منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • شش سرمایه گذار کریپتو درباره DeFi و مسیر آینده پذیرش در سال 2023 صحبت می کنند • TechCrunch

شش سرمایه گذار کریپتو درباره DeFi و مسیر آینده پذیرش در سال 2023 صحبت می کنند • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
شش سرمایه گذار کریپتو درباره DeFi و مسیر آینده پذیرش در سال 2023 صحبت می کنند • TechCrunch

صنعت سرمایه گذاری مخاطره آمیز کریپتو به لطف رکود عمومی بازار و تزلزل اعتماد ناشی از رسوایی های متعدد و اختلالات بازار انتخابی تر شده است، اما سرمایه گذاران در شرکت های بزرگ همچنان در حال نوشتن چک در این فضا هستند.

در میان نوسانات بازار، امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi، حوزه‌ای است که هم در دنیای کریپتو VC و هم در سراسر جامعه با ظهور موارد استفاده جدید، پروتکل‌ها و پروژه‌ها همچنان در کانون توجه قرار دارد.

چندین سرمایه‌گذار که ما مورد بررسی قرار دادیم، گفتند که بین 20 تا 50 درصد از طرح‌های مرتبط با رمزارز امروزی روی DeFi متمرکز هستند. این نشان می دهد که تعداد زیادی پروژه DeFi به دنبال تامین مالی هستند.

الکس مارینیر، بنیانگذار و شریک عمومی New Form Capital می گوید: «برای برجسته شدن در این فضای شلوغ، بنیانگذاران باید روی برجسته کردن یک فناوری منحصر به فرد و یک مزیت واضح برای یک مورد خاص و همچنین یک خندق قابل دفاع تمرکز کنند.

پل ورادیتاکیت، شریک عمومی Pantera Capital، گفت: از این گذشته، DeFi تصویری آینه‌ای از امور مالی سنتی (TradFi) است و بنیان‌گذارانی که تجربه صنعتی عمیقی در TradFi همراه با درک اساسی از بلاک چین دارند، از سایر تیم‌ها متمایز خواهند شد.

سال گذشته، دنیای کریپتو با چندین رویداد بزرگ در حال تغییر صنعت، مانند فروپاشی اکوسیستم Terra/LUNA در ماه می و فروپاشی صرافی ارزهای دیجیتال FTX در اوایل نوامبر، مواجه شد. هر دو رویداد بسیاری از استارت‌آپ‌های کوچک‌تر و بازیگران بزرگی را که با این بازیگران منقرض شده در بازار مخلوط شده‌اند، نابود کردند.

همانطور که بازار به آینده می نگرد، برخی از سرمایه گذاران خطرپذیر در حال اصلاح استراتژی های سرمایه گذاری خود هستند، در حالی که برخی دیگر به برنامه های فعلی خود پایبند هستند، شاید با یک یا دو تغییر جزئی. در ادامه بخوانید تا بدانید سرمایه‌گذاران فعال چگونه به DeFi فکر می‌کنند، چگونه به شرکت‌های پرتفوی خود در میان کمبود بودجه مشاوره می‌دهند، بهترین راه برای نزدیک شدن به آنها و موارد دیگر.

ما مطالعه کردیم:

  • مایکل اندرسون، یکی از بنیانگذاران، Framework Ventures
  • الکس مارینیر، موسس و شریک عمومی، New Form Capital
  • سامانتا لوئیس، کارگردان، مرکوری
  • پل ورادیتاکیت، شریک عمومی، Pantera Capital
  • دیوید گان، بنیانگذار و شریک عمومی، OP Crypto
  • مایک جیامپاپا، شریک عمومی، Galaxy Ventures

مایکل اندرسون، یکی از بنیانگذاران، Framework Ventures

بازار DeFi امروز چقدر بزرگ است؟ انتظار دارید در پنج سال آینده چقدر رشد کند؟

وقتی به بازار DeFi فکر می کنیم، به کل سرمایه بازار دارایی های DeFi، کل ارزش قفل شده (TVL) و حجم معاملات نگاه می کنیم. در حالی که ارزش کل قفل شده (TVL) به عنوان یک معیار مطمئناً دارای ایراداتی است، ما فکر می کنیم که هنوز معیار مناسبی برای فعالیت در این بخش است. با افزایش TVL، ما همچنین فکر می کنیم که این امکان وجود دارد که ارزش کل بازار نیز به دنبال داشته باشد.

ما به دقت فعالیت های نسبی در این بخش مانند معاملات، حجم و کاربران را در مقایسه با جایگزین های متمرکز مانند صرافی ها رصد می کنیم. علیرغم احساسات منفی پیرامون کریپتو امروز، ما همچنان معتقدیم که فعالیت در نهایت به صنعت باز خواهد گشت. با این حال، پس از تمام این انفجارهای چشمگیر مالی متمرکز (CeFi)، ما فکر می کنیم که دفعه بعد که کاربران تصمیم می گیرند وارد این فضا شوند، دو بار در مورد اعتماد به یک صرافی یا شرکت CeFi فکر می کنند و در عوض استفاده از پروتکل های غیرمتمرکز را انتخاب می کنند.

