منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • بازار در حال تغییر است؛ شرایط YC نیستند • TechCrunch

بازار در حال تغییر است؛ شرایط YC نیستند • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بازار در حال تغییر است؛ شرایط YC نیستند • TechCrunch

هفته گذشته در Web Summit، از ما خواسته شد تا با جف رالستون، رئیس سابق Y Combinator درباره گذشته، حال و آینده برنامه شتاب دهنده محبوب مصاحبه کنیم. ما در طول مکالمه 20 دقیقه ای خود مطالب زیادی را پوشش دادیم، از جمله اینکه چرا رالستون – شریک قدیمی YC – پس از اینکه سه سال پیش نقش رئیس جمهور را برعهده گرفت (گری تان در ژانویه مسئولیت را بر عهده گرفت) تصمیم به ترک آن گرفت. ما همچنین بحث کردیم که سرمایه سرمایه گذاری YC از کجا می آید و آیا با توجه به کندی بازار، YC شرایط خود را تغییر می دهد تا این کندی را منعکس کند.

در اینجا بسیاری از آن مکالمه وجود دارد که برای طولانی‌تر شدن و وضوح، کمی ویرایش شده است. می‌توانید مکالمه طولانی‌تر را اینجا ببینید یا فقط به آن گوش دهید.

تی سی: بیایید با اخبار شروع کنیم [that] شما Y Combinator را ترک می کنید. شما سه سال آنجا بودید. کمی غافلگیر کننده بود [that you are stepping away]. چرا حالا؟

GR: من در واقع مدت کوتاهی پس از سال 2006، زمانی که یاهو را ترک کردم، در YC را تصدی کردم [and] شروع به قرار گذاشتن با پل کرد [Graham] و شرکت، در واقع، برای تقریبا 16 سال. و من از سال 2011 کارمند YC هستم. بنابراین بیش از یک دهه گذشته است. و، می دانید، من در درونم احساس فوریت کردم که زمان تغییر فرا رسیده است. و من فکر می کنم وقتی این احساس را دارید باید عدالت را رعایت کنید، حتی اگر من YC را دوست دارم. من عاشق کاری هستم که انجام می دهم. به نظر من این کار مهمی است. من فکر می کنم مهم است. ما بسیار ماموریت محور هستیم. ما معتقدیم که کارآفرینی مهم است و تفاوت واقعی مثبتی در جهان ایجاد می کند. و من عاشق کار با بنیانگذاران هستم. این عجیب است. دوستش دارم. اما وقت آن بود که کار متفاوتی انجام دهیم. بنابراین من ادامه می دهم.

YC زمستان گذشته از گروه‌های 12 یا 18 نفره به تقریباً 400 بنیان‌گذار رسید، قبل از اینکه کمی کاهش یابد. در مورد این ایده به من بگویید که استارت آپ ها بی نهایت مقیاس پذیر هستند.

من ادعاهای عجیبی درباره اینکه چند شرکت می توانیم سرمایه گذاری کنیم، مطرح کردم. هرگز بی نهایت نبود. مقیاس زیادی دارد. فرصت فوق‌العاده‌ای برای کارآفرینی و بنیان‌گذاران وجود دارد که در ایالات متحده و سراسر جهان، در هر جمعیتی، موفقیت کسب کنند. در ابتدا فقط سطح را خراش می دادیم.

یکی از کارهایی که YC انجام داد و واقعاً خاص بود، دموکراتیک کردن ایده کارآفرینی، باز کردن آن برای افراد مختلف بود. در ابتدا، ایده این بود که آن را به روی فن‌آوران و هکرها باز کند. این واقعاً کارآفرینی را برای افرادی که واقعاً دسترسی نداشتند باز کرد. و تا به امروز این کار را ادامه داده ایم. به همین دلیل، دسته های ما همچنان به رشد خود ادامه می دهند. عرضه و تقاضا است. تقاضا برای کارآفرینی وجود دارد.

سام آلتمن، سلف شما به عنوان رئیس جمهور، زمانی گفت که YC واقعاً پنج راه برای نوآوری دارد، از جمله اجازه دادن به هر کسی در جهان برای درخواست برای برنامه، در حالی که با VC شما باید یک معرفی گرم داشته باشید.

