تنها چیزی که می گوییم این است که در سال 2023 تلاش لازم را انجام دهید. • TechCrunch

تنها چیزی که می گوییم این است که در سال 2023 تلاش لازم را انجام دهید. • TechCrunch

نگاه به گذشته، 2022 سال خوبی برای برخی از سرمایه گذاران بوده است، و نه از نظر خوبی. اشتباهات مرتکب شده در دوره رونق چند سال گذشته منجر به حذف بسیاری از اوراق بهادار شده است، اما بارزترین نمونه از اقدامات وحشتناک سرمایه گذاری در سال جاری FTX بود، صرافی ورشکسته و رسوا شده کریپتو.

در واقع، در حالی که ما مشغول نوشتن این مطلب بودیم، سام بنکمن-فرید، یکی از بنیانگذاران شرکت، از باهاما به ایالات متحده مسترد شد، جایی که او با هشت اتهام جنایی روبرو است. در چند ماه گذشته، سرمایه گذاران او به سادگی شاهد کاهش ارزش شرکت از 32 میلیارد دلار به هیچ وجه در مدت کوتاهی بودند. ممکن است مانند گروه راک Talking Heads از خود بپرسند “خب، من چگونه به اینجا رسیدم؟”

خوب، یک دلیل بزرگ این بود که FOMO غالباً جای بررسی دقیق را می گیرد. برای مدتی، به نظر می‌رسید که V in VC مخفف «Vibes» باشد—به نظر می‌رسید که حال و هوای بنیان‌گذاران از محصولاتشان مهم‌تر شده است.

متأسفانه FTX آخرین مورد در یک رشته شکست است. ما می‌توانیم شرکت‌هایی مانند WeWork و Theranos را مجدداً بررسی کنیم، یا حتی به فهرست میلیاردرها و افراد غیرقابل‌طلبی نگاه کنیم که بخشی از فاجعه ۴۴ میلیارد دلاری هستند که به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاری ایلان ماسک در توییتر باشد. حتی خود ماسک به شدت تلاش کرد تا از این معامله خارج شود تا اینکه سرانجام در ماه اکتبر آن را بسته بود.

طبق خبرنامه هفته گذشته Pro Rata دن پریماک، سردبیر Axios، در حالی که به نظر می رسد برخی از سرمایه گذاران فکر می کنند ماسک کار معقولی در کاهش هزینه ها انجام داده است، برخی دیگر نگران هستند که او چگونه مشارکت خود را به کمیته های سرمایه گذاری خود توضیح دهد. شاید باید در مورد آن فکر می کردند قبل از آیا آنها پول خود را در معامله انداختند؟

همه این‌ها نشان‌دهنده مشکل گسترده‌تر سرمایه‌گذاری این روزها است. ما نمی خواهیم کل صنعت را با همان قلم مو رنگ آمیزی کنیم، اما منصفانه است که بگوییم برخی از سرمایه گذاران محتاط نیستند زیرا فکر می کردند که صف آرایی برای آخرین چیز درخشان ایده بهتری است.

واضح است که سرمایه‌گذاری باید برای شناخت تیم، بررسی کتاب‌ها (تا حد امکان) و اطمینان از آزمایش ایده تحت فشار باشد. شما هرگز نباید چک ها را امضا کنید زیرا همه بچه های باحال این کار را انجام می دهند – این هرگز یک رویکرد هوشمندانه برای سرمایه گذاری میلیون ها دلار نیست.

ما با چندین سرمایه‌گذار صحبت کردیم تا نگاهی درونی به این موضوع داشته باشیم که چگونه بررسی‌های لازم و روش‌های سرمایه‌گذاری در گذشته اخیر شکست خورده‌اند، و اینکه آیا سرمایه‌گذارانی که ممکن است قربانی تعقیب چیزهای بزرگ بعدی شده باشند، از اشتباهات بزرگ امسال چیزی یاد خواهند گرفت.

چیزی یاد گرفتیم؟

در اینجا چند مشکل وجود دارد، و سرمایه‌گذاران خطرپذیر که با آنها صحبت کردیم تأکید کردند که برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری (و سرمایه‌گذاران) باید نظم بیشتری داشته باشند، به خصوص زمانی که پول را به شخص دیگری می‌سپارند.