منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • ارسال از بنگلور در اواخر سال 2022 • TechCrunch

ارسال از بنگلور در اواخر سال 2022 • TechCrunch

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ارسال از بنگلور در اواخر سال 2022 • TechCrunch

در سال 2014، پرایانک سواروپ برای بازارهای آتی در هند به شرکت سرمایه گذاری مشهور Accel نزدیک شد، جایی که او به عنوان یک شریک در آنجا کار می کرد.

در آن زمان، Flipkart و Snapdeal تنها دو استارت‌آپ تجارت الکترونیک در هند بودند که هر شباهتی از مقیاس را نشان دادند. Swaroop خاطرنشان کرد که با آنلاین شدن بیشتر هندی‌ها، فرصت‌هایی برای تحویل غذا، بازار پس از فروش خودرو، انبارداری، حمل‌ونقل جاده‌ای و تجارت اجتماعی در میان بسیاری از حوزه‌های دیگر بازار پدیدار خواهد شد.

Swaroop که اکنون یکی از شرکای این شرکت است، حق خود را ثابت کرد. ارزش شرکت Urban، که در بخش کمک های داخلی فعالیت می کند، بیش از 2 میلیارد دلار است. Zomato و Swiggy هر ماه غذا را به میلیون ها مشتری تحویل می دهند. Spinny و Cars24 هر سه ماه صدها هزار خودرو می فروشند. استارتاپ تجارت اجتماعی DealShare بیش از 2 میلیارد دلار ارزش دارد و میشو کمتر از 5 میلیارد دلار است.

صدها میلیون هندی در دهه گذشته آنلاین شده اند و بیش از 100 میلیون نفر هر ماه تراکنش و خرید آنلاین انجام می دهند. هند که در دو سال گذشته تعداد تک‌شاخ‌های خود را دوبرابر کرده و به بیش از 100 عدد رسانده است، بیش از 75 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری از غول‌های فناوری گوگل، متا و آمازون و صندوق‌های ریسک‌پذیر Sequoia، Tiger Global، SoftBank، Alpha Wave، Lightspeed و Accel جذب کرده است. پنج سال گذشته

ارسال از بنگلور در اواخر سال 2022 • TechCrunch

ارائه Swaroop در سال 2014 (تصویر: Accel)

اما از آنجایی که اکوسیستم استارت آپی محلی یکی از سخت ترین سال های خود را به پایان می رساند، اکنون به مسئله دیگری که مدت هاست می توانست آن را خوش خیم رد کند، خیره شده است: خروج.

حدود نیم دوجین استارت آپ فناوری مصرف کننده هندی در یک سال و نیم گذشته عمومی شده اند و همه آنها در بورس های محلی عملکرد ضعیفی داشته اند. Paytm امسال 60 درصد، Zomato 58٪، Nykaa 56٪، Policy Bazaar 52٪ و Delhivery 38٪ کاهش یافته است.

این در حالی است که سهام هند در سال جاری عملکرد بهتری نسبت به S&P 500 و CSI 300 چین داشتند. Sensex هند – معیار سهام داخلی – در سال جاری 3.4 درصد افزایش یافته است، در حالی که S&P 500 19.75 درصد و شاخص CSI 300 چین 21 درصد کاهش داشته است.

با تغییر مسیر بازار در سال جاری، بسیاری از استارت‌آپ‌های هندی، از جمله MobiKwik و Snapdeal، برنامه‌های خود را برای فهرست کردن به تاخیر انداخته‌اند. به گفته دو نفر آشنا با این موضوع، Oyo که قصد دارد در ژانویه سال آینده فهرست شود، بعید است که با این برنامه پیش برود.

به گفته یک فرد آشنا، Flipkart، به ارزش 37.6 میلیارد دلار و مالک اکثریت Walmart، قصد ندارد تا حداقل تا سال 2024 در لیست قرار گیرد. TechCrunch قبلا گزارش داده بود که Byju’s، ارزشمندترین استارت آپ هند، در حال برنامه ریزی برای عرضه اولیه سهام در سال 2023 نیست و در عوض برنامه خود را برای فهرست یکی از زیرمجموعه های خود، Aakash، در سال آینده ادامه می دهد.

کسانی که به دنبال پیشبرد برنامه های عمومی شدن هستند، با مانع دیگری روبرو خواهند شد: چندین صندوق عمومی جهانی، از جمله Invesco، که به شدت در حال تامین مالی دوره های قبل از عرضه اولیه اولیه سهام بوده اند، پس از چکش در چین و دیگر بازارهای نوظهور در حال خروج از بازار هند هستند. به گفته افراد آشنا در سال.

LP ها مدت ها است که نگرانی خود را در مورد عدم ارائه رسانه های هندی ابراز کرده اند، و به نظر نمی رسد تلاش های اولیه این صنعت در دو سال گذشته چیزی برای نوشتن باشد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری هندی از لحاظ تاریخی بیشترین خروجی را از طریق M&A دریافت کرده‌اند. اما حتی یافتن آن راه‌های خروجی نیز روز به روز دشوارتر می‌شود.

یک تحلیلگر در یکی از بزرگ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری هند گفت که برای مدت طولانی، VCهایی که از استارت‌آپ‌های SaaS در مراحل اولیه با ارزش‌گذاری کمتر از 25 میلیون دلار حمایت می‌کردند، فرصت خوبی داشتند. اما همانطور که در برخی موارد در ماه‌های اخیر دیده‌ایم، خود خروجی استارت‌آپ را کمتر از 25 میلیون دلار ارزش‌گذاری می‌کند و کسب سود را برای سرمایه‌گذاران SaaS دشوار می‌کند.