بله، کاملاً، و اگر منصف باشیم، PG، پل گراهام، بنیانگذار YC، با مقالات خود شروع به افشای ایده های پشت کارآفرینی کرد، که مطمئن هستم بسیاری از مخاطبان آن را خوانده اند. آنها واقعاً نقطه عطفی برای طرز فکر مردم در مورد کارآفرینی بودند

صادقانه بگویم، در این مرحله من نمی دانم YC واقعاً چگونه است. شما یک صندوق جانشینی دارید [for later-stage investments]. پول کجاست [for these new cohorts] داره میاد از؟ آیا YC یک شرکت هلدینگ است که در آن سرمایه گذاران در یک شرکت هلدینگ سهام دارند؟ یا جمع آوری کمک مالی بسیار بسیار بی سر و صدا است؟

ما در حال جمع آوری کمک های مالی هستیم و تقریبا بی سر و صدا این کار را انجام می دهیم. این چیزی شبیه به تولید داخلی سوسیس و کالباس ما است و صحبت در مورد آن چندان ربطی ندارد. ما با زمان تکامل یافته ایم. در ابتدا، YC به طور انحصاری توسط پل و شرکت تامین می شد. و بعداً، از منظر تأمین مالی، ماهیت اکثر VCها را پذیرفتیم که در آن شرکای محدودی داریم که به طور نسبتاً منظم از آنها پول جمع آوری می کنیم. و ما تعدادی صندوق داریم که این LP ها پول خود را در آن سرمایه گذاری می کنند. از این منظر، ما شبیه یک VC استاندارد به نظر می رسیم.

آیا این صندوق های همیشه سبز هستند؟

آنها نیستند.

من فرض می کنم بسیاری از همراهان نیز برای سرمایه گذاری استقبال می کنند؟ چرخه فضیلت و همه؟

بله، می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که یکی از نوآوری‌هایی که سام احتمالاً در مورد آن پنج نوآوری صحبت می‌کرد، این بود که ما به افرادی فکر می‌کنیم که از طریق Y Combinator به عنوان فارغ‌التحصیلان ما می‌آیند و این انجمن از بنیان‌گذاران را ایجاد کرده‌ایم. اگر این جامعه فشرده بتواند موفقیتی را که به دست آورده‌اند دوباره در YC سرمایه‌گذاری کند، ما را محکم‌تر به هم پیوند خواهد داد.

در مورد این جامعه، من همیشه به این فکر کرده ام که آیا نقطه عطفی وجود دارد یا خیر. من می دانم که بنیانگذار یک محصول را راه اندازی می کند و بسیاری از فارغ التحصیلان YC با خوشحالی آن را آزمایش می کنند یا مثلاً آن را می خرند. اما وقتی با هزاران تیمی مثل الان سر و کار دارید، تعجب می کنم که چگونه فارغ التحصیلان خود را از غرق شدن در امان می دارید.

بهترین پاسخ به آن این است که ما نرم افزار واقعا خوبی داریم. ما در واقع خود را بیش از هر چیز دیگری یک پلتفرم نرم افزاری می دانیم. همه ما مهندس نرم افزار بوده ایم. پل دارای دکترای علوم کامپیوتر است. سام یک مهندس نرم افزار بود. من یک مهندس نرم افزار هستم. جانشین من، گری تان، یک مهندس نرم افزار است. بنابراین، ما یک رویکرد نرم‌افزاری برای مقیاس‌بندی و ساخت ابزارهایی داریم که شرکت‌ها و بنیان‌گذاران ما را گرد هم می‌آورند. در واقع، گری نرم افزار انجمنی را ایجاد کرد که ما هنوز در YC از آن استفاده می کنیم.

شما اخیراً حجم کلاس خود را کاهش داده اید.

این دنیای جدیدی است، اینطور نیست؟ به دو صورت اصلی تغییر کرد و باعث شد تا اندازه دسته خود را کمی کاهش دهیم. یکی این که به نظر می‌رسد همه‌گیری به پایان می‌رسد و ما خیلی بیشتر حضوری داریم و مقیاس‌گذاری حضوری سخت‌تر است تا صرفاً مجازی، که از مارس 2020 تا زمستان 2022 بودیم. نکته دوم، اقتصاد است. کارها را کمی متفاوت از سال 2021 انجام می دهد، بنابراین برای ما بسیار مهم است که برای کسانی که بیشترین شانس را برای زنده ماندن و جمع آوری سرمایه در آینده دارند و در شرایط اقتصادی سخت تر شکوفا می شوند، سرمایه گذاری کنیم.

