منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نظریه بیولوژیکی که توضیح می‌دهد چرا سرمایه‌گذاران نسبت به همجوشی خوش‌بین هستند • TechCrunch

نظریه بیولوژیکی که توضیح می‌دهد چرا سرمایه‌گذاران نسبت به همجوشی خوش‌بین هستند • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نظریه بیولوژیکی که توضیح می‌دهد چرا سرمایه‌گذاران نسبت به همجوشی خوش‌بین هستند • TechCrunch

نظریه بیولوژیکی که توضیح می‌دهد چرا سرمایه‌گذاران نسبت به همجوشی خوش‌بین هستند • TechCrunch

برای چندین دهه، پاسخ به اینکه چه زمانی فیوژن به وجود می آید مانند خط مشت یک شوخی بود که اغلب تکرار می شد – همیشه 10 یا 20 سال قبل بود. اکنون ممکن است واقعاً در آستانه تجاری سازی باشد.

نه واقعا.

اگر این ترفند خیلی آشنا به نظر می رسد، به این دلیل است که چیزی شبیه به آن 10 سال پیش نوشته شده است. تحقیقات فیوژن چندین دهه است که در حال جوشیدن است. اما اکنون به نقطه جوش رسیده است و شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد این زمان متفاوت خواهد بود.

برای حوزه ای که بیش از 60 سال از عمر آن می گذرد، در نیم دهه گذشته چیزهای زیادی در تحقیقات همجوشی اتفاق افتاده است. محققان رکوردهای جدیدی را برای مدت زمانی که می توانند پلاسمای فوق گرم مورد نیاز برای همجوشی را نگه دارند، ثبت کرده اند. آهنرباهای نگهداری این پلاسماها قوی تر و کارآمدتر شده اند. در نتیجه، توان تولید شده توسط هر آزمایش همجوشی به طور پیوسته افزایش می‌یابد و به نقطه‌ای نزدیک می‌شود که راکتورها انرژی بیشتری نسبت به مصرف خود تولید می‌کنند که به آن نقطه سربه‌سر می‌گویند.

دلیل اینکه ما اکنون در مورد فیوژن هیجان زده می شویم همان دلیلی است که در دهه 1940 زمانی که شخصی ترانزیستور را اختراع کرد در مورد رایانه ها هیجان زده شدیم. فیل لاروشل، شریک سرمایه‌گذاری انرژی موفقیت آمیز

گویی تحقیقات فیوژن یک مسابقه بود، اما گروه‌های مختلف رقابت‌کننده مطمئن نبودند که در کجای پیست قرار دارند. سپس ناگهان همه متوجه خط پایان شدند: راکتورها به همان اندازه انرژی تولید می کنند که جذب می کنند.

با توجه به این نتایج، سرمایه‌گذاران روی پول کلانی شرط می‌بندند که فیوژن به زودی ارواح گذشته خود را از بین خواهد برد: طبق تحلیل TechCrunch از داده‌های PitchBook، استارت‌آپ‌های Fusion تنها در سال گذشته 2.7 میلیارد دلار جمع‌آوری کرده‌اند.

چنین انفجار ناگهانی پیشرفت در تعدادی از رویکردهای مختلف ممکن است در نگاه اول غیرقابل قبول به نظر برسد. حداقل، روایت رایج نابغه تنها را که کشفی کلیدی می کند که مشکل را یک بار برای همیشه حل می کند، به چالش می کشد. اما این نشان می دهد که زمان انرژی همجوشی فرا رسیده است.

اریک تون، مدیر ارشد فناوری کمیته سرمایه گذاری در Breakthrough Energy Ventures گفت: «آیا ما در نقطه عطف همجوشی هستیم؟» “ما کاملاً معتقدیم که اینطور است.”

Breakthrough یکی از معدود سرمایه‌گذارانی است که شرط‌بندی قابل توجهی برای تحقق قدرت فیوژن انجام داده‌اند. Breakthrough که توسط بیل گیتس تأسیس شد، سال گذشته به 1.8 میلیارد دلار سری B Commonwealth Fusion Systems پیوست که سومین سرمایه گذاری این استارت آپ است. (گیتس نیز شخصاً به آن دور پیوست.) در ماه جولای، شورون و گوگل یک دور سری G 250 میلیون دلاری را برای TAE Systems رهبری کردند که از سال 1998 وجود داشته است. هلیون انرژی سال گذشته 500 میلیون دلار به رهبری سم آلتمن جمع آوری کرد. Zap Energy یک دور 160 میلیون دلاری را در اوایل سال جاری بسته است.

این پول زیادی برای یک فناوری هنوز اثبات نشده است. البته، قدرت همجوشی از پیش مقدر نشده است – سرنوشت بشر برای کنترل قدرت خورشید نیست. اما شتاب اخیر ایجاد شده توسط سه پیشرفت فناوری نشان می دهد که ما بیش از هر زمان دیگری به آن نزدیک هستیم. و این جنون را می توان با مفهومی که از یک حوزه مطالعاتی بسیار متفاوت استخراج شده است توضیح داد: زیست شناسی تکاملی.