زمان زیادی را صرف آن می کنم. من فقط در مورد آنچه قرار است آنجا اتفاق بیفتد بسیار هیجان زده هستم.

آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور در ماه گذشته به پیشرفتی در زمینه همجوشی هسته ای دست یافت. (با استفاده از رویکردی شامل لیزرهای غول پیکر، دانشمندان او اولین واکنش همجوشی در مقیاس آزمایشگاهی را اعلام کردند که انرژی بیشتری نسبت به شروع واکنش تولید کرد.) من تعجب می کنم که شما در مورد رویکرد او که بسیار متفاوت از Helion است (که در حال ساخت یک موتور فیوژن است که ظاهراً طولانی و باریک است و از ماگ های آلومینیومی برای فشرده کردن سوخت استفاده می کند و سپس آن را برای استخراج برق از او گسترش می دهد) متفاوت است.

من برای آنها فوق العاده خوشحالم. من فکر می کنم این یک نتیجه علمی بسیار جالب است. همونطور که خودشون گفتند بعید میدونم حس تجاری داشته باشه. و این چیزی است که من در مورد آن هیجان زده هستم – عدم دریافت فیوژن برای کار در آزمایشگاه، اگرچه این نیز جالب است، اما ساختن سیستمی که با هزینه بسیار کم کار کند.

اگر به انتقال انرژی قبلی نگاه کنید، اگر بتوانید هزینه شکل جدیدی از انرژی را کاهش دهید، می‌تواند در چند دهه دیگر همه چیز را در اختیار بگیرد. و همچنین سیستمی که در آن بتوانیم انرژی کافی و انرژی کافی قابل اطمینان ایجاد کنیم، هم از نظر خراب نشدن ماشین‌ها، و هم نداشتن متناوب یا نیاز به ذخیره انرژی خورشیدی یا باد یا هر چیز دیگری. اگر بتوانیم برای حدود 10 سال به اندازه کافی برای زمین تولید کنیم – و من فکر می کنم که این در واقع سخت ترین چالشی است که هلیون با آن مواجه است، زیرا ما نقشه هایی را می یابیم که از نظر عملیاتی برای انجام این کار نیاز است، جایگزین کردن تمام ظرفیت تولید فعلی زمین با همجوشی و انجام آن بسیار سریع. و به این فکر کنید که واقعاً چه معنایی دارد که کارخانه‌ای بسازید که بتواند دو دستگاه از این ماشین‌ها را به مدت یک دهه در روز تولید کند – این یک مشکل واقعاً سخت است، اما همچنین یک مشکل فوق‌العاده سرگرم‌کننده.

بنابراین من بسیار خوشحالم که یک مسابقه تلفیقی وجود دارد، فکر می کنم عالی است. من هم خیلی خوشحالم که خورشیدی و باتری اینقدر ارزان می شوند. اما فکر می‌کنم مهم این است که چه کسی می‌تواند انرژی را ارزان‌ترین و به مقدار کافی تحویل دهد.

چرا رویکرد هلیون از آنچه ده ها کشور در جنوب فرانسه روی آن کار می کنند برتر است؟

بله، خوب، این چیز، Iter، من فکر می کنم احتمالاً کار می کند، اما برای آنچه قبلاً گفتم، فکر می کنم از نظر تجاری بی ربط خواهد بود. آنها [those involved with Iter] همچنین فکر می کنم از نظر تجاری بی ربط خواهد بود.

چیزی که در مورد هلیون برای من بسیار هیجان انگیز است این است که یک ماشین ساده با قیمت مقرون به صرفه و اندازه مناسب است. یک دسته از عناصر مختلف به غیر از غول وجود دارد [experimental machine being developed by these nations]، اما یک چیز که بسیار جالب است این است که آنچه از واکنش خارج می شود ذرات باردار هستند نه گرما. تقریبا بقیه [alternatives]مانند یک کارخانه زغال سنگ یا یک کارخانه گاز طبیعی یا هر چیز دیگری، گرمایی تولید می کند که یک توربین بخار را به حرکت در می آورد. هلیون ذرات باردار ایجاد می کند که آهنربا را دفع می کند و جریان الکتریکی را در طول سیم به حرکت در می آورد. چرخه گرما اصلا وجود ندارد. و بنابراین می تواند یک سیستم بسیار ساده تر و بسیار کارآمدتر باشد.

من فکر می کنم از کل بحث ترکیب حذف شده است، اما [is] واقعا عالیه. همچنین به این معنی است که ما مجبور نیستیم با مواد هسته ای زیادی سر و کار داشته باشیم. ما هرگز زباله های خطرناک یا حتی سیستم خطرناک نداشته ایم. می توانید مدت کوتاهی پس از خاموش شدن آن را لمس کنید.

او در حال حاضر در حال ساخت یک مرکز بزرگ است. آیا هنوز حرف خود را ثابت کرده اید؟

به زودی چیزهای بیشتری برای به اشتراک گذاشتن در آنجا خواهیم داشت.