منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • آیا شرکت ها می توانند شرکای خوبی برای استارتاپ ها و سرمایه گذاری های خطرپذیر باشند؟

آیا شرکت ها می توانند شرکای خوبی برای استارتاپ ها و سرمایه گذاری های خطرپذیر باشند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آیا شرکت ها می توانند شرکای خوبی برای استارتاپ ها و سرمایه گذاری های خطرپذیر باشند؟

آیا شرکت ها می توانند شرکای خوبی برای استارتاپ ها و سرمایه گذاری های خطرپذیر باشند؟

Cloudflare هفته گذشته یک برنامه بودجه 1.25 میلیارد دلاری برای استارت آپ هایی که بر اساس نرم افزار آن Cloudflare Workers ساخته می شوند، اعلام کرد. اما این یک صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی نیست و این مبلغ نیز پول شرکت نیست.

در عوض، این یک ابتکار است که در آن شرکت زیرساخت ابری گروهی از مشتریان استارت‌آپ خود را اصلاح می‌کند و آنها را به سرمایه‌گذاران مخاطره‌آمیز می‌فرستد، که هر یک 50 میلیون دلار برای حمایت از شرکت‌هایی که بر روی Cloudflare Workers ساخته شده‌اند، متعهد شده‌اند. لیست 26 صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر شامل بازیگران بزرگی مانند NEA و Boldstart و شرکت های کوچکتر مانند Pear VC است. متیو پرنس، مدیر عامل کلودفلر به من گفت که این تعداد از زمان اعلام پروژه در سپتامبر به رشد خود ادامه داده است.

دلیل جالب بودن این موضوع این است که در حالی که شرکت‌های دولتی در سال‌های اخیر حضور خود را در تامین مالی استارت‌آپ‌ها به‌طور چشمگیری افزایش داده‌اند، تا حد زیادی از طریق یکی از این دو کتاب بوده است: شرکت‌ها یا بخشی از سرمایه را در ترازنامه خود برای حمایت از استارت‌آپ‌ها کنار گذاشته‌اند. در بخش های مجاور یا مکمل خود، یا یک برنامه شتاب دهنده راه اندازی کرده اند.

این استراتژی از Cloudflare تازه به نظر می رسد. و اگر موفق شود، می تواند یک شرط بندی بسیار هوشمندانه باشد. این برنامه اساساً به هدایت پول به مشتریان خود کمک می کند، بنابراین نیاز آنها به این پلتفرم را تأمین می کند، در حالی که استارتاپ ها را نیز جذب می کند تا به فکر ساختن Cloudflare بر روی سایر پلتفرم ها باشند – بدون اینکه Cloudflare نیازی به خرج کردن داشته باشد. شایان ذکر است شرکت هایی که وارد این برنامه می شوند، صرف نظر از اینکه برای VC انتخاب شده اند یا خیر، بسیاری از امکانات نرم افزاری را به مدت یک سال به صورت رایگان دریافت می کنند.

اما آیا شرکتی مانند Cloudflare شریک خوبی خواهد بود؟ به نظر می رسد پرنس اینطور فکر می کند – او به من گفت که ایده این برنامه از گفتگوهای شرکت با سرمایه گذاران خطرپذیر ناشی شده است.