منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • موشک ABL Space Systems مدت کوتاهی پس از بلند شدن، خاموش شدن همزمان موتور را تجربه می‌کند • TechCrunch

موشک ABL Space Systems مدت کوتاهی پس از بلند شدن، خاموش شدن همزمان موتور را تجربه می‌کند • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
موشک ABL Space Systems مدت کوتاهی پس از بلند شدن، خاموش شدن همزمان موتور را تجربه می‌کند • TechCrunch

اولین تلاش ABL Space Systems برای پرتاب مداری در روز سه‌شنبه پس از خاموش شدن همزمان همه 9 موتور در مرحله اول موشک RS1 با شکست مواجه شد. راکت متعاقباً به سکوی پرتاب برخورد کرد و در اثر برخورد منهدم شد.

این موشک از بندر فضایی اقیانوس آرام در جزیره کودیاک در آلاسکا حوالی ساعت 6:27 بعد از ظهر به وقت شرق به پرواز درآمد. مشخص نیست چه مدت پس از برخاستن موتورها از کار افتادند. این موشک حامل یک نمایش فناوری CubeSat برای شرکت تحلیل داده OmniTeq بود. در حالی که محموله از بین رفت، هیچ پرسنلی در اثر برخورد موشک آسیب ندیدند.

همانطور که در پرتاب های غیرعادی موشک معمول است، این شرکت با مقامات فرودگاه فضایی و اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده برای بررسی علت خاموش شدن موتور کار می کند.

رئیس ABL، Dan Piedmont به TechCrunch گفت که در حالی که تحقیقات هنوز در مراحل اولیه است، “هم‌زمان بودن تعطیلی شواهد قوی است، اما زمان بیشتری طول می‌کشد تا تیم عوامل مؤثر و علت اصلی را محدود کند.”

موشک RS1 با ارتفاع 88 فوت ABL قادر است تا 1350 کیلوگرم را به مدار پایین زمین حمل کند، شبیه به وسیله نقلیه آلفای فایرفلای هوافضا. این شرکت قبلاً گفته بود که هر پرتاب حدود 12 میلیون دلار هزینه دارد و آن را در حوزه رو به رشدی از رقبا قرار می دهد که به دنبال ارائه خدمات پرتاب سریع با هزینه کم هستند.

شکست روز سه‌شنبه تنها یک روز پس از آن رخ می‌دهد که یک ماموریت Virgin Orbit دچار ناهنجاری خاص خود شد که این مأموریت را پیش از موعد به پایان رساند. دو موشک دیگر نیز در ماه گذشته با شکست مواجه شده‌اند: Vega-C متعلق به Arianespace و Zhuque-2 متعلق به Landspace چین، که اولین موشک با سوخت متان بود که به مدار می‌رسید.

ABL از زمان تأسیس در سال 2017، 420 میلیون دلار جمع آوری کرده است، از جمله یک دور توسعه یافته سری B 200 میلیون دلاری در دسامبر 2021 با ارزش گذاری 2.4 میلیارد دلار. سرمایه گذاران آن شامل لاکهید مارتین است که در آوریل گذشته یک بلوک تا 58 راه اندازی را از این استارت آپ خریداری کرد.

پیمونت گفت: “وسیله نقلیه پرواز 2 به طور کامل مونتاژ شده و آماده آغاز عملیات پروازی خود است، بنابراین هدف ما این است که به محض تکمیل تحقیقات پرواز 1، این کار را پیش ببریم.”