منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • ماسک ممکن است میلیاردها دلار را در دعوای حقوقی ناشی از توئیت «تامین مالی» از دست بدهد • TechCrunch

ماسک ممکن است میلیاردها دلار را در دعوای حقوقی ناشی از توئیت «تامین مالی» از دست بدهد • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ماسک ممکن است میلیاردها دلار را در دعوای حقوقی ناشی از توئیت «تامین مالی» از دست بدهد • TechCrunch

روز چهارشنبه در دادگاه سانفرانسیسکو این سوال که آیا ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا کلاهبردار است یا بیش از حد به سخنانش بی توجه است. زیر ذره بین توئیت بدنام ماسک در سال 2018 بود که بیان می کرد تامین مالی برای خصوصی کردن تسلا با ارزش بالقوه 420 دلار به ازای هر سهم “امنیت شده است”. در یک شکایت دسته جمعی دو روزه، سهامداران تسلا که سهام این شرکت را در روزهای پس از توییت ماسک معامله کردند، از مدیر اجرایی برای دریافت میلیاردها دلار غرامت شکایت کردند.

نتیجه فرآیند به زبان و هدف آن توییت بستگی دارد. شاکیان ادعا می کنند که باعث ضرر سرمایه گذاران عادی شده است و وکلای ماسک استدلال می کنند که این توییت هر دو درست است (واقعاً من کردم قصد دارند تسلا را خصوصی کنند) و یک خطا (“تامین مالی مطمئن” انتخاب کلمه اشتباهی بود).

هیئت منصفه باید تصمیم بگیرد که آیا: 1) ماسک آگاهانه اطلاعات نادرست را برای تأثیرگذاری بر قیمت سهام تسلا توییت کرده است یا خیر. 2) توییت‌ها به‌طور مصنوعی قیمت سهام تسلا را با افزایش وضعیت مالی برای معامله افزایش دادند. و 3) اگر بله، به چه میزان.

گلن لیتلتون، یکی از سرمایه‌گذاران تسلا و شاکی اصلی این پرونده، روز چهارشنبه گفت که او به قول ماسک عمل کرده و از ترس سقوط مالی، بین 90 تا 95 درصد از موقعیت‌های خود را نقد کرده است.

لیتلتون به هیئت منصفه گفت: «نمی‌توانستم بمانم.

وکلای او ادعا کردند که او در نتیجه 3.5 میلیون دلار ضرر کرده است.

شهرت ماسک در خطر است

اگر ماسک پرونده را ببازد، احتمالاً مجبور خواهد شد بخش خوبی از پول را جدا کند. با این حال، اگر هیئت منصفه متوجه شود که ماسک آگاهانه اطلاعات گمراه‌کننده را توییت کرده است، شهرت متزلزل مدیرعامل ممکن است در خطر باشد.

از زمانی که او توییتر را خرید و شروع به فریاد زدن با صدای بلندتر در فضای خالی پلتفرم کرد، سهامداران اعتماد خود را به ستاره از دست دادند. برخی از سرمایه گذاران حتی می گویند که درام های توییتر، که شامل فروش سهام تسلا توسط ماسک برای پرداخت هزینه های کسب و کار توییتر می شود، می تواند بخشی از دلیل کاهش 65 درصدی قیمت سهام شرکت در سال 2022 باشد.

به نظر می رسد وکلای ماسک با این آسیب شهرت موافقت کرده اند. آنها با این استدلال که ماسک نمی تواند محاکمه عادلانه ای در سانفرانسیسکو داشته باشد به دلیل تعصب احتمالی هیئت منصفه علیه ماسک پس از اینکه مدیرعامل توییتر را تحت کنترل گرفت و بیش از 3750 تعداد تسلا را کاهش داد، درخواست انتقال محاکمه به تگزاس را دارند که از سال 2021 مقر تسلا است. کارمندان

قاضی دادگاه منطقه ای ایالات متحده، ادوارد چن، پیشنهاد را رد کرد و از وکلای سهامدار حمایت کرد که اساساً گفتند ماسک تخت خود را آماده کرده و اکنون می تواند در آن بخوابد.