آیا شرایط تغییر خواهد کرد؟ در حال حاضر شرایط همه جا در حال تغییر است.

نه در کوتاه مدت، خوب. منظورم این است که در طول سال‌ها، ما قراردادی را که به شرکت‌های YC می‌دهیم تغییر داده‌ایم، و احتمالاً می‌دانید که اخیراً مقدار پولی را که به هر شرکت داده‌ایم از 125000 دلار به 500000 دلار تغییر دادیم. این برای مدتی باقی خواهد ماند. ما در واقع بسیار خوشحالیم که همانطور که وارد یک زمان پرتلاطم اقتصادی می شویم، هر شرکت YC می تواند با حداقل 500000 دلار شروع به کار کند و در نتیجه شانس خوبی برای رسیدن به طرف دیگر دارد و طرف دیگری نیز وجود خواهد داشت. همیشه یک طرف دیگر وجود دارد.

من در واقع امروز صبح مقاله ای را خواندم که برخی از VC ها پیش بینی می کردند که شاید سال آینده باشد. بیایید امیدوار باشیم.

بازار در حال تغییر است؛ شرایط YC نیستند • TechCrunch

اعتبار تصویر: اجلاس وب

من فکر می کنم یکی از پانل قبلی فقط گفت که هیچ کس نمی داند. و این درست است، هیچ کس نمی داند. اما دلایلی وجود دارد که باور کنیم ممکن است فرود نسبتاً نرمی داشته باشیم، ممکن است دچار رکود شویم، اما احتمالاً این مدت طولانی نخواهد بود. آمارهای اشتغال نسبتاً خوبی و تورم بسیار بدی وجود دارد، و خواهیم دید که چگونه آنها تعادل ایجاد می کنند.

این زمستان من پوشش خبری TechCrunch از روز نمایشی YC و عنوان را رهبری کردم [of our analysis piece] این بود: «آیا YC به نوعی به یک باشگاه مبارزه تبدیل می‌شود؟» شما شرکت‌های زیادی داشتید که بسیار مشابه بودند، در یک مرحله مشابه، در همان منطقه، و ظاهراً با مشکلات مشابهی دست و پنجه نرم می‌کردند. آیا YC فکر می‌کند باید تا حد امکان روی کارآفرینان آینده‌دار شرط‌بندی کند و ببیند چه کسی موفق می‌شود؟

نمی دانم. Fight Club به معنای دعوای بین شرکت‌ها است، و این به ندرت در جامعه ما اتفاق می‌افتد. حتی زمانی که شرکت‌ها در نهایت در یک فضا هستند، همه ما هنوز احساس می‌کنیم که در حال مبارزه با همان نبرد هستیم. ببینید، ما اکنون بیش از 4000 شرکت را تامین مالی کرده ایم. بنابراین اجتناب ناپذیر است که مردم در یک فضای مشابه یا یکسان باشند، فقط، اشکالی ندارد، این اتفاق می افتد.

فین تک های زیادی وجود داشته است، به خصوص در چند دوره اخیر. من این همه استارت آپ مصرف کننده ندیده ام. من همچنین نمی‌پرسم آیا شما روند سازنده را دنبال می‌کنید و آیا YC انگشت خود را در آن فرو می‌برد.

ما توسط بنیان‌گذارانی هدایت می‌شویم که درخواست می‌کنند. ما به ندرت می گوییم: 20 تجارت مصرف کننده، 100 b2b Saas را می گیریم [teams] متأسفانه، b2b SaaS بزرگ‌ترین مؤلفه لات است، و برای مدتی، به همان دلیلی که ویلی هورتون بانک‌ها را سرقت می‌کرد، یعنی. [business customers] پول داشته باشد اگر می‌خواهید کاربران را متقاعد کنید که پول خرج کنند، کمی دشوارتر از شرکت‌هایی است که وقتی محصولی ارائه می‌کنید، واقعاً می‌خواهند پول خرج کنند. [in order to] یک رابطه تجاری تضمین شده با شما داشته باشید.

آیا روند درخواست در طول زمان تغییر کرده است؟ می دانم که قبلاً یک مصاحبه 45 دقیقه ای بود که به 10 دقیقه کاهش یافت. سام یک بار گفت که اطلاعات زیادی ندارد [the interview process] این واقعا راهی برای YC است تا بفهمد چه کسی می تواند داستانی را تعریف کند، و او گفت که خیلی سریع واضح است.

روشی که فرآیند درخواست ما کار می کند در طول زمان تغییر چندانی نکرده است. یک برنامه آنلاین وجود دارد. این رایگان است، بنابراین هر کسی که می خواهد برای YC درخواست دهد باید. برای استارت‌آپ‌ها بسیار مفید است که مجموعه سؤالاتی را که می‌پرسیم بگذرانند و آن را کامل کنند و چند ساعت طول می‌کشد. همچنین یک ویدیوی کوتاه وجود دارد که فقط بنیانگذاران را معرفی می کند. هنگامی که برنامه ها وارد می شوند، همه برنامه ها را یک به یک بررسی می کنیم و تمایل داریم به ترتیب 20000 برنامه در هر دسته دریافت کنیم. سپس تعداد محدودی را برای مصاحبه انتخاب می کنیم. و با هر شرکتی که انتخاب کرده ایم یک مصاحبه 10 دقیقه ای انجام می دهیم. و بر اساس این مصاحبه آنها را برای دسته انتخاب می کنیم.

متاسفم که شما را در اینجا نماینده سیلیکون ولی می کنم، اما شما در کالیفرنیا هستید و من هم همینطور. فکر میکنی اونجا چه خبره [as a tech hub]? درصد نسبتا زیادی از کلاس تابستانی شما در سانفرانسیسکو است، چیزی حدود 25٪ 30٪.

حتی از آن هم بالاتر است. برای ما، این یک سوال دوگانه است که چگونه از همه گیری خارج شویم، و کسب و کارها در همه جا به عنوان یک شرکت با این سوال دست و پنجه نرم می کنند. ما در مارس 2020 100٪ مجازی شدیم. تقریباً مانند همه افراد دیگر، به مدت دو سال به همین شکل باقی ماند. و ما تازه در حال کشف این موضوع هستیم که YC به عنوان یک شرکت در سال های 2022، 2023 و بعد از آن چگونه به نظر می رسد. خبر خوب برای من این است که بیشتر مشکل گری است. اما ما دفتر دیگری را در سانفرانسیسکو افتتاح کردیم و اخیراً یک نظرسنجی از کارمندان YC انجام دادم تا بپرسم چند وقت یکبار به دفتر می آیند و میانگین آن حدود 1.5 روز بود. بنابراین ما از این به بعد تقریباً اساساً یک سازمان مجازی از راه دور هستیم

یک سوال مرتبط این است که لات های ما چگونه به نظر می رسند؟ من اشاره کردم که در تابستان 2022 ما [returned to] شخصی [meaning] مولفه های شخصی ما در ابتدای گروه یک عقب نشینی داشتیم، در طول گروه جلسات هفتگی داشتیم و در پایان گروه یک رویداد فارغ التحصیل داشتیم و به تدریج به کار ادامه می دهیم تا چه مقدار “حضوری” پس بدهم و چقدر مجازی هست

ما در طول همه گیری در مورد آنچه کار می کند چیزهای زیادی یاد گرفتیم. ما در واقع توانستیم زمان بیشتری را با بنیانگذاران بگذرانیم زیرا مشخص شد که ساعات کاری از طریق Zoom واقعاً مؤثر و واقعاً کارآمد است. بنابراین تعداد بیشتری از آنها را ساختیم. ما از طریق ابزارهایی مانند Slack و WhatsApp با بنیانگذاران خود ارتباط برقرار کردیم و به نوعی، با وجود اینکه حضوری نداشتیم، ما را به هم نزدیکتر کرد. بنابراین ما در تلاشیم تا آن رسانه شاد، بهترین هر دو جهان را پیدا کنیم، جایی که بتوانیم زمان بسیار با کیفیتی را برای کمک به بنیانگذاران، و همچنین جنبه انسانی ملاقات حضوری با آنها، در آغوش گرفتن آنها در زمانی که نیاز به در آغوش گرفتن دارند، صرف کنیم. این چیزها در واقع بسیار مهم هستند.