بزرگترین چالش هایی که شرکت شما در سال 2022 با آن مواجه شد چه بود؟ چه اقداماتی برای آمادگی بهتر برای سال 2023 انجام می دهید؟

مانند اکثر سرمایه گذاران در فضا، بزرگترین چالش ما پیمایش در خرابی ها و شکست های به ظاهر بی پایان CeFi بوده است که صنعت ما را تکان داده است. ما توانسته ایم از بسیاری از این شکست ها جلوگیری کنیم زیرا چندین پروژه اکوسیستمی را به FTX واگذار کرده ایم.

در نتیجه، Framework به اندازه بسیاری از شرکت‌های بزرگ VC در فضا مورد ضربه قرار نگرفته است و ما در موقعیت بسیار قوی برای ادامه به کارگیری سرمایه در این بازار جدید هستیم.

این حوادث CeFi خسارات جانبی زیادی را در سراسر صنعت ایجاد کرد، بنابراین اولویت اصلی در 12 ماه گذشته این بوده است که مطمئن شویم همه شرکت‌های پرتفوی ما پایدار، نقدشونده، دارای سرمایه خوبی هستند و قادر به ادامه حیات در 1 تا 3 سال آینده هستند. این به معنای کمک به بنیان‌گذاران مجموعه ما برای کاهش هزینه‌ها، اولویت‌بندی فعالیت‌های با رشد بالا و ارائه مشاوره در مورد محصول، رشد و استراتژی جمع‌آوری سرمایه در آینده در یک محیط مالی کمتر مطلوب است.

به طور کلی، موضع ما تأییدی بر تزهای اصلی ما در طول 3 سال گذشته است و ما به کاهش دو برابری در DeFi، بازی‌های وب 3 و موارد دیگر ادامه خواهیم داد. با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌های دیگر در حال حاضر فعالانه سرمایه‌گذاری نمی‌کنند، ما این بازار را فرصتی عالی برای Framework می‌دانیم تا به‌طور انتخابی سرمایه‌گذاری کند.

چگونه به شرکت های پرتفوی خود برای سال 2023 توصیه می کنید؟

ما با آنها کار می کنیم تا هزینه ها را کاهش دهیم و روی بقا برای 1-3 سال آینده تمرکز کنیم. ما به کریپتو برای درازمدت اعتقاد داریم، اما نمی دانیم که بازار چقدر سریع می تواند بهبود یابد، بنابراین بقا باید اولویت اصلی باشد.

ما همچنین بنیان‌گذاران را تشویق می‌کنیم که استراتژیک‌تر در مورد توسعه پروژه فکر کنند. اگر تیمی بر روی سه حوزه مختلف تمرکز دارد، ما آنها را تشویق می‌کنیم که در عوض فعالیت‌های بالاترین رشد را در اولویت قرار دهند.

از بین تمام موارد ارسالی که دریافت می کنید، چند درصد پروتکل ها یا پروژه های DeFi هستند؟ چه کاری می توانند انجام دهند تا در چشم انداز گسترده تر ارزهای دیجیتال برجسته شوند؟

این روزها، حدود 30 تا 35 درصد از بازی هایی که دریافت می کنیم کاملاً بر روی DeFi متمرکز هستند.

اگر یک پروژه DeFi می‌خواهد واقعاً برجسته باشد، می‌خواهیم ببینیم که آنها به کجا می‌روند فکر می‌کنند. ما به دنبال پروژه هایی هستیم که پتانسیل سازگاری با مقررات را داشته باشند. اگر تیم به مقررات فکر نمی کند یا فکر می کند که می تواند آن را تا آخر خط مشخص کند، شروع کننده نیست.

ما همچنین علاقه مند به پروژه هایی هستیم که ارتباط مستقیم با مؤسسات یا حداقل یک استراتژی رشد قانع کننده که شامل مؤسسات باشد، داشته باشند. ما فکر نمی‌کنیم که خرده‌فروشی در دو سال آینده به پروژه‌ها بازار بزرگی را در DeFi ارائه دهد، بنابراین ایجاد چیزی جذاب برای مؤسسات باید تمرکز اصلی‌تری نسبت به قبل باشد.

ما همچنین می خواهیم این پروژه را از منظر محصول متمایز کنیم. ما علاقه ای به شبیه سازی Uniswap یا کپی دریای آزاد از طعم alt-L1 هفته نداریم.

استراتژی فعلی شما برای سرمایه گذاری در پروتکل ها و پروژه های DeFi چیست؟ این وضعیت نسبت به سه ماهه اخیر چگونه تغییر کرده است؟

در سال 2020، در اوج تابستان DeFi، بازار به اندازه‌ای بزرگ بود که پروژه‌ها به خرده‌فروشی و DeFi degens علاقه داشتند. [a nickname for people interested in risky, niche, speculative crypto projects]. اکنون بازار کاملاً متفاوت است.

متأسفانه، خرده‌فروشی در سال گذشته به بیش از ده‌ها روش مختلف منفجر شد و بعید به نظر می‌رسد که در چند سال آینده بازگردند. در نتیجه، ما بیشتر بر پروژه‌هایی تمرکز می‌کنیم که به کاربران و بازارهای جدید و نهادی‌تر توجه می‌کنند.

