منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • ناسا اسپیس ایکس را برای دومین ماموریت نمایشی خدمه ستاره سفینه به ماه انتخاب کرد • TechCrunch

ناسا اسپیس ایکس را برای دومین ماموریت نمایشی خدمه ستاره سفینه به ماه انتخاب کرد • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ناسا اسپیس ایکس را برای دومین ماموریت نمایشی خدمه ستاره سفینه به ماه انتخاب کرد • TechCrunch

ناسا از SpaceX برای ارائه دومین فرود خدمه ماه روی ماه به عنوان بخشی از برنامه اکتشاف ماه Artemis خود استفاده می کند که یک پیروزی بزرگ برای SpaceX و یک حرکت احتمالی برای بهبود فقدان نسبی رقابت موجود برای چنین خدماتی است.

این جایزه اصلاحی از قرارداد موجود سیستم فرود انسانی (HLS) بین دو سازمانی است که توافقنامه اولین فرود نمایشی بر روی ماه را ایجاد کردند. این فرود، که از سیستم فرود انسانی استارشیپ استفاده خواهد کرد، هدف اصلی ماموریت آرتمیس III خواهد بود. (آرتمیس I، ماموریت نمایشی بدون خدمه، می‌تواند تا صبح فردا انجام شود.) دومین ماموریت فرود برای پرتاب بعدی، Artemis IV است که در حال حاضر در کتاب‌های سال 2027 است.

پیروزی بزرگ اسپیس ایکس در HLS اولیه، جنجال و واکنش شدیدی را در آوریل 2021 به وجود آورد. این بحث عمدتاً به این دلیل بود که ناسا یک فروشنده (اسپیس ایکس) را برای این جایزه انتخاب کرد. از نظر تاریخی، برای این نوع قراردادهای بلندپروازانه و با بودجه کلان، ناسا دو فروشنده را انتخاب می‌کند – تا رقابت را تشویق کند و در صورت شکست یکی از آنها، به عنوان نوعی محافظ عمل کند. Blue Origin جف بزوس به خصوص به این تصمیم توهین کرد و تا آنجا پیش رفت که اعتراض خود را به دفتر پاسخگویی دولت علیه این حکم ارائه کرد و ناسا را ​​به دادگاه فدرال برد. با این حال، اعتراضات شرکت بلافاصله رد شد.

این اصلاح که به عنوان گزینه B نیز شناخته می‌شود، به SpaceX کمک می‌کند تا ماژول قمری Starship را در دراز مدت نشان دهد.

لیزا واتسون مورگان، مدیر برنامه سیستم فرود انسانی در بیانیه‌ای گفت: «ادامه تلاش‌های مشترک ما با SpaceX از طریق گزینه B، برنامه‌های پایدار ما را برای حمل و نقل منظم خدمه به سطح ماه و استقرار یک حضور طولانی‌مدت انسان در زیر آرتمیس پیش می‌برد.» این کار حیاتی به ما کمک می‌کند تا بر توسعه فرودگرهای ماه مبتنی بر خدمات پایدار و مبتنی بر الزامات ناسا برای مأموریت‌های تکرارشونده منظم به سطح ماه تمرکز کنیم.»

قرارداد اصلی 2.9 میلیارد دلار بود. ناسا مبلغ اضافی را که برای ماموریت دوم می پردازد مشخص نکرده است.

در حال توسعه…