II

در یک عصر اخیر در یک گردهمایی خصوصی متشکل از ده‌ها چهره صنعتی در هتلی پنج ستاره در بنگالورو، بسیاری از سرمایه‌گذاران یادداشت‌هایی درباره معاملاتی که در حال ارزیابی بودند رد و بدل کردند. شرکا شکایت کرده‌اند که کیفیت استارت‌آپ‌ها حتی با افزایش حجم عرضه‌ها کاهش یافته است.

به گفته افراد آشنا، دو صندوق خطرپذیر برجسته که شتاب‌دهنده‌های شناخته‌شده یا برنامه‌های گروهی سرمایه‌گذاری در مراحل اولیه را اجرا می‌کنند، در تلاش برای یافتن نامزدهای کافی برای دسته‌های بعدی خود هستند.

من استدلال می‌کنم که نه تنها کیفیت شرکت‌های نوظهور آسیب دیده است، بلکه اشتهای سرمایه‌گذاران و مدل‌های ذهنی سرمایه‌گذاران برای آنچه که فکر می‌کنند ممکن است در آینده کارساز باشد نیز آسیب دیده است.

برای مثال کریپتو را در نظر بگیرید. بیشتر سرمایه گذاران هندی برای سرمایه گذاری در فضای وب 3 دیر کردند. (در جداول اصلی صرافی‌های محلی CoinSwitch Kuber و CoinDCX، و تا همین اواخر شرکت مقیاس‌پذیری بلاک‌چین Polygon، به‌عنوان یک VC برجسته در یکی از بزرگترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری VC رمزنگاری جهان که اخیراً به من اشاره کرده بود، نام‌های هندی بسیار کمی پیدا خواهید کرد.)

به گفته افراد آشنا، اکنون، بسیاری از شرکت‌ها در هند که در سال گذشته تعدادی از تحلیلگران و همکاران کریپتو را استخدام کرده بودند، از بازار وب 3 خارج می‌شوند و از کارکنان خواسته‌اند تا بر بخش‌های مختلف تمرکز کنند.

فین تک حوزه دیگری است که سرمایه گذاران را هیجان زده می کند. بانک مرکزی هند در سال جاری مجموعه ای از تغییرات سختگیرانه را در نحوه وام دادن شرکت های فین تک به وام گیرندگان اعمال کرد. بانک مرکزی هند نیز به طور فزاینده‌ای در حال بررسی دقیق افرادی است که مجوز اداره شرکت‌های مالی غیربانکی در این کشور را دریافت می‌کنند، اقدامی که موجی از شوک را به سرمایه‌گذاران وارد کرده است.

بسیاری از سرمایه گذاران خطرپذیر اکنون به طور فزاینده ای به دنبال فرصت هایی برای حمایت از بانک ها هستند. Accel و Quona اخیراً از Shivalik Small Finance Bank حمایت کردند. TechCrunch در اوایل این ماه گزارش داد که بسیاری در حال بررسی سرمایه گذاری در SBM Bank India هستند، یکی از بانک هایی که به شدت با شرکت های فین تک در بازار آسیای جنوبی همکاری می کند.

شور و شوق سرمایه گذاران در بازار فناوری الکترونیک نیز پس از بازگشایی مدارس باعث سقوط غول های Byju’s، Unacademy و Vedantu شد.

به گفته شرکت تحقیقات بازار Tracxn، استارت آپ های هندی امسال 24.7 میلیارد دلار جذب کردند که کمتر از 37 میلیارد دلار در سال گذشته است. بحران تامین مالی و پویایی بازار باعث شده استارت آپ ها در سال جاری ۲۰ هزار کارمند خود را اخراج کنند.

بیش از ده ها سرمایه گذار که من با آنها صحبت کردم معتقدند که بحران مالی حداقل تا سه ماهه سوم سال آینده از بین نخواهد رفت، حتی اگر بیشتر سرمایه گذاران هند را با مقادیر بی سابقه گرد و غبار خشک تعقیب کنند.

با ورود به سال جدید، برخی از سرمایه گذاران باورهای خود را مجددا ارزیابی خواهند کرد و بسیاری متقاعد شده اند که چندین دور کاهش برای استارتاپ های بزرگ در راه است. اما بسیاری از بنیان‌گذاران ستاره‌های تک‌شاخ تمایلی به کوتاه کردن ارزش‌های خود ندارند، تا حدی به این دلیل که معتقدند این کار برخی از استعدادها را از بین می‌برد. به گفته دو نفر آشنا با این موضوع، فارم ایزی، به ارزش 5.6 میلیارد دلار، پیشنهادی برای سهام جدید با ارزش کمتر از 3 میلیارد دلار در سال جاری دریافت کرد. (PharmEasy به درخواست نظر پاسخ نداد.)

2022 با قدرت شروع شد و برای مدتی به نظر می رسید که بازار سرمایه خطرپذیر هند در معرض نیروهای گرانشی متفاوتی از ایالات متحده و چین قرار می گیرد که کاهش چشمگیری را تجربه می کنند، اما اینطور نبود. ساجیت پای، سرمایه‌گذار در Blume Ventures، گفت: بازار هند در نهایت در معرض همان بادهای مخالف کلان بازار سرمایه‌گذاری آمریکا و چین قرار گرفت.

پی گفت که معاملات مرحله رشد بیشترین بودجه را در سال گذشته به خود اختصاص داده است و امسال 40 تا 50 درصد کاهش یافته است. این کاهش عمدتاً ناشی از کاهش سرمایه‌گذاری توسط صندوق‌های رشد بوده است، زیرا نسبت‌های بازار خصوصی نسبت به همتایان عمومی آن‌ها غنی بود و اقتصاد واحد ضعیف شرکت‌های مرحله رشد.