“تامین مالی تامین شد.”

در دوره 10 روزه پس از این توییت (7 تا 17 اوت)، قیمت سهام تسلا حدود 14 میلیارد دلار تغییر کرد.

چند روز بعد، ماسک در یک پست وبلاگ تا حدودی عقب نشینی کرد و توضیح داد که چرا می‌خواست تسلا را خصوصی کند. ماسک در این پست گفت که بر اساس جلسات متعدد با صندوق دارایی دولتی عربستان سعودی، او واقعاً معتقد است که این معامله تضمین شده است و تنها چیزی که لازم است این است که روند را به حرکت درآورد – از این رو این توئیت شوم منتشر شد.

معلوم شد که بودجه تامین نشده است و در روزهای پس از توئیت، سعودی‌ها از آن عقب‌نشینی کردند. ماسک سپس فرماندار صندوق سرمایه گذاری عمومی پادشاهی را متهم کرد که او را «زیر اتوبوس» انداخته است. در همین حال، در ماه سپتامبر، صندوق عربستان سعودی یک میلیارد دلار در Lucid Motors برای راه اندازی ایر سرمایه گذاری کرد.

کل خرابی منجر به تحقیق در کمیسیون بورس و اوراق بهادار شد. ماسک و تسلا این پرونده را بدون اعتراف به اشتباه خود حل و فصل کردند و در مجموع 40 میلیون دلار جریمه شدند. ماسک مجبور شد از سمت خود کناره گیری کند زیرا رئیس هیئت مدیره تسلا و مدیرعامل موافقت کردند که در مورد توئیت های مرتبط با تسلا که می تواند بر بازارهای عمومی تأثیر بگذارد کمتر عجولانه عمل کنند. (اگرچه او به این توافق پایبند نبود.)

“کاذب و گمراه کننده”

آوریل گذشته، قاضی چن حکم داد که توییت‌های ماسک «نادرست و گمراه‌کننده» بوده و ماسک «بی‌ملاحظه این اظهارات را با آگاهی از کذب بودن آن‌ها بیان کرده است».

این ممکن است برای شاکیان خبر خوبی باشد زیرا آنها سعی می کنند هیئت منصفه را متقاعد کنند که آیا اظهارات بر قیمت سهام تسلا تأثیر گذاشته است یا خیر، اما این یک محاکمه هیئت منصفه است و بنابراین نتیجه صرفاً به چن بستگی ندارد. هیئت منصفه همچنین باید تعیین کند که آیا ماسک آگاهانه عمل کرده یا خیر و میزان خسارت.

وکلای ماسک در روز چهارشنبه استدلال کردند که مدیرعامل صادقانه قصد دارد تسلا را خصوصی کند و او “تصمیم چند ثانیه ای” را اتخاذ کرد و در توییتی نوشت که در نظر دارد این کار را انجام دهد. او در توییتی نوشت: «تامین مالی تأمین شد» زیرا به‌تازگی مقاله‌ای را خوانده بود که نشان می‌داد عربستان سعودی در حال سرمایه‌گذاری هنگفت در این شرکت است.

الکس اسپیرو، وکیل ماسک، در سخنرانی آغازین خود در دادگاه فدرال در سانفرانسیسکو، به هیئت منصفه گفت: «او در آن لحظه عجولانه، چه ناقص یا نه، تصمیم گرفت که افشای اطلاعات، راه بهتری است. او نمی‌خواست اطلاعاتی درز پیدا کند.

اسپیرو گفت که اطلاعیه های توییتر بر بازار تاثیری نداشت و در واقع، زمانی که جزئیات این طرح در جلسه ای پس از توییت فاش شد، سهام تسلا افزایش یافت.

نیکلاس پوریت، وکیل سهامداران تسلا، گفت این توییت و سایر پیام‌های ماسک و تسلا «دروغ» است که باعث شده سرمایه‌گذاران عادی میلیون‌ها دلار ضرر کنند.