ما می‌دانیم که مقررات احتمالاً در حال کاهش است، بنابراین ما به پروژه‌هایی علاقه‌مندیم که طرفدار مقررات یا حداقل سازگار با مقررات هستند.

به نظر شما چه نوع از موارد استفاده از DeFi در آینده بیشتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت؟ در حال حاضر کدام بخش از DeFi مهمتر از آنچه بود دیده می شود؟

با پشت سر گذاشتن ادغام رسمی، سهام مایع تبدیل به یک منطقه بزرگ هیجان برای ما شده است. ما بر این باوریم که پس از راه اندازی شانگهای و کاربران فرصتی برای برداشت دارایی های خود بدون نگرانی در مورد نقدینگی، به پروژه های سهامداری مایع توجه بیشتری خواهد شد.

چگونه می توان شکاف بین مالی سنتی (TradFi) و DeFi را پر کرد؟

ما باید محصولات و خدمات DeFi بیشتری را ببینیم که به طور واقع بینانه تری موسسات را در خود جای دهند. این به معنی پروژه هایی است که دارای عناصر جانبی نظارتی در خود محصولات هستند، از جمله KYC، توانایی محدود کردن دارایی های خاص و موارد دیگر. پروژه‌هایی که موسسات می‌توانند با آن‌ها معامله کنند، شبیه دی‌فای سنتی که ما به آن عادت کرده‌ایم به نظر نمی‌رسند و به‌عنوان یک اکوسیستم نسبتاً متفاوت وجود خواهند داشت.

به نظر شما چارچوب های نظارتی چگونه می توانند بر فضای DeFi تأثیر بگذارند؟ به نظر می رسد کدام کشور یا منطقه در بهترین مسیر حرکت می کند؟

در مقطعی در سال 2023، ما مقررات شاخص ارزهای دیجیتال را خواهیم داشت که همه سال ها منتظر آن بودند. وضوح بیشتر می تواند بسیار مثبت باشد.

ما موضع محکمی نداریم، اما در ظاهر به نظر می رسد که بریتانیا به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از بازترین ها، از دیدگاه یک رهبر فکری است.

دوست دارید چگونه پیشنهادات را دریافت کنید؟ مهمترین چیزی که یک بنیانگذار قبل از صحبت با شما باید بداند چیست؟

ما واقعاً یک طرح خوب را دوست داریم. ما می خواهیم بدانیم که چرا روی این مشکل کار می کنید، چرا اکنون باید حل شود و چرا فکر می کنید می توانید دیگران را شکست دهید. مزیت رقابتی برای ما کلیدی است.

الکس مارینیر، موسس و شریک عمومی، New Form Capital

بازار DeFi امروز چقدر بزرگ است؟ انتظار دارید در پنج سال آینده چقدر رشد کند؟

بازار DeFi در حال حاضر حدود 50 میلیارد دلار در TVL است. در پنج سال آینده، ما انتظار داریم که بازار به دو دسته تقسیم شود: مجاز و بدون مجوز.

DeFi مجاز در بین موسسات محبوبیت پیدا می کند زیرا مزایای فناوری بلاک چین را با استانداردهای انطباق با مالی سنتی ترکیب می کند. اگر تنها درصد کمی از فعالیت های مالی سنتی در زنجیره حرکت کند، می تواند فرصتی در بازار به ارزش بیش از 1 تریلیون دلار ایجاد کند.

وقتی DeFi بدون مجوز را اضافه کنید، که بیشتر بر روی کاربران تکی متمرکز است و امروزه اکثریت DeFi را تشکیل می دهد، بازار ترکیبی پتانسیل رسیدن به 500 تا 2 تریلیون دلار تا سال 2028 را دارد.

با این حال، رشد DeFi به چیزی بیش از افزایش موارد استفاده بستگی دارد. همچنین تحت تأثیر توسعه زیرساخت، مقررات و نوآوری مالی قرار خواهد گرفت.

بزرگترین چالش هایی که شرکت شما در سال 2022 با آن مواجه شد چه بود؟ چه اقداماتی برای آمادگی بهتر برای سال 2023 انجام می دهید؟

پیمایش در تصادفات پرمخاطب (Terra, Celsius, FTX) مطمئناً تمرکز سال 2022 بود. ما نیاز داشتیم که زمان بیشتری را برای حمایت از بنیانگذارانمان صرف کنیم و اطمینان حاصل کنیم که آنها باند کافی برای مقابله با یک بازار نزولی طولانی مدت دارند.

امسال، تمرکز ما بر کمک به بنیان‌گذاران است که راه‌های خلاقانه‌ای برای رشد در این بازار پیدا کنند و خود را برای بازار صعودی بعدی قرار دهند. ما همچنین بر یافتن سرمایه‌گذاری‌های فرصت‌طلبانه در ارزش‌گذاری‌های جذاب و انکوبه کردن پروژه‌های بیشتر در داخل متمرکز هستیم.