منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • الیان 40 میلیون دلار از اینتل و میکرون برای ایجاد اتصالات چیپلت جمع آوری می کند • TechCrunch

الیان 40 میلیون دلار از اینتل و میکرون برای ایجاد اتصالات چیپلت جمع آوری می کند • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
الیان 40 میلیون دلار از اینتل و میکرون برای ایجاد اتصالات چیپلت جمع آوری می کند • TechCrunch

الیان 40 میلیون دلار از اینتل و میکرون برای ایجاد اتصالات چیپلت جمع آوری می کند • TechCrunch

به طور فزاینده ای، همانطور که قانون مور سر زشت خود را بالا می برد، توسعه دهندگان تراشه های کامپیوتری معماری های “چیپلت” را برای افزایش قدرت پردازش سخت افزار خود اتخاذ می کنند. تراشه‌ها بلوک‌های لگو مانند مدارهای مجتمع هستند که برای کار با سایر تراشه‌های مشابه طراحی شده‌اند تا تراشه‌های پیچیده و قابل انباشته شدنی را تشکیل دهند که عملکرد را در عین حفظ ردپای فیزیکی مشابه، افزایش می‌دهند. چیپلت ها مزایای زیادی نسبت به طرح های معمولی دارند. اما مشکلات مونتاژ – و همچنین چالش‌هایی در متعادل کردن هزینه، عملکرد، مصرف برق و زمان عرضه به بازار – اغلب در مراحل اولیه آنها را آزار می‌داد.

رامین فجادراد، سیروس ضیایی و پاتریک سهیلی، با هدف غلبه بر موانع ایجاد چیپ‌لت‌ها، در سال 2021 Eliyan، یک استارت‌آپ اتصال داخلی چیپ‌لت‌ها را تأسیس کردند. تراشه های کارآمد و کم مصرف تر.

فرجادراد در یک مصاحبه ایمیلی به TechCrunch گفت: تمرکز بر روی ایجاد راهی برای فعال کردن عملکرد بالاتر، توان کمتر و اتصال با تاخیر کمتر برای معماری‌های چیپلت است، که کارشناسان معتقدند تنها راه برای ادامه مقیاس‌گذاری قانون مور است. ما از فناوری خود در بسته‌بندی استاندارد استفاده می‌کنیم، در نتیجه در زمان، هزینه و تلاش توسعه در مقایسه با بسته‌بندی پیشرفته‌تر که سایر طرح‌های اتصال به یکدیگر نیاز دارند، صرفه‌جویی می‌کنیم. علاوه بر این، رویکرد ما با کاهش هزینه‌های مواد و ضایعات در فرآیند تولید و کاهش مصرف انرژی برای تراشه‌های محاسباتی با کارایی بالا، مزایای پایداری دارد.

الیان ریشه در یک استارت آپ قبلی به نام Aquantia دارد که مارول آن را در سال 2019 خریداری کرد. فرجادراد می گوید این فناوری از سال 2017 در حال توسعه بوده است. او Aquantia را راه اندازی کرد و تقریباً 15 سال به عنوان مهندس ارشد این استارتاپ خدمت کرد. فرجادراد قبل از تأسیس الیان، چندین سال را در مارول به عنوان مدیر ارشد فناوری و معاون بخش شبکه و خودرو این شرکت گذراند. ضیایی معاون سابق مهندسی کوالکام است، در حالی که سهیلی قبلاً معاون توسعه تجارت در شرکت نیمه هادی eSilicon بود.

اگرچه Eliyan هنوز فناوری خود را به صورت تجاری منتشر نکرده است – انتظار می رود اولین سیلیکون در سه ماهه دوم سال 2023 وارد بازار شود – این شرکت ادعا می کند که به مرحله نهایی قبل از تولید دست یافته است، یک نوار خروجی با استفاده از فرآیند 5 نانومتری سازنده نیمه هادی. TSMC. یک “فرآیند” در اصطلاحات تراشه ای به یک پلت فرم معماری اشاره دارد. TSMC تولید انبوه تراشه های 5 نانومتری را در سال 2020 آغاز کرد.

فرجادراد گفت: «فناوری Elian به پردازنده‌ها قدرت می‌بخشد و به آنها اجازه می‌دهد تا عملکرد و قدرت را برای ساخت آسان‌تر و کاربردی‌تر انجام دهند. “جهان همیشه به قدرت محاسباتی بیشتری نیاز خواهد داشت، و Eliyan یک جنبه حیاتی برای اطمینان از اینکه مقیاس‌بندی برای هر نوع برنامه محاسباتی با کارایی بالا اتفاق می‌افتد را ممکن می‌سازد.”

این واقعیت که فناوری Elian هنوز به بازار نرسیده است ممکن است برخی از مشتریان بالقوه را به فکر فرو برد. اما این استارت‌آپ سرمایه‌گذاران تراشه‌های قابل‌توجهی را پشت سر خود دارد، از جمله اینتل و میکرون، که همراه با Cerberus و Celestra در بخش 40 میلیون دلاری Elian سری A که امروز بسته شد، مشارکت داشتند.

الیان قصد دارد با پایتخت ادامه دهد آزار و اذیت پس از یک بازار چیپلت که می تواند در سال 2024 50 میلیارد دلار ارزش داشته باشد – به ویژه با افزایش آزمایش و استقرار. فرجادراد از ذکر نام مشتریان خود خودداری کرد، اما گفت الیان، که در حال حاضر ۲۱ نفر پرسنل دارد، در حال مذاکره با «استارتاپ‌های بزرگ نیمه‌کلیدی، هایپراسکیلر و پردازنده‌های هوش مصنوعی» است.

ما با چالش ها و واقعیت های فیزیک در طراحی و ساخت تراشه های پیشرفته سر و کار داریم… [but we’re] در بازار پر تقاضا گفت فرجادراد. فناوری ما در نهایت منجر به محاسبات سریع‌تر، کارآمدتر و ارزان‌تر برای مدیریت مرکز داده، هوش مصنوعی برای رایانش ابری، گرافیک و موارد دیگر خواهد شد.»