منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • فین‌تک Numida با حمایت YC 12.3 میلیون دلار به رهبری Serena Ventures برای وام دادن به شرکت‌های کوچک و متوسط ​​خارج از اوگاندا جمع‌آوری می‌کند • TechCrunch

فین‌تک Numida با حمایت YC 12.3 میلیون دلار به رهبری Serena Ventures برای وام دادن به شرکت‌های کوچک و متوسط ​​خارج از اوگاندا جمع‌آوری می‌کند • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
فین‌تک Numida با حمایت YC 12.3 میلیون دلار به رهبری Serena Ventures برای وام دادن به شرکت‌های کوچک و متوسط ​​خارج از اوگاندا جمع‌آوری می‌کند • TechCrunch

شرکت‌های خرد، کوچک و متوسط ​​(MSME) در آفریقا اکثریت (بیش از 90 درصد) شرکت‌های این قاره را تشکیل می‌دهند، اما هنوز در دسترسی به اعتبار از موسسات رسمی به دلیل ماهیت فعالیت‌هایشان در حاشیه هستند. به عنوان مثال، آنها اغلب نوع وثیقه مورد قبول بانک ها را ندارند.

برای پر کردن این شکاف، شرکت فین‌تک Numida مستقر در اوگاندا تصمیم گرفته است تا تجارت وام‌دهی دیجیتال خود را به عنوان بخشی از استراتژی خود برای جذب مالی در بازارهای نوظهور متمرکز کند.

Numida با افزایش تقاضا برای خدمات خود، در حال حاضر به دنبال فرصت‌های رشد در خارج از اوگاندا است و می‌گوید یک مدل تجاری اثبات شده دارد که می‌تواند در سراسر قاره برای باز کردن پتانسیل شرکت‌های کوچک و متوسط ​​به کار گرفته شود.

برنامه‌های رشد به پشتوانه یک دور سرمایه‌گذاری 12.3 میلیون دلاری قبل از سری A ارائه شده است که توسط Serena Ventures با مشارکت Breega، 4Di Capital، Launch Africa، Soma Capital و Y Combinator، VCهایی که همگی اولین سرمایه‌گذاری‌های خود را در اوگاندا انجام می‌دهند، انجام می‌شود.

سرمایه‌گذار استراتژیک موجود MFS آفریقا نیز سرمایه‌گذاری بعدی را انجام داد، در حالی که مدیریت دارایی Lendable 5 میلیون دلار بدهی به استارت‌آپ اضافه کرد.

من بسیار هیجان‌زده هستم که به ساخت و ارائه محصولات مالی برای این صاحبان مشاغل خرد و کوچک که با وجود سخت‌کوشی بودن و داشتن کسب‌وکارهای بادوام توسط صنعت خدمات مالی سنتی فراموش شده‌اند، هیجان‌زده هستم. تعداد زیادی از این مشاغل در سراسر قاره وجود دارد، ما واقعاً معتقدیم که مدلی را در اوگاندا ثابت کرده ایم که می تواند پان آفریقایی باشد و پتانسیل این مشاغل را برای رشد و دستیابی به دستاوردهای بزرگ باز کند.” به TechCrunch گفت: این استارت آپ را در سال 2017 با کاترین دنیس و بن بست تأسیس کرد.

فین‌تک Numida با حمایت YC 12.3 میلیون دلار به رهبری Serena Ventures برای ارائه اعتبار به SMEهای خارج از اوگاندا جمع‌آوری می‌کند.

بنیانگذاران Numida (LR) کاترین دنیس، بن بس و مینا شهید. اعتبار تصویر: نومیدا

وام دهی اخلاقی

Numida قصد دارد به 10000 کسب و کار دیگر وام دهد تا به هدف خود یعنی 40000 در 18 ماه آینده برسد، هدفی که با ورود به دو بازار جدید آفریقایی (منتخب از غنا، نیجریه، مصر یا کنیا) به آن نزدیک خواهد شد.

شرکت های پرتفوی آن بین 100 تا 5000 دلار وام دریافت می کنند، مبلغی که پس از یک ماه قابل پرداخت است و بین 10 تا 16 درصد سود جذب می کند.

شهید گفت: ما قیمت گذاری بر اساس ریسک انجام می دهیم، اما میانگین نرخ سود حدود 11.5 درصد است.

برای در نظر گرفتن این وام، Numida، که اولین استارت آپ در کشور آفریقای شرقی است که وارد YC (W22) می شود، به جنبه های مختلف تجارت از جمله بخش و جریان نقدی نگاه می کند. مشتریان مکرر با وضعیت خوب فوراً وام های خود را تأیید می کنند، اما متقاضیان جدید و مشاغل تکراری که به دنبال خدمات بزرگتر هستند باید تا 24 ساعت صبر کنند تا وام ها تأیید شود.

این استارت آپ از مدل امتیازدهی اعتباری خود استفاده می کند که شهید می گوید بر اساس وام هایی است که به مشتریان و پروفایل های تجاری داده است. او افزود که آنها متفاوت از اکثر وام دهندگان دیجیتال عمل می کنند، که معمولاً داده ها را از دفترچه تلفن مشتریان و حساب های رسانه های اجتماعی به عنوان شرط وام حذف می کنند – بسیاری از این وام دهندگان با تماس های وام گیرنده با اعلامیه های حذف تماس می گیرند.

“زمانی که شروع به ساختن این کسب و کار کردیم، دیدیم که بسیاری از مردم از آن سوء استفاده می کنند، زیرا آنها واقعاً شرایط کاربر را درک نمی کنند، زیرا اکثر مردم واقعاً آن خط مشی های حفظ حریم خصوصی یا توافق نامه های کاربر را نمی خوانند تا بفهمند چه چیزی چیست.” تسلیم می شوی.” بنابراین، ما می‌خواستیم در مورد رویکرد خود بسیار سنجیده باشیم و فقط اطلاعاتی را می‌خواهیم که به ما کمک کند تشخیص دهیم آیا این یک تجارت است یا خیر و آیا فرد متقاضی وام مالک آن تجارت است یا خیر.

“اطلاعاتی که ما استفاده می کنیم اطلاعاتی است که توسط مشتری در برنامه ارائه شده است، بنابراین ما هیچ داده ای را استراق سمع یا حذف نمی کنیم… ما مجموعه ای از داده های تاریخی داریم که به تعیین اینکه آیا اطلاعاتی که جمع آوری می کنیم نسبتاً در زمینه مناسب هستند یا خیر.” “

از زمان افزایش بودجه اولیه خود در سال گذشته، Numida بیش از 7.5 برابر رشد کرده است که ناشی از افزایش تقاضا برای وام های سریع است. این استارتاپ تاکنون 20 میلیون دلار سرمایه در گردش برای کسب و کارهای خرد و کوچک صادر کرده است که از 250000 دلار در ماه به 2 میلیون دلار رسیده است.

انتظار می‌رود ارزش وام‌ها با ادامه دریافت حمایت بدهی از موسساتی مانند Lendable، افزایش یابد. شهید گفت که امیدوارند در این مدت به طراحی مجدد محصولات خود با قیمت های مقرون به صرفه تر ادامه دهند.

او گفت: “ما همچنان به بهبود ارزیابی ریسک و درک خود از ریسک ادامه می دهیم تا بتوانیم یک سبد مستحکم بسازیم که بتواند قیمت های خود را کاهش دهیم و در عین حال به ارائه محصولات اعتباری سرمایه در گردش بدون تضمین برای این مشاغل ادامه دهیم.”