منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • فعالیت معاملات سرمایه خطرپذیر در سال 2022 کاهش می‌یابد، نشانه‌ای از روزهای سخت در پیش است • TechCrunch

فعالیت معاملات سرمایه خطرپذیر در سال 2022 کاهش می‌یابد، نشانه‌ای از روزهای سخت در پیش است • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
فعالیت معاملات سرمایه خطرپذیر در سال 2022 کاهش می‌یابد، نشانه‌ای از روزهای سخت در پیش است • TechCrunch

یافتن سرمایه روز به روز دشوارتر می شود

فعالیت معاملات سرمایه خطرپذیر در سال 2022 کاهش می‌یابد، نشانه‌ای از روزهای سخت در پیش است • TechCrunch

باد مخالف بازار ادامه دارد برای استارت آپ هایی که به دنبال حمایت سرمایه گذاری هستند. این یافته سطح بالای گزارش جدید PitchBook است که به روندهای VC در پایان سال 2022، به ویژه سه ماهه چهارم، از جمله سرمایه گذاری های انجام شده در مرحله اولیه، مرحله آخر و نزدیک به خروج، می پردازد.

اول، خبر خوب: «بر اساس سال به سال، فعالیت معاملات فرشته و مرحله اولیه در سال 2022 نسبتا ثابت باقی ماند، با 21.0 میلیارد دلار سرمایه گذاری در حدود 7261 معامله». سال گذشته یک رکورد سالانه برای جذب سرمایه ثبت کرد، در واقع با 162.6 میلیارد دلار محبوس شده در 769 صندوق – دومین سال متوالی به بیش از 150 میلیارد دلار.

اما سال به پایان رسید. سه ماهه چهارم سال 2022 چهارمین سه ماهه متوالی معاملات کاهشی را رقم زد، در حالی که فعالیت خروج کل سال به 71.4 میلیارد دلار کاهش یافت – اولین باری که این رقم از سال 2016 به زیر 100 میلیارد دلار رسیده است. حجم خرید نیز کاهش یافت، به طوری که سه ماهه چهارم تنها 763 میلیون دلار ارزش کل معاملات خرید را گزارش کرد که کمترین ارزش سه ماهه در بیش از یک دهه است.

نویسندگان این گزارش PitchBook می نویسند: “IPO های شرکت های تحت حمایت VC به سطوح تقریباً غیرقابل کاهشی کاهش یافت، با تنها 14 عرضه اولیه در سه ماهه چهارم، که نشان می دهد اشتهای سرمایه گذاران نهادی به طور چشمگیری تحت تاثیر افزایش نرخ های بهره و عوامل بی ثبات اقتصاد کلان قرار گرفته است.”

چرا نوسان؟ PitchBook عوامل مختلفی را مقصر می‌داند، از جمله سرمایه‌گذاران غیرسنتی که سرعت استقرار سرمایه‌شان در VCها را در میان پروفایل‌های ریسک/بازده کمتر کاهش می‌دهند. بر اساس این گزارش، در مقایسه با سال 2021، پتانسیل صعودی برای استارت‌آپ‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سال 2022 به شدت کاهش یافته است و بسیاری از سرمایه‌گذاران را از این فضا دور کرده است.