منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • ایالات متحده دو جاسوس چینی را به دلیل توطئه برای ممانعت از تعقیب قضایی هوآوی متهم کرد • TechCrunch

ایالات متحده دو جاسوس چینی را به دلیل توطئه برای ممانعت از تعقیب قضایی هوآوی متهم کرد • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ایالات متحده دو جاسوس چینی را به دلیل توطئه برای ممانعت از تعقیب قضایی هوآوی متهم کرد • TechCrunch

ایالات متحده دو جاسوس چینی را به دلیل توطئه برای ممانعت از تعقیب قضایی هوآوی متهم کرد • TechCrunch

وزارت دادگستری ایالات متحده (DOJ) کیفرخواستی را علیه دو جاسوس جمهوری خلق چین که متهم به تلاش برای ممانعت از تعقیب قضایی فدرال غول مخابراتی چینی هوآوی هستند، افشا کرده است.

در یک شکایت جنایی به تاریخ 20 اکتبر که روز دوشنبه منتشر شد، ایالات متحده ادعا کرد که دو مقام اطلاعاتی چین به نام های گوچون هه (معروف به “دونگ هه”) و ژنگ وانگ (معروف به “زن وانگ”) تلاش کرده اند به یک قانون ایالات متحده رشوه بدهند – یک مقام مجری قانون برای به دست آوردن آنچه آنها می گویند اطلاعات داخلی در مورد پرونده جنایی ایالات متحده علیه یک “شرکت مخابرات جهانی مستقر در چین” است. در شکایت نام شرکت ذکر نشده است، اما جزئیات با پیگرد قانونی شناخته شده شرکت مطابقت دارد. هواوی به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

این شکایت ادعا می‌کند که تویی و وانگ «تلاش کردند فردی را که فکر می‌کردند به‌عنوان دارایی استخدام می‌کند» به یک سازمان مجری قانون دولت ایالات متحده هدایت کنند تا «اطلاعات محرمانه‌ای در مورد اتهامات احتمالی جدید علیه خود به دست آورند». [Huawei] با هدف ممانعت از عدالت».

دولت ادعا می کند که تویی و وانگ برای اولین بار در فوریه 2017 رابطه خود را با این مقام مجری قانون که نامش فاش نشده است، تقویت کردند، اما آن شخص “متعاقباً به عنوان یک مامور مضاعف برای دولت ایالات متحده شروع به کار کرد.”

این افراد متهم به تلاش برای استخراج اطلاعات محرمانه در مورد شاهدان و شواهد در پرونده هوآوی هستند و به این مامور دوگانه، موسوم به “GE-1″، 61000 دلار بیت کوین، پول نقد و جواهرات برای آنچه که آنها می گویند اطلاعات داخلی در مورد پرونده های معلق بود، پرداخت کردند. پیگرد قانونی شرکت مستقر در چین توسط وزارت دادگستری.

در کیفرخواست ادعا شده است که در مقطعی در اکتبر 2021، مامور مخفی سندی یک صفحه ای را به یکی از مقامات اطلاعاتی چین که به عنوان “محرمانه” طبقه بندی شده بود، ارسال کرد که در آن جزئیات برنامه های ایالات متحده برای دستگیری دو مدیر اجرایی هوآوی ساکن چین بود. آنها مخفیانه فقط برای آن صفحه 41000 دلار پرداخت کردند.

اقدامات افسران اطلاعاتی جمهوری خلق چین که در این مورد متهم شده اند، بیش از یک تلاش برای جمع آوری اطلاعات یا اطلاعات جمع آوری اطلاعات، باید به این دلیل مورد توجه قرار گیرد: مداخله فوق العاده توسط عوامل یک دولت خارجی برای دخالت در یکپارچگی آمریکا. متیو جی. اولسن، دستیار دادستان کل در امور امنیت داخلی، گفت: سیستم عدالت کیفری.”، یک مقام دولتی ایالات متحده را به خطر بیندازد و مانع از اجرای قوانین ایالات متحده به نفع یک شرکت تجاری مستقر در جمهوری خلق چین شود. وزارت دادگستری تسلیم مداخله بازیگران دولتی ملی در روند جنایی و تحقیقات ایالات متحده نخواهد شد و مداخله خارجی در اجرای عادلانه عدالت را تحمل نخواهد کرد.

در صورت محکومیت، او و وانگ به ترتیب با 60 سال و 20 سال زندان مواجه خواهند شد.

این پرونده یکی از سه پرونده بدون مهر و موم روز دوشنبه مربوط به مداخله ادعایی چین در سیستم قضایی ایالات متحده بود. یکی در نیوجرسی، سه مامور اطلاعاتی چین را به توطئه برای فعالیت در ایالات متحده به عنوان ماموران غیرقانونی از طرف یک دولت خارجی متهم کرد، در حالی که دیگری در منطقه شرقی نیویورک چندین نفر را که از طرف دولت چین کار می کردند به “شرکت در یک اقدام” متهم کرد. مریک گارلند، دادستان کل آمریکا روز دوشنبه گفت که کمپین چند ساله تهدید و آزار و اذیت برای وادار کردن یک ساکن ایالات متحده به بازگشت به چین.