منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • شیائومی کسب و کار خدمات مالی را در هند تعطیل کرد • TechCrunch

شیائومی کسب و کار خدمات مالی را در هند تعطیل کرد • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
شیائومی کسب و کار خدمات مالی را در هند تعطیل کرد • TechCrunch

دو منبع آگاه به تک‌کرانچ گفتند که شیائومی خدمات مالی خود را در هند، کمتر از سه سال پس از راه‌اندازی اپلیکیشن‌های پرداخت و وام در بازار کلیدی جهانی، بی‌سروصدا به پایان رسانده است و از آنچه تحلیلگران می‌گویند احتمالی برای یک تریلیون دلار وجود دارد، عقب‌نشینی کردند.

این غول چینی اخیراً اپلیکیشن های Mi Pay و Mi Credit را در این کشور از فروشگاه محلی Play و فروشگاه اپلیکیشن خود خارج کرده است. Mi Pay، که به کاربران اجازه می داد در UPI شبکه ملی پرداخت تراکنش انجام دهند، همچنین دیگر در لیست برنامه های UPI شناخته شده توسط NPCI، یک نهاد صنعتی که بر UPI نظارت دارد، نیست.

شیائومی و NPCI به درخواست اظهار نظر پاسخ ندادند.

تعطیلی ناگهانی کسب و کار خدمات مالی یک شکست برای شیائومی هند است که بازار گوشی های هوشمند کشور را کنترل می کند و به شدت در حال گسترش عرضه های خود برای افزایش سود است زیرا تجارت سخت افزاری این شرکت با حاشیه بسیار کم اجرا می شود.

شیائومی Mi Pay را در مارس 2019 در هند راه‌اندازی کرد. مدیران شرکت در آن زمان گفتند که این برنامه در آن سال بیش از 20 میلیون کاربر ثبت‌شده در کشور جمع‌آوری کرد.

در اواخر سال، این شرکت Mi Credit را راه اندازی کرد، اپلیکیشنی که به مشتریان وام هایی بین 70 تا 1400 دلار با نرخ بهره پایین می دهد. به متن‌ها و گزارش تماس‌های کاربران دسترسی پیدا کرد تا به دنبال اطلاعات تراکنش و برخی جزئیات دیگر برای تعیین اعتبار و وام‌های تایید شده به آنها از طریق شرکا در عرض چند دقیقه باشد.

در آگوست سال گذشته، مانو جین، رئیس وقت شیائومی هند به رسانه ها گفت که این شرکت قصد دارد از طریق اپلیکیشن های Mi Credit و Mi Pay به یکی از بزرگترین بازیگران حوزه فین تک هند تبدیل شود. او گفت که این شرکت هند را به عنوان بزرگترین بازار Mi Credit بعد از چین می بیند.

ده ها غول از جمله فیس بوک و گوگل وارد بازار وام های دیجیتال هند شده اند و از طریق شرکا به مشاغل کوچک وام ارائه می دهند. بر اساس برآوردهای گروه مشاوره بوستون، انتظار می‌رود وام دیجیتال تا سال 2025 به ارزش 1 تریلیون دلار برسد.

جین که از آن زمان به سمت دیگری در این شرکت رفته است، سال گذشته گفت که این شرکت به دنبال ارائه چندین خدمات مالی دیگر از جمله وام طلا، کارت های اعتباری و بیمه به بازار جنوب آسیا است.

مشخص نیست که چرا شیائومی ارائه خدمات مالی در این کشور را متوقف کرد، اما این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که بانک مرکزی هند قوانین سخت‌تری را برای وام دادن در هند پیشنهاد کرده است که تلفن مشتری به چه داده‌هایی دسترسی دارد و شرایط قرارداد اعتباری آنها را افشا می‌کند.

شیائومی همچنین در مرکز نظارت شدید سازمان های دولتی هند قرار داشته است. اداره اجرای هند در اوایل سال جاری حساب های بانکی شیائومی هند را پس از اینکه متوجه شد این شرکت 725 میلیون دلار به سه نهاد مستقر در خارج از کشور “به بهانه پرداخت حق امتیاز” انتقال داده است، توقیف کرد.

رویترز پیشتر گزارش داد که مدیران شیائومی که این اتهامات را رد کرده و به حکم دادگاه اعتراض کردند، در جریان تحقیقات خود با ED با تهدید به “خشونت فیزیکی” مواجه